Nepravidelná slovesa v angličtině

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Expres.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Chcete se dobře naučit anglicky, ale stále se na něčem zasekáváte? To nevadí, dnes si ukážeme, jak na jednu z nejdůležitějších kapitol v angličtině vůbec, a to nepravidelná slovesa. Nevíte, co to je? Nevadí, vysvětlíme vám je a ukážeme na 2 příkladech.

Nepravidelná slovesa v angličtině | foto: Impression Media, s.r.o.

Chcete se dobře naučit anglicky, ale stále se na něčem zasekáváte? To nevadí, dnes si ukážeme, jak na jednu z nejdůležitějších kapitol v angličtině vůbec, a to nepravidelná slovesa. Nevíte, co to je? Nevadí, vysvětlíme vám je a ukážeme na 2 příkladech.

Co jsou to vlastně nepravidelná slovesa?

Anglická nepravidelná slovesa jsou typem sloves, která na rozdíl od pravidelných sloves nelze tvořit pomocí koncovky -ed. Jak ale poznáme, že jsme se s tímto typem slovesa setkali? Bohužel nepoznáte. Tvary nepravidelných sloves nelze odvodit, a proto je musíme znát všechny nazpaměť.

Anglická nepravidelná slovesa a jejich tvary

Každé nepravidelné sloveso má v angličtině 3 základní tvary. Jsou to:

 • infinitiv
 • tvar minulého času
 • tvar příčestí minulého

Infinitiv

První tvar neboli infinitiv se používá pro přítomný čas 1. a 2. osoby jednotného čísla a 1.-3. osoby množného čísla. Používá se však také k vyjádření záporu minulého času prostého.

Minulý čas

Tento slovesný tvar používáme pro vyjádření minulého času prostého.

Příčestí minulé

Příčestí minulé je ze všech tří tvarů nejobtížnější. Umožňuje nám tvořit složitější časy a věty.

Jak se co nejsnáze naučit nepravidelná slovesa?

Abychom vám usnadnili učení nepravidelných sloves v angličtině a nebyli pro vás takovým šokem, připravili jsme pro vás několik tipů, jak si jejich učení co nejvíce usnadnit.

1. Udělejte si plán.

Pokud se budete učit všechna slovesa najednou, docela se z toho zblázníte. Ve skutečnosti jich je více než 200. Zkuste se naučit třeba 3-5 sloves denně a půjde to snadněji.

2. Slovesa, která se naučíte, ihned používejte.

Například vymýšlejte věty s těmito slovesy, podívejte se na internet s použitím těchto sloves nebo se podívejte na televizní pořad, kde se tato slovesa mohou objevit. Snadněji si tak slovesa zapamatujete a budete si je pamatovat navždy.

3. Opakujte.

Než se naučíte nové sloveso, vždy si zopakujte ta, která jste se naučili v předchozích dnech. Opakování je matkou moudrosti.

4. Učte se chytře.

Vytvořte si například mnemotechnické pomůcky, které vám pomohou si sloveso zapamatovat. Pokud se učíte z tabulky nepravidelných sloves, vždy si pokryjte jeden sloupec a snažte se zapamatovat si správné tvary.

5. Zapište si slovesa, která jste se naučili, a přečtěte si je nahlas.

Zkoušením se naučíte důležitou výslovnost a zapisováním slovíček zvýšíte šanci, že si něco lépe zapamatujete. Pro kreslení obrázků to platí dvojnásob. Snažte se tedy každé slovíčko spojit s obrázkem nebo příběhem.

6. Pokud uděláte chybu, nebijte se a nevzdávejte se.

Raději o ní přemýšlejte a opakujte ji tak dlouho, dokud vám nebude jasná.

7. Buďte trpěliví.

Jedná se o více než 200 sloves, která se nelze naučit za jeden den. Pravidelné procvičování a opakování vám nakonec vždy ukáže, že jste na správné cestě. Naučená nepravidelná slovesa můžete ihned použít v konverzaci sami se sebou nebo s někým, kdo mluví anglicky lépe než vy.

Zanedlouho se dostanete do stavu, kdy vás ani nenapadne používat a pamatovat si správné tvary. A to je přesně to, čeho chceme dosáhnout.

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 17. března 2022. Anketa je uzavřena.

 • Super
  5
 • Haha
  1
 • Cože
  1
 • Trapas
  1
 • Sladký
  1
 • Tvl
  1