Bude Kajínek v důchodu o chlebu a vodě? Pracoval jen 4 roky!

Jiří Kajínek míří na svobodu. | foto: Profimedia.cz

Jiří Kajínek se po propuštění bude jistě potýkat s řadou nepříjemností, ať už jde o to, jak se zpátky začlenit do společnosti, nebo o zdravotní problémy, které si během nezdravého pobytu za mřížemi vypěstoval. Potíže možná bude mít také s penězi - do zaměstnání chodil jen 4 roky. Dostane vůbec důchod? A kdy bude moci odejít na odpočinek?

Jiří Kajínek bude v „důchodovém věku“, až mu bude 64 let a čtyři měsíce. Bude mít nárok na důchod? Podle zákona by musel mít 35 odpracovaných let nebo alespoň 30 let pojištění bez náhradních dob, které se vztahují například na studium či vojenskou službu.JIří Kajínek chodil do školy čtyři roky, učil se na opraváře zemědělských strojů ve Chvaleticích, kde také odmaturoval. Tyto čtyři roky by si tedy mohl započítat. Na vojně nebyl, protože si obstaral modrou knížku - za vojenskou službu tedy nedostane nic.

Ani s prací to není žádná sláva, do zaměstnání chodil od roku 1983 do roku 1985. Živil se jako strojník v úpravně vody, kde dostával plat ve výši 3200 korun. Tehdy to byla poměrně obstojná výplata. Podvody a krádežemi si ale „vydělal“ nesrovnatelně víc. Tolik, že si mohl dovolit platit svým kolegům, aby pracovali za něj, a on se mezitím uléval a věnoval se nekalým činnostem, za které se záhy dostal do vězení.

Bez lehčích trestů za krádeže si Kajínek v chládku poseděl 23 let! Odsouzení vrazi však ve vězení nemohou pracovat a tím pádem se mu tato doba nezapočítává. Poctivou prací se tedy živil maximálně čtyři roky. Za takové vězně není ani hrazeno důchodové pojištění, z čehož plyne jediné - na důchod po dosažení zmiňovaného věku Kajínek nemá.

Pokud si najde zaměstnání a dosáhne alespoň 15 započítaných let, může se do důchodu podle zákona dostat o 5 let později. V tu dobu mu bude bezmála 70 let. Nezbývá mu tedy než doufat, že mu zdraví bude sloužit, oba jeho rodiče totiž zemřeli velice mladí...

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:05 18. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  28
 • Trapas
  22
 • Tvl
  19
 • Haha
  17
 • Sladký
  14
 • Cože
  10


Komentáře