Jiří Kajínek v podmínce: Jaké hříchy ho dostanou zpátky za katr?

Nejslavnější vězeň Kajínek by měl být na svobodě do konce května. | foto: MAFRA

Jiří Kajínek sice dostane prezidentskou milost, to ale neznamená, že jsou jeho hříchy jednou provždy smazány. Po dlouhých sedm let bude totiž v podmínce a pod pečlivým dohledem. Přešlap vedle by ho tak o nově nabytou svobodu mohl opět připravit. Jakým hříchům se musí vyhnout?

Na Jiřího Kajínka bude po propuštění dohlížet probační úředník. Jak přesně bude s propuštěným pracovat, je teprve ve fázi přípravy. „U každého propuštěného se stanoví do detailů připravený probační plán,“ uvedla mluvčí probační služby Kristina Labohá pro deník Blesk.Probačnímu úředníkovi se musí propuštěný v podmínce pravidelně hlásit. Kromě toho na něj úředník také dohlíží. A nejedná se jen o to, jestli se dotyčný znovu nevydal na dráhu zločinu, ale také o to, zda žije spořádaným životem.

To znamená, zda platí včas pohledávky, pracuje nebo je vedený alespoň na úřadě práce, nedělá dluhy, nepropadá neřestem, jako je nadmíra alkoholu, či dokonce drogy a podobně. Smyslem této služby je pak docílit toho, aby se propuštěný vězeň co nejlépe znovu začlenil do společnosti.

Co by se stalo, kdyby se ukázalo, že Jiří Kajínek opět „hřeší“? Dostal by se do vězení znovu a pokračoval by v původně stanoveném trestu, v tomto případě doživotí.

O tom by však ale nerozhodoval soud, ale prezident, který mu onu milost dříve udělil.

Za katr ho však nedostane úplně každý přestupek. „Pokud by třeba někde způsobil dopravní nehodu, neznamená to, že by šel znovu sedět,“ uvedl pro Blesk advokát Jan Černý. „Muselo by to být opakované. Když se někde popere a bude ho hlídat probační a mediační služba, obvykle zvedne napoprvé varovný prst. Při opakování to pak řeší jinak,“ dodal.

Bez odkladu zpět za mříže se Jiří Kajínek dostane v případě, že spáchá některý ze závažnějších trestných činů, jako je například vražda, loupež, krádež nad 5000 korun, zpronevěra, nelegální držení zbraní nebo třeba prodej drog.

Bát se naopak nemusí v případě, že by se dopustil přestupků jako nehoda z nedbalosti, rvačka, výtržnictví či řízení v opilosti. Pokud by však takové „přešlapy“ páchal příliš často, bylo by to na pováženou a do vězení by se přece jen možná vrátil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:22 14. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  24
 • Trapas
  13
 • Haha
  10
 • Tvl
  10
 • Cože
  6
 • Sladký
  4


Komentáře