Příběh skutečného Zuřícího Býka: Jake LaMotta byl ještě větší zvíře než ve filmu!

Film Zuřící býk patří mezi nejlepší kousky z dílny uznaného režiséra Martina Scorseseho. Film vypráví příběh slavného boxera Jakea LaMotty, kterého si ve snímku zahrál fenomenální herec Robert De Niro. Ten za svůj výkon dostal právem druhého Oskara. Film nepojednává až tolik o boxerských úspěších rodáka z Bronxu, ale spíše o jeho povaze a boji s démony. Jaký byl ale skutečný Jake LaMotta, který zemřel před dvěma lety? Údajně ještě horší, než ten filmový! Pokud nevěříte, následující řádky vás přesvědčí.

Po zhlédnutí filmu Zuřící býk se Jake LaMotta zeptal své exmanželky, se kterou se rozvedl ve zlém v roce 1957, jestli byl opravdu tak špatný.

„Ne, ty jsi byl ještě horší,“ řekla mu prý Vikky.

A asi nebyla daleko od pravdy.

Boxer se netajil tím, že trpěl chorobnou sexuální žárlivostí. Měl krásnou ženu a v jeho hlavě se každý den rodily myšlenky, s kým vším ho Vikky podvádí. Podezíral celou ulici, dokonce i svého bratra.

Po smrti jeho exmanželky byly vydány její paměti s názvem  „Knockout!: Sexuální, násilný, mimořádný život Vikky LaMottové“.

Zde Vicky detailně popisuje, jak jí bijec pravidelně mlátil. LaMotta dokonce skončil za mřížemi. Nikoliv však kvůli domácímu násilí, ale z toho důvodu, že v jednom ze svých klubů nabízel nezletilé dívky k sexuálním hrátkám pro své klientky. Vyfasoval šest měsíců.

Na konci života se ale hodně zklidnil.

„Byl to skvělý muž, citlivý, něžný, který miloval život a tanec až do úplného konce. Miluji ho, mír jeho duši. Nikdy ho nikdo nedokázal srazit k zemi,“ řekla LaMottova sedmá manželka Denisa Bakerová pro stanici ABC.

Jake LaMotta

Co se týče boxerského umění, tak byl LaMotta naprosto výjimečný bijec. Jako první boxer poslal k zemi Sugara Raye Robinsona, který bývá mnohými odborníky popisován jako nejlepší boxer historie.

Měl drsnou školu ulice. V drsném Bronxu se musel pořádně ohánět. V roce 1941 nemohl LaMotta narukovat do armády kvůli problémům s ušima. Definitivně se tehdy rozhodl, že se vrhne na profesionální boxerskou kariéru.

A začal bravurně. Během prvního půl roku vyhrál 14 z 15 zápasů v New Yorku. Jeden duel skončil remízou.

V Clevelandu se utkal s tamním bijcem Jimmym Reevesem juniorem. Sedm kol byl domácí borec jasně lepší. Pak začal úřadovat LaMotta. Reeves skončil čtyřikrát na zemi. Nakonec ale zápas vyhrál.

Jake LaMotta

O měsíc později se konala odveta a skončila úplně stejně. LaMotta byl totálně zdrcený. 

Brzy následovala největší výzva jeho kariéry. V Madison Square Garden se postavil Sugar Ray Robinsonovi. Dal mu zabrat, ale vyhrát LaMotta nedokázal.

„Nikdy jsem nenarazil na tak tvrdého soupeře,“ smekl před LaMottou Robinson.

V únoru roku 1943 LaMotta už Robinsona dokázal porazit. Necelý měsíc poté se bijci střetli znovu a radoval se už zase Robinson.

Celkem spolu odboxovali šest zápasů, LaMotta vyhral jen jeden.

Americký box tehdy ovládala mocná newyorská mafie. Pro gangstery nebyl LaMotta vhodným kandidátem na titul, takže se zápasu o mistrovský pás nedočkal, ačkoliv byl odborníky i fanoušky hodnocen jako jeden z nejlepších bijců své váhové kategorie.

Jake LaMotta

V zápase s Billym Foxem dostal Jake LaMotta od gangsterů jasný úkol: Prohraj! Pár hodin před zápasem se otočily kurzy a z původně favorizovaného LaMotty se stal rázem outsider.

Ve čtvrtém kole LaMotta, který býval považován za jednoho z nejtvrdších boxerů vůbec, zápas vzdal. Údajně kvůli zranění sleziny, které před zápasem zatajil. Oba bojovníky vyštřovala komise, ale pro nedostatek důkazů byli oba omilostněni.

Titulový zápas dostal Fox a ne LaMotta.

„Zuříci býk“ se zápasu o pás dočkal 16. června 1949. Francouze Marcela Cerdana seřezal jako nikdy předtím. Cerdan po devátém kole zápas vzdal.

28. října 1949 mělo dojít k odvetě mezi těmito borci. Cerdan, který měl pletky se slavnou šansoniérkou Edith Piaf, ale zemřel při letecké havárii

V prosinci 1949 LaMotta prohrál s jiným Francouzem, Robertem Villemainem.

Jeden z nejpamátnějších zápasů LaMotta odboxoval na Valentýna roku 1951. Šlo o jeho poslední boj s rivalem Robinsonem. Zápas ukončil rozhodčí po dvou minutách třináctého kola, kdy z LaMotty doslova stříkala krev.

Robert De Niro

Bijec s italskými kořeny se nechal mlátit do obličeje, aby Robinsonovi ukázal, jak moc tvrdou má bradu.

Totálně celý odkrve poté zašel za slavícím Robinsonem a řekl mu památnou větu: „Nikdy jsi mě neposlal k zemi!“

Robinson i jeho trenéři na LaMottu koukali jako na blázna. 

Sugar Ray Robinson po konci kariéry prohlásil, že zápasy s LaMottou byly noční můra.

Po boxerské kariéře se z LaMotty stal ještě herec a barový bavič. 19. září roku 2017 zemřel na zápal plic.

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
6824
2850