Šéfka onkologického centra o léčbě Pomejeho: Hladovka sníží imunitu, nádor se ještě zvětší

Když Jiří Pomeje na Štědrý den zveřejnil výsledky léčby rakoviny hladověním, vyvolal silné emoce veřejnosti. Šíření nemoci se sice zastavilo a třetina nádoru na jedné hlasivce dokonce úplně vymizela. O několik dní později musel být Jiří hospitalizován se zápalem plic. Je tak přímo ohrožen na životě. Alternativní léčba, které využil, má své zastánce i odpůrce, jaké jsou však reálné šance na jeho uzdravení? Zeptali jsme se Jany Koželské, ředitelky onko centra Arcus, a její slova nás překvapila. „Zlepšení je pouze dočasné,“ tvrdí.

Kolik znáte pacientů, kteří si nasadili Breussovu metodu a zcela se z rakoviny vyléčili?

Za 31 let, kdy jsem onemocněla rakovinou prsu, jsem se setkala pouze s jedním pacientem, který úspěšně podstoupil Breussovu metodu, ale nebyla to v jeho případě pouze tato metoda. Dle zkušeností lékařů nám na seminářích pro pacienty bylo opakovaně sděleno, že dochází pouze k dočasnému zlepšení. Vím, že mnoho pacientů se kromě tradiční léčby snaží zapojovat i alternativu a lékařům to neříkají.

Může prohlášení Jiřího Pomejeho vyvolat mezi pacienty mylnou víru v uzdravení?

Právě z toho jsem měla obavu, když jsem viděla reportáž s panem Pomejem. Především Breussova metoda není nic nového. Už před lety zesnulý nestor české onkologie Zdeněk Dienstbier odrazoval pacienty před hladovkou. Problém je v tom, že když se pak vrátíte k normální stravě, tak o to rychleji nádor zpět vyroste. Může se radikálně snížit imunita a pacient je ohrožen na životě. (V době rozhovoru byl Jiří Pomeje již hospitalizován se zápalem plic, ale ani redakce Expres a ani lékařka tuto informaci neměli, pozn, redakce.)

Jiří Pomeje tvrdí, že po měsíci rakovina zastavila a dál se nerozšiřuje. Myslíte si, že to mohlo být spíše zásluhou ozařování, které prodělal? A proč se pacienti uchylují k alternativní léčbě?

Ano, těch vlivů tam může být víc, to se nedá takto odhadnout. Pokud pacient nemá možný přístup k moderní léčbě (hlavně finanční – nemá na to, aby např. každý měsíc platil 100 000 Kč), uchyluje se k alternativním metodám jako pan Pomeje. Pacienti věří různým metodám a možná tam funguje i placebo.

Jirkova rakovina ustoupila. O šťastnou novinu se podělil na Štědrý den.

Problém jsou tedy pojišťovny a jejich systém úhrad?

Vezměte si speciální léčebná centra, jimž se počet pacientů mezi léty 2009–2015 zvýšil o 50 procent, a přitom finanční náklad vynaložený na jednoho pacienta zdravotní pojišťovnou zůstává stejný; i přesto, že celkové náklady na nové léky rostou. Paušální úhrada léčby ohrožuje speciální centra. Ta pak nemohou uspokojit všechny zájemce, což je proti zásadě svobodné volby lékaře a rovné dostupnosti léčby pro všechny občany.

Udeří na Jiřího rakovina znovu a s větší intenzitou?

Jak často se setkáváte s případy, kdy pacientovi je doporučena nová moderní metoda léčby, ale on sám na ni nemá a pojišťovna ji odmítne uhradit?

Tak například naše centrum se zabývá případem Hanky (44) s rakovinou plic v posledním stadiu. Po prodělání pěti sérií chemoterapie byla naprosto vyřazena z běžného života. Pacientce byla pak nasazena imunoterapie, po které ložisko rakoviny zmizelo a nádor se zmenšil. Hanka se vrátila do normálního života, dokonce i sportovala. Pak však nádor zmutoval a imunoterapie přestala fungovat. Lékaři doporučili Hance nový biologický lék (tzv. cílená léčba). A tady nastal problém – lék není hrazen ze zdravotního pojištění. Hanka podala žádost o úhradu léku podle paragrafu 16, jenže VZP žádost zamítla. Rodina se odvolala, popsala výhody léku a šanci na uzdravení. Stanovisko pojišťovny se bohužel ani tak nezměnilo.

Hanka si to v současné době platí sama?

Ano, přitom má hypotéku na dům a platy v severočeském kraji nejsou zrovna vysoké. Rodina nabídla, že bude lék po dobu dvou měsíců hradit sama, a pokud se prokáže jeho účinnost, požádá pojišťovnu o úhradu. Léčba po čtyřech týdnech ukázala ohromný pokrok a ústup rakoviny. I přes tato zjištění pojišťovna definitivně zamítla úhradu.

Na kolik měsíčně vyjde tento nový lék?

Přes sto tisíc korun. Přitom oproti chemoterapii, která ničí všechny dělící se buňky, ovlivňuje cílená léčba pouze přesně dané rakovinové buňky. Léčba je tak mnohem šetrnější a Hanka ji mnohem lépe snášela.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 neděle 29. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 89
  • 38
  • 21
  • 17
  • 11
  • 9