Recenze: Rambo vypadá jako vymazlený kovboj, ale naštvat ho pořád nechcete

Abychom furt neseděli v kanclu a nepsali o kozách, tak nás šéfové vyslali na předpremiéru filmu Rambo, která se konala v pražských Holešovicích v areálu bývalých jatek.

Musím říct, že jsem se dost těšil, zejména první dva díly jsem hltal už jako kluk. Pro podobné „rambisty“ mám ale špatnou zprávu: John Rambo je už bohužel dávno pryč. Ten roztomilý dědeček, který se za něj v novém díle vydává a vypadá trochu jako po chemoterapii postavy Stalloneho ve filmu Creed, je jen jeho stínem.

Ani zdaleka z něj nejde takový strach a respekt. Je roztomilý, na všechny strany rozdává úsměvy a snad by se i rozdal, aby pomohl ostatním. 

Rambo

Není to už ten tichý válečník, který promluvil jen když se mu omylem otevřela pusa. Čelenku a maskáče vyměnil za kovbojský klobouk, košili a slušivou džísku, a protože se ostříhal, tak vypadá spíše jako Rocky Balboa.

První půlhodinu filmu si říkáte, kam se Rambo vlastně poděl. Poté, co se s ním ale pokusí vyjebat parta Mexikánců a unesou mu (mimochodem sexy) nevlastní dceru nebo tak něco, pochopíte, že si to s tím na první pohled bezmocným dědouškem fakt nechcete rozházet.

Rambo

Starej dobrej Rambo v nejlepší formě by to řešil jednoduše: V Mexiku by rozpoutal třetí světovou válku, všem by podřízl hrdla a s jedinou jizvičkou na rameni by utekl z ohnivého pekla.

Rambo v důchodu zvolil poněkud šílenou taktiku a nechal se brutálně zbít. Neskutečná nakládačka, kterých ale v životě už zažil nespočet, mu nejspíše otevřela oči. V hlavě se mu začal tvořit mistrovský plán, jak všechny ty, kteří mu ukradli jeho největší životní štěstí, zabít co možná nejkrvavějším způsobem.

Rambo

The Doors, vyrvané srdce a uříznutá hlava

Závěrečná zhruba čtvrthodina je totální krvavý masakr, slabší povahy budou odvracet očit. Drsnější scény v žádném předchozím dílu asi nebyly. Dočkáte se vyrvaného srdce i uříznuté hlavy. K tomu všemu vám hrají pecky z šedesátých let od The Doors. 

Co víc si přát?

No, pár věcí by tu bylo. 

Tak například lepší výkony ostatní herců a zejména ta senzační atmosféra, kterou se pyšnili zejména první díl. 

Díky ní nebylo nutné, aby Rambo vyvraždil všechny kolem sebe. Stačilo, že z něj všichni měli právem stažený půlky a on si z nich dělal dobrej den, po lese běhal se svou obří kudlo a lovil divoká prasata.

Diváci byli v napětí každou chvíli i díky skvělé hudbě a exotickému prostředí. V Mexiku a u Ramba na statku v Arizoně to nemá ten správný drajv jako v lese, kde se válečný veterán z Vietnamu cítí jako ryba ve vodě.

Každopádně, kdo si myslel, že tohle byla poslední tečka za veleúspěšnou filmovou ságou, tak se nejspíše plete. V plánu je pokračování s názvem Rambo: Nová krev.

Rambo

Kolovaly spekulace, že v nejnovějším díle bude Rambo bojovat proti teroristům z Islámského státu. To ale Sylvester Stallone odmítl.

Na závěr se sluší říct, že nový Rambo největší fanoušky této séri asi úplně nepotěší, ale nejspíše ani nezklame. Sly nám i v 73 letech ukazuje, že ještě není připraven na odchod do důchodu. 

A to je dobrá zpráva!

Rambo: Poslední krev

USA, 2019, 100 min

Režie: Adrian Grunberg

Scénář: Matthew Cirulnick, Sylvester Stallone

Hrají: Sylvester Stallone, Paz Vega, Joaquín Cosio, Yvette Monreal, Óscar Jaenada, Sheila Shah, Sergio Peris-Mencheta, Adriana Barraza, Jessica Madsen, Owen Davis, Manuel Uriza, Marco de la O

Hodnocení­ redaktora JPM.cz 65 %

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
3743
6293