3 kroky, jak z vašeho dítěte vychovat skvělého čtenáře

Čtení knih přináší celou řadu benefitů. Chcete, aby z nich mohlo čerpat i vaše dítě? V tom případě pro vás máme jednoduchý návod, jak toho dosáhnout.

O tom, že je čtení pro děti přínosné, asi nemá smysl diskutovat. Věděli jste ale, na co si dát pozor, když je budete učit číst? Pokud ne, nevadí. V následujících řádcích vám představíme základní věci, na které byste si měli dát pozor.

Začněte fonetikou

Projděte si žebříčky knih a nejlépe hodnocené knihy, abyste našli to nejlepší pro vaše dítě. A potom se do toho vrhněte. Společně čtěte a dávejte pozor na správnou fonetiku. Tak, aby si vaše dítě spojilo jednotlivé zvuky s tištěnými písmenky. Právě to by mělo být na úplném začátku vaší cesty. Dítě musí pochopit, jak písmenka fungují, jak je správně číst a spojovat do slov. Jakmile se vám to podaří, pokračujte dál.

Vysvětlujte, bavte se

Když se s dítětem teprve pouštíte do čtení, může to být obtížné pro vás oba. Mějte ale pochopení. A hlavně trpělivost. Buďte vašemu dítěti dobrým parťákem, vysvětlujte mu souvislosti a pomáhejte mu budovat slovní zásobu. Uvidíte, jak postupem času budou vaše ratolesti souvislosti chápat sami. S tím ovšem souvisí i rostoucí slovní zásoba, jejímž prostřednictvím můžete vašim dětem výrazně zjednodušit start do života. Vhod přijde především na základní škole, kde se díky těmto schopnostem hned zařadí mezi premianty.

Plynulost a pochopení

S rostoucí slovní zásobou bude růst i plynulost a celková rychlost čtení. Tím to však nekončí. Jestliže chcete ze svého dítěte vychovat skvělého čtenáře, je potřeba jej naučit ještě jednu věc - dobře pracovat se svou představivostí. U těch nejmenších to je poměrně jednoduché. Důležité ovšem je příliš nesvazovat. Nechte je, ať se ponoří do příběhu. Ať si čtou vlastním tempem a nechají se jím vést. Čím větší slovní zásobu a zkušenosti bude vaše dítě mít, tím jednodušší to pro něj bude.