Začíná další Hra o trůny. Tohle je 12 úžasných faktů, které byste měli o seriálu vědět

Dnes začíná poslední řada fantasy seriálu Hra o trůny. Ideální čas dozvědět se spoustu zajímavostí, které jste nejspíš vůbec neznali.

12. - Existuje nikdy neodvysílaný první díl
První epizodu režíroval tvůrce oscarového filmu Spotlight, Tom McCarthy. Výsledek byl ale tak hrozný, že se musel vložit do trezoru a přetočit. "Udělali jsme špatně všechno, co udělat špatně šlo už od scénáře," řekl na to spolutvůrce seriálu, David Benioff. Co byl největší problém původního prvního dílu? Například si nikdo, kdo díl viděl, neuvědomil, že jsou Jamie a Cersei bratr a sestra.

11. - Catelyn Stark a Daenerys Targaryen původně hrály úplně jiné herečky
Ve zmiňovaném pilotním díle bylo také trochu jiné obsazení. Catelyn Stark hrála herečka Jennifer Ehle a Daenerys hrála Tamzin Merchant.

Pokračujte na další stránku!10. - V původním prvním díle měl menší roli také George R. R. Martin
Sám tvůrce série se objevil v neodvysílaném pilotním díle jako host při svatbě Daenerys a Khal Droga. Když pak byla přeobsazena herečka hrající Daenerys, svatba se musela přetočit a George R. R. Martin tak o svou roli přišel.

09. - Sophie Turner adoptovala zlovlka Sansy Stark
Sophie Turner, herečka ztvárňující Sansu Stark, adoptovala Zunni, vlčáka plemene Northern Inuit, která hrála jejího zlovlka v první sérii. "Když jsem dospívala, vždycky jsem si přála psa, ale rodiče nikdy žádného nechtěli," řekla v rozhovoru v roce 2013. "Když v seriálu Lady, můj zlovlk, umřela, hledali pro ni domov a moje mamka je přemluvila, abychom ji adoptovali my." Zunnie bohužel v roce 2017 zemřela.

Pokračujte na další stránku!08. - Dothraki je skutečný jazyk se vším všudy
V roce 2014 spustil web Living Language kurz, díky kterému se můžete naučit jazyk, jakým mluvil v seriálu Khal Drogo. Kurz vytvořil jazykovědec David J. Peterson, který spolupracoval s HBO na vytváření Dothraki jazyku.

07. - Spousta mrtvých postav ještě žije v knihách
Je to důkaz, jak je seriál odlišný od knih, ze kterých vycházel. Fanoušci napočítali, že zhruba 43 postav zemřelo v seriálu, zatímco jsou ještě naživu v knižní sérii. Mezi nejhlavnější patří určitě Shireen Baratheon (holčička, kterou v seriálu zaživa upálili), Jeye Westerling (manželka Robba Starka, v knize se slavné Krvavé svatby neúčastnila), Mance Rayder (král Divokých), dokonce i Catelyn Stark jistým způsobem v knize žije (tak trochu jako pomstichtivá zombie).

Pokračujte na další stránku!06. - Děti z rodiny Starků mají v seriálu jiný věk než v knihách
Když začíná Hra o trůny, děti Starků jsou mnohem mladší v knihách, než v seriálu. Branovi má být pouhých 7 let, ale herci, který ho hrál, bylo 12 let. Arya má být devítileté děvče, ale Maisie Williams bylo 13. Sansa, kterou hraje Sophie Turner, zestárla z 11 let na 15 let. Rickonovi má být tři roky, herci bylo šest let. Nejvíc ale zestárli Robb Stark a Jon Snow. Robbovi má být podle knih 15 let a Jonovi Snowovi pouhých 14 let.

05. - Ramsay Bolton málem hrál Jona Snowa
Iwan Rheon, herec, který nakonec hraje ve Hře o trůny ultimátního záporáka Ramsayho Boltona, mohl hrát Jona Snowa. Skončil totiž na druhém místě hned za Kitem Haringtonem.

Pokračujte na další stránku!04. - Šest let po sobě jde o pirátsky nejstahovanější seriál
Podle TorrentFreak byla Hra o trůny pirátsky nejstahovanější seriál mezi lety 2012 až 2017. V roce 2015 byla dokonce dvakrát stahovanější, než seriál na druhém místě - The Walking Dead. V roce 2018 se na první místo zařadilo The Walking Dead, ale to jen proto, že se nevysílaly žádné nové díly Hry o trůny.

03. - Tvůrci seriálu vědí, jak by měla skončit knižní série
George R. R. Martin prozradil D.B. Weissovi a Davidovi Benioffovi, tvůrcům seriálu, jak by měla skončit celá knižní série. Už v roce 2014 se s autorem série setkali, aby si načrtli, jakým směrem se má série ubírat, protože už tehdy se zdálo, že seriál předběhne vydávání knih. "Když znáte konec, můžete k němu naplánovat cestu. Takže jsme potřebovali znát, jak to všechno skončí. Probrali jsme každou postavu."

Pokračujte na další stránku!02. - Překvapení ale je, že seriál skončí jinak než knihy
George R. R. Martin řekl, že poslední knihy z jeho série budou trochu jiné než seriál, aby i čtenáři měli nějaké překvapení. V seriálu uvidíte původní záměr autora, který se ovšem za těch několik let, kdy jim ho řekl, změnil.

01. - Už zemřela více než polovina hlavních postav seriálu
Vyšla studie publikovaná v Injury Epidemiology, která mapovala úmrtí v seriálu Hra o trůny a zjistila, že více než polovina hlavních postav už zemřela. Studie také zjistila, že postavy mají 14% šanci zemřít během první hodiny, kdy se v seriálu objeví.

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
10102
4352