Víte, co se skrývá ve věži s pěticípou hvězdou?

Hotel International Praha - s monumentální stavbou hotelu byla od počátku spojována řada pověstí.

Původním záměrem podle plánů Vojenského projektové ústavu z roku 1951 byl řadový projekt vojenské ubytovny. Plány z roku 1952-1954 již ukazují stavbu členěnou do tří samostatných částí s ústřední věží. Nicméně armáda tuto předimenzovanou kapacitu nedokázala naplnit. Bylo proto rozhodnuto, že z rozestavěné budovy vznikne „pouze“ luxusní hotel. Stavba hotelu byla dokončena v roce 1956 a výzdoba interiéru až o rok později.

O absurditě doby vypovídá často uváděná historka – při tak velkorysém projektu se předpokládalo, že slavnostního otevření se zúčastní i sám generalissimus Stalin. Aby mohlo na centrálním schodišti ve špalíru nastoupit všech tehdejších čtyřiačtyřicet československých generálů, musely být k již k provedenému schodišti přidány dva další stupně navíc. To znamenalo značné stavební komplikace a konečnou změnu výškové úrovně celé části objektu, která je patrná dodnes.

Externí obrázek

Později se hotel se stal hlavním ubytovacím centrem pro zahraniční turisty a byl součástí cestovní kanceláře Čedok V roce 1957 byl kapacitně největším hotelem v Československu.

Externí obrázek

Ačkoliv po roce 1989 změnil hotel název ještě dvakrát, nejprve podle hotelového řetězce Holiday Inn a do června 2014 Crowne Plaza, současný majitel hotelu respektuje impozantnost budovy a tradice, a proto zvolil původní název. Jeho dekorovaná podoba dala podnět také k řadě příměrů například k Lomonosovově universitě. Tuto podobnost využil současný managment hotelu pod vedením generálního ředitele Kamila Zlomka v kampani #světovéčesko připravenou Českou centrálou cestovního ruchu.

Externí obrázek

Na výzdobě interiéru se podílela řada skutečně významných umělců a jména jako Cyril Bouda nebo Max Švabinský patří mezi nejznámější. Kovolitecké práce a práce uměleckého kovářství, které je možné obdivovat například na zábradlí schodiště jsou dílem Jana Nušla. Skleněné vitráže a reliéfy, skleněné panely s národními motivy vytvořila Jaroslava Brychtová a Vilém Dostrašil. Úchvatné skleněné lustry dodnes připomínají umění českých sklářů. Hosté mohou obdivovat tajné nápisy stavitelů ve výšce 88 m ve Věži hotelu s 360° výhledem na Prahu. Nad točivým schodištěm vedoucím do zasklené arkádové věžičky naleznete nástěnnou mozaiku od Maxe Švabinského. Národní tématika se projevila v nástěnných malbách a gobelínech s unikátními detaily. Bývalé minigolfové hřiště bylo transformováno na rozlehlou zahradu s terasou, kde je možné jako v jednom z mála pražských hotelů umístit expozici několika automobilů. Zahrada je oázou klidu, kde hosté zapomínají na hektičnost současné metropole.

Externí obrázek

Velkolepá minulost – Nadějná budoucnost

Externí obrázek


Hotel nabízel i řadu společenských událostí pro českou veřejnost. S pravidelným programem se tu konaly večery Družby, oblíbené slavnosti „Bier party“, na které Čedok svážel autobusy zájemce z celé Prahy a okolí. Kavárna v jedenáctém podlaží nabízela program večerních kabaretů s kankánem a večeří. Tradici měl Staropražský bál vyhrazený přednostně pro občany Prahy 6. Podle vzpomínek tehdejších pořadatelů byl tak oblíbený, že oslavy trvaly nepřetržitě i dva dny. V době, kdy Československá televize vysílala seriál Cirkus Humberto, se tu jako atrakce ukazovala zvířata zapůjčená z Cirkusu Berousek.

Na tuto velkolepou minulost navazuje současné vedení. „Retro“ jako hlavní motiv celého znovuzrození začíná přinášet své ovoce.

Externí obrázek

Hotel prošel první fází kompletní rekonstrukce pokojů. Proměna pokračuje restaurací. Zde majitel vsadil na oblíbenost pivní kultury a vstoupil do spolupráce se známou značkou. Na září plánuje otevření Dejvické Šalandy. Provoz není nikterak omezen, naopak nabídka je široká, od možnosti ochutnat grilované speciality nebo se stát Mistrem grilu a vyzkoušet si kuchařskou řeholi, až po testování degustačního menu servírovaného ve Věži s neopakovatelným výhledem na Prahu a hrad. Klidná zahrada vybízí k posezení s rodinou a dětmi, které se vyřádí na hotelovém dětském hřišti a současně nadchne každého, kdo má rád dobré jídlo a pití ve stínu stromů. Štědrá konferenční kapacita, moderní konferenční sály s denním světlem, terasou, vysokými stropy 5,5 m a kapacitou až 400 osob, řadí Hotel International mezi nejvýznamnější konferenční a kongresová centra Prahy. Ideální poloha v rezidenční čtvrti v blízkosti Pražského hradu a současně ZOO Praha je lákadlem, které vybízí k podpoře tohoto projektu v časech pro hoteliéry ne úplně jednoduchých.

Externí obrázek

Svůj pobyt si můžete rezervovat zde

Tel: 00420 296 537 335

Externí obrázek

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
5572
5950