Range Rover - Design Drive

RANGE ROVER je ikona, jejíž působení dalece přesahuje automobilový svět. Je proslulý svými schopnostmi v terénu i na silnici. Nabízený komfort dosahuje těch nejvyšších standardů, vždy máte k dispozici ty nejmodernější systémy a technologie. A můžete si být jisti, že jeho design vždy zaujme. Je elegantní, nadčasový a vyzařuje z něj osobitost a charisma. RANGE ROVER si nikdy nespletete s žádným jiným autem. A proto jsme se rozhodli jej propojit s dalšími zajímavými osobnostmi.

Nový Range Rover se vydal na několik týdnů trvající cestu za inspirujícími osobnostmi. Už dvojice Michael Vasku a Andreas Klug, která tuto jedinečnou tour podnikla a zajímavé osobnosti zpovídala, patří k lidem, kteří jsou svou prací – designem a kreativitou – nadmíru inspirující. V roce 2011 založili ve Vídni společnost orientovanou na architekturu, design a designovou strategii a vytváří projekty, které zahrnují klasickou architekturu a interiérové projekty až po koncepční a umělecké instalace. O jejich výjimečnosti svědčí nespočet ocenění iF Design Award, Red Dot Design Award a celé řady dalších.

Range Rover

Práce Michaela Vasku a Andrase Kluga zkoumá a reinterpretuje kulturní archetypy a konceptuální zážitky, přičemž vytváří nezapomenutelné momenty a prostory, které přijímají lidé na emocionální úrovni. A protože od roku 2016 působí Michael Vasku a Andreas Klug jako kreativní ředitelé společnosti Preciosa Lighting, která se snaží balancovat mezi tím, že je současnou designovou značkou a zároveň jedna z nejvýznamnějších světových firem vyrábějících tradiční lustry, jedna ze zastávek v Range Rover Design Drive vedla právě do Libereckého kraje do sídla společnosti Preciosa Lighting. Nakonec, Michael Vasku hovoří o tom, že až teprve díky spolupráci s Preciosa Lighting si uvědomil poslední aspekt designu.

Range Rover

Preciosa Lighting je jedna z předních světových luxusních značek moderních i klasických svítidel a lustrů a její věhlas sahá daleko za hranice České republiky. Pro její produkty je klíčový promyšlený harmonický soulad tří nejdůležitějších prvků designu. „Design je souhra tří aspektů – funkce, estetiky a symboliky. Až tato souhra evokuje pozitivní emoce. A nový Range Rover přináší do cestování novou úroveň luxusu, designu a pohodlí,“ říká Michael Vasku.

Od 17. století se v Čechách začala tavit a tvarovat křišťálově čirá kvalitní sklovina, zvaná český křišťál, který získal po celém světě takový věhlas, že se v polovině 18. století české země staly nejdůležitějším vývozcem skla na světě. Tajemství výroby skla z Křišťálového údolí je dodnes chráněno jakožto součást tradice. Skláři střežili tajemství výroby a předávali jej z otce na syna a z generace na generaci. Přesto ale nežijí v Křišťálovém údolí jen z historického odkazu, hnáni láskou ke své práci neustále neúnavně zdokonalují instalace, testují nová řešení a možnosti. Inovativní myšlenky často vedou k neotřelým a nekonvenčním designům, metodám a technologiím, které jsou daleko za hranicí toho, co je předvídatelné nebo obyčejné. Podobnost s příběhem, historickým odkazem a budoucím směrováním Range Roveru je v tomto případě opravdu jen čistě náhodná, nicméně o to více propojující.

Range Rover

Další cesta Range Rover Design Drive vedla do redakce české mutace časopisu Forbes za jeho šéfredaktorem Petrem Šimůnkem. Ten je nejen mnohokrát oceněným ekonomickým novinářem, ale také člověk, kterým se říká všeříkajícím anglickým slovíčkem petrolhead. Proto je zcela na místě otázka, co je pro Petra Šimůnka při řízení auta důležité. „Potřebuji auto cítit, potřebuji se s ním spojit. Abych jej mohl dobře řídit, potřebuji jej cítit v nohách, v rukách, celým svým tělem. Musím jej ovšem cítit i na emocionální úrovni. Řídit můžete jakékoli auto a odveze vás tam, kam potřebujete. Ale to není to, co od auta chci. Stejně tak si můžete obléci jakýkoli kabát, aby vám bylo teplo, ale nebudete se v něm cítit tak dobře jako v kabátu, který se vám zrovna líbí a zrovna jej chcete. A stejně to mám s autem. Chci, abych se s ním propojil. To, že má jezdit, to, že má být rychlé, to, že má být bezpečné, to, že má být chytré – to je jasné.“

Range Rover

A v tomto ohledu nový Range Rover rozhodně nezklame, opět přináší bezkonkurenční schopnosti v terénu, je například schopen brodit vodu hlubokou 900 mm, pro vypořádání se s jakýmkoli terénem je vyzbrojen systémem Terrain Response 2, samosvornými diferenciály a dalšími propracovanými moderními systémy. Pneumatické odpružení přináší jak skvělou průchodnost terénem, díky možnosti zvětšení světlé výšky, tak zároveň vysokou míru komfortu na silnicích. Systém řízení kol zadní nápravy přispívá k větší agilitě v zatáčkách a vyšší stabilitě ve vyšších rychlostech. A za tím vším stojí výkonné mild hybridní nebo plug-in hybridní pohonné jednotky se zážehovými a vznětovými šestiválci a na samém vrcholu pak dvěma turbodmychadly přeplňovaný zážehový V8 s výkonem 530 koní!

Ovšem první, co na Range Roveru vidíte a co vás zaujme, je jeho design. „Range Rover je třída sama pro sebe. Pro mě je nad Range Roverem už jen jedna značka, která má stejné iniciály. Líbí se mi, jak se vyvíjí design Range Roveru, design nové generace je pro mě velice sofistikovaná krása,“ říká Petr Šimůnek.

Je na čase popojet do dalšího zajímavého místa, kde se designu velice daří – do Bílovic. Tam sídlí společnost mmcité Davida Karáska, která vytváří cenami ověnčený městský mobiliář. Pečlivou kombinací estetiky a funkčnosti tak přispívá k tomu, že i veřejný prostor je místo, jež potěší oko ušlechtilým designem. Stejně jako nový Range Rover. Mmcité si zakládá na pečlivě vybraných, otestovaných materiálech a kvalitním designu. Pro každou zeměpisnou šířku mají vhodné prověřené materiály a klade důraz na to, aby městský mobiliář nebyl jen funkční, ale také krásný. Jednoduše věří ve zlepšení veřejného prostoru skrze kvalitní design. Jak říká jeden z textů na stránkách mmcité:

Range Rover

Dobrý design nepatří do galerie, ale do života. A opět je tu paralela s novým Range Roverem, nakonec David Karásek říká, že i automobilový design je vždy zároveň designem pro město a lidi, kteří v něm žijí. Jak se mu z tohoto pohledu líbí nový Range Rover?

„Jsem nadšenec do automobilů a vnímám je samozřejmě skrze techniku, ale především skrze design. U Range Roveru je krásně vidět záměr pracovat s odkazem ikonických modelů, jako je Land Rover Series/Defender a Range Rover. Je mezi nimi velký časový rozdíl, ale je vidět, že designeři s oběma těmito směry příjemným a přirozeným způsobem bez vlivu jakéhosi popového retra krásně pracovali. Virtuální pocit je velice podařený. Range Rovery jsou pro mě krásné kousky na kolech, spatřuji v nich chytré rozvíjení původního odkazu. V posledních deseti, patnácti letech vidíme u spousty automobilek různé retro návraty, ale ne vždy je to úplně povedené. A u Range Roveru se to daří.“

Range Rover

Ano, u Range Roveru se to daří, už od roku 1969, kdy spatřila světlo světa první generace tohoto vozu. Dnes je aktuální pátá generace a jen to ukazuje na nadčasovost jednotlivých generací. Ta aktuální právě dorazila do showroomů a opět přináší výjimečnost zabalenou do krásného a jasně rozpoznatelného designu. Vítejte ve světě Range Rover.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
13274
5645