Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Pomeje jde na rakovinu hladovkou: Je to řízená sebevražda, říká onkolog!

    Filmový producent Jiří Pomeje (52) po zjištění hrůzné diagnózy, že se mu rakovinu hrtanu nepodařilo porazit, odmítl podstoupit operaci, při níž by mu lékaři udělali otvor do krku a zavedli mu tzv. slavíka. Pronesl, že raději umře, než aby přišel o hlas a zatěžoval své okolí. Nyní se rozhodl zkusit alternativní léčbu, kterou však lékaři striktně odmítají. Podle nich jde doslova o sebevraždu.

    Před pár dny se producent Jiří Pomeje svěřil s hrůznou zprávou. Rakovina hrtanu, s níž vytrvale bojoval, se rozrůstá a je třeba podstoupit operaci, při níž mu odeberou hrtan. Tu však Pomeje odmítl s tím, že nechce žít s otvorem v krku a mít neplnohodnotný život.

    Ačkoli jeho nejbližší doufali, že svůj názor změní, producent je neoblomný. „Tentokrát je to opravdu zlý, a protože Jirku moc dobře znám, vím, že na tu operaci nepůjde. Nemá cenu něco mu vyvracet,“ řekla Blesku jeho žena Andrea, která je z jeho diagnózy zdrcená.

    Velmi ho však podporuje v alternativní léčbě, pro kterou se rozhodl. „Viděl jsem dokument, který je o lidech, nad jejichž životem kvůli rakovině lékaři zlomili hůl, odmítli je už léčit a dávali jim týdny života. Oni si ale našli hladovku, při které se pijí pouze šťávy z řepy, mrkve, celeru a určité čaje. Rakovinu za těch dvaačtyřicet dnů z těla vypudili a dodnes žijí – a je to třeba už dvacet let, bez jediného problému. Lékaři to považují za zázrak,“ uvedl pro Blesk.cz Pomeje, který má v hladovce poslední naději.

    „Já ho budu podporovat ve všem! Teď už čtyři dny hledáme různé alternativní metody a do té diety klidně půjdu s ním. Tak co, budu vážit třicet kilo, budeme se ale navzájem hecovat,“ nadchla se Andrea, která věří v zázraky a myslí si, že jistá naděje v léčbě je.

    Jde o řízenou sebevraždu, míní onkolog

    Lékaři ale tak pozitivní nejsou. Podle nich je tzv. Breussova hladovka naprostým nesmyslem a může tělo naopak oslabit a nemoc ještě urychlit. „Existuje dávný poznatek, že pokud mají experimentální potkani s naočkovaným nádorem omezený přístup k potravě, nádor se zmenšuje. Nádor je totiž živá tkáň, i když poněkud autonomní, a potřebuje k životu a růstu energii a živiny stejně jako celý organismus. Když je k němu krev nedopraví, přestane růst. Bohužel, tělo nejdříve ztrácí část své zdravé tkáně, včetně svalové hmoty, a autonomní nádor „hladoví“ až později. Je sice pravda, že klasická léčba cytostatiky nebo ozařováním také poškozuje zdravé buňky. Zdravou tkáň ale mnohem víc ničí dlouhá hladovka, navíc změny po ní jsou nevratné. Při dlouhém hladovění se také devastuje imunitní systém. Je to svým způsobem asistovaná sebevražda a takový pacient rychle končí,“ uvedl nekompromisně onkolog Oskar Andrysek. Podle něj je mizivé procento lidí, u kterých tato metoda zabrala.

    Vítá však konzumaci zeleninových šťáv, které tělu prospívají. „Zjistilo se, že zelenina je zdravá nejen proto, že obsahuje vitaminy a vlákninu, důležitá jsou také její barviva. U nich se zjistilo, že preventivně snižují frekvenci výskytu nádorových onemocnění. Na tomto efektu se podílí hlavně karoten, který, do určité míry, ničí nebezpečné volné radikály, tedy reaktivní sloučeniny vznikající z organických molekul,“ dodal zkušený onkolog, podle něhož ale opět není  prokázané, že by šťávy měly takový účinek, že by rakovinu zastavily.

    „Ostatně ani zelenina nemá stoprocentní preventivní účinek, může se stát, že i vegetarián onemocní nádorovým bujením. Jinými slovy, pití zeleninových šťáv je při Breussově hladovce bez léčebného efektu,“ uvedl Andrysek a popsal stav pacientů, kteří se rozhodli zvolit stejnou cestu jako Pomeje.

    „Byli zesláblí, vychrtlí, s pokročilým nádorem, a až na výjimky, kdy hladovku včas přerušili, se s nimi již nedalo nic dělat. Domnívám se, že radit někomu toto devastující léčení, je zločin,“ uzavřel razantně.

    Tonoucí se stébla chytá

    Pomeje to však vidí jako poslední možnost, jak proti rakovině bojovat, a myšlenky se nechce vzdát. „Tonoucí se stébla chytá, ale já teď tomuhle věřím a jdu do toho,“ řekl rozhodnutě pro Blesk.cz s tím, že nemůže jen tak nečinně sedět a čekat na nejhorší.

    Na změnu názoru má podle doktorů ještě měsíc. Poté už by na odebrání hrtanu bylo příliš pozdě. 

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 16:57 čtvrtek 8. března 2018. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      21
    • Super
      13
    • Cože
      12
    • Trapas
      10
    • Haha
      7
    • Sladký
      7