10 běžně vysílaných dokumentů, které jste prošvihli a které byste měli vidět

Protože přece nechcete být celý život jen Franta Flinta rozvalený na sedačce s pivem mezi nohama, že ne.

Když se řekne dokument, většina lidí si představí něco strašně nudného, co se vysílá v půl šesté večer na ČT2. Něco o íránském baletu, o mexických pěstitelích kaktusů nebo o národní silniční bezpečnosti.

Ve skutečnosti jsou ale dokumentární stanice dost na vzestupu a dnes, kdy má každý kabelovou televizi a i-vysílání, spolu hodně závodí o to, kdo má víc diváků a tím pádem prodají i více reklamy. Dokumenty už nejsou jen povídánky nějakých lidí, jsou akční, mají filmovou kameru a střih a hlavně je teď trendem to, že je uvádějí slavné hollywoodské hvězdy. I proto jsou streamovací služby narvané až po strop vzdělávacími pořady, které vznikají jak na běžícím páse.

My jsme pro vás vybrali 10 dokumentů, o kterých si myslíme, že patří k tomu nejlepšímu a které běžně chytíte v televizi (a tedy i v jejich archivu nebo na YouTube), jen vás tam nenapadlo nikdy přepnout, čímž jste zbytečně ochudili nejen o možnost se něco zajímavého dozvědět, ale třeba i změnit na něco názor a hlavně se u televize dobře pobavit.

Těm dokumentům, co se nacházejí na Amazonu, HBO GO, Netflixu apod. se budeme věnovat příště.

Příběh Boha (The Story of God), 2016

O čem to je:

Herec Morgan Freeman se po děsivém filmu Až si pro nás přijde vykašlal na hraní a dal se na průvodcování po dokumentech. Když na stanici National Geographic viděli, že jeho Cestování červí dírou má úspěch, oslovili ho pro projekt, jenž by divákům představil různá náboženství a jejich vliv na historické a kulturní souvislosti společností v každém koutě světa.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Námět vypadá velice jednoduše a vlastně i nudně, ale není. Morgan Freeman cestuje po celém světě, vyhledává učence z každé oblasti víry a snaží se dopátrat toho, co a kdo je Bůh. Je v roli laika, jenž klade trochu naivní otázky o víře, nechává mluvit duchovní i vědce a před vědce klade náboženská dogma a před víru klade exaktní důkazy.

Nejlepší dokumenty

Výsledkem je mimořádně povedený dokumentární seriál o omílaném tématu, tedy o tom, proč se lidé nenáviděli, proč se lidé nenávidí a proč se lidé budou nenávidět a zabíjet až do skonání světa. Jako bonus vás kamera vezme do míst, kde je obvykle vstup zakázán, a taky se dozvíte, co vlastně tak děsně štve muslimy.

Kde se to dá vidět? NatGeo, do budoucna Prima Zoom

Příběh lidstva (The Story of Us), 2017

O čem to je:

Protože Příběh Boha měl úspěch, v National Geographic se rozhodli pro pokračování a je to ještě lepší. Morgan Freeman zase cestuje po celé planetě a naslouchá všem možným i neuvěřitelným historkám o tom, čeho jsou lidé schopni a proč. Dokumentární seriál zobrazuje člověka jako zrůdu i jedince s božskými schopnostmi v tom smyslu, že když člověk chce, dokáže všechno na světě.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Věřte nám, bude vám po tom lépe na duši. Uvidíte naprosto příšerné věci, které jsou si lidé schopni vzájemně dělat, a hned poté důkazy o tom, jak jsme skvělí a úžasní. Freeman mluví s obyčejnými lidmi, s politiky či dokonce prezidenty a předkládá divákovi pestrou mozaiku toho, co znamená lidská vůle a síla ducha.

Nejlepší dokumenty

Jedním z nejsilnějších momentů je příběh o současném rwandském prezidentovi, jenž po rwandské genocidě donutil Tutsie a Huty žít pohromadě ve speciálních vesnicích, kde si musejí oběti a viníci genocidy navzájem pomáhat. Jestli občas nadáváte na svůj současný život a myslíte si, jaké se vám děje příkoří, tak si pusťte někdy aspoň jeden díl.

Kde se to dá vidět? NatGeo, do budoucna Prima Zoom

Černý vlk: Příběh rebela (The Rise of Black Wolf), 2010

O čem to je:

Je to hodinu a půl dlouhý dokument o vlkovi jménem 302M z yellowstonské smečky Leopold, který jako vlče tuhle smečku opustí, toulá se sám Yellowstonem a balí vlčice, které osouloží a zase od nich odejde. Dostane proto přezdívku Casanova a dokument sleduje celý jeho život až do jeho smrti, kdy se nerad pere, kašle na souboje, nerad loví, nestará se o mladé, aby pak už jako dospělý a přestárlý alfavlk založil smečku Druidi a stal se legendárním vlkem parku.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Nedokážeme vlastně pořádně popsat jen jeden důvod. Tento dokument je románový příběh, akční film, telenovela, drama i komedie. Yellowstone má svůj program na sledování vlčích smeček a dokumentaristé natáčejí jejich chování, mimochodem samo o sobě velmi zajímavé. Vlka číslo 302M označkovali obojkem jako mládě a kvůli jeho trucovitému a rebelskému chování ho nedokázali přestat sledovat až do jeho smrti v roce 2009, kdy zemřel jako správný badass ve rvačce s jinými vlky.

Vlk 302M se stal strašně slavným, má o sobě mnoho článků a i stránku na Wikipedii. A mimochodem, je to jeden z nejkrásnějších vlků, jaké kdy uvidíte. A ještě větší mimochodem - s českým namluveným komentářem je to lepší než originál.

Kde se to dá vidět? Prima Zoom, NatGeo, NatGeo Wild

Divoký Yellowstone: Vlčice (Wild Yellowstone: She Wolf), 2014

O čem to je:

Jak jsme už řekli, Yellowstonský národní park má rozsáhlý a dlouholetý program na sledování vlčích smeček, o nichž pak mohou vzniknout i dokumenty. A tento pojednává o vlčici, která toho musela zvládnout celkem dost. Jmenovala se 06 a nejprve její smečku rozmetala jiná smečka, pak se stala samotářkou, která musela uživit svoje vlčata, protože vlci-tátové se na ni vykašlali. Zařídila si život podle sebe a dokonce se naučila sama bez pomoci strhnout vysokou, aby měla čím nakrmit svoje potomky. Nakonec se stala alfavlčicí smečky Lamar.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Stejně jako u Černého vlka je příběh vlčice 06 naprosto epickým vyprávěním, které sleduje celý její těžký a hrdinský život až do její smrti, a ta je na celém dokumentu vlastně tou nejzásadnější. Alfavlčice 06 totiž zemřela tak, že ji v roce 2012 na silnici protínající park zastřelil lovec trofejí.

Nejlepší dokumenty

Tahle statečná bojovnice nezemřela ve rvačce s jinými vlky nebo na stáří, ale zemřela proto, že člověk je debil. V dokumentu je také vysvětleno, PROČ ji směl lovec zastřelit. Zdravě vás to nasere.

Kde se to dá vidět? NatGeo, NatGeo Wild

Diana: Osobně (Diana: In Her Own Words), 2017

O čem to je:

V Británii žije strašně slavný novinář jménem Andrew Morton, který se specializuje na současnou královskou rodinu, vydává o ní knihy a životopisy a díky tomu velice zbohatl. Navíc se přátelí s některými členy královské rodiny a kamarádil se i s Dianou. Ona si z něj udělala důvěrníka a nahrávala pro něj mnoho let své postřehy na diktafon, začala s tím ještě před svatbou s Charlesem. V roce 2017 to bylo dvacet let od její smrti, proto vyšel tento dokument jejích nahrávek pro Mortona, kde ona popisuje to vše, co známe z novin, svýma očima.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

O.K., uznáváme, že tohle je možná trochu pro holky, ale je to velice zásadní dokument v tom smyslu, že mnoho lidí po odvysílání dokument přesvědčil o tom, že Charles nebyl padouch, že on a Camilla byli jen obětmi, že královna vlastně nebyla tak zlá a že Diana život u dvora tak trochu zvládat nechtěla. Ergo - otřásl dosavadním názorem.

Nejlepší dokumenty

Vše je vyprávěno jejím nahraným hlasem a nešetří tam ani sebe a ani svou problematickou povahu.

Kde se to dá vidět? NatGeo, ČT2

Hrdinové 2. světové války (World War II: The Last Heroes), 2011

O čem to je:

Šest epizod dokumentárního seriálu je rozděleno na zásadní části druhé světové války včetně vylodění v Normandii, bitvy v Ardenách či boje o Berlín.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Protože jsou tam použity nikdy nezveřejněné záběry z války, z bitev či ze života vojáků, vše je restaurované, zdigitalizované a dobarvené, takže to vypadá jako blockbuster z dnešních dní.

Nejlepší dokumenty

V každém díle jsou představeni v té době ještě žijící veteráni, kteří popisují, co se jim stalo, co prožívali a jak bojovali. Jsou to naprosto otřesné výpovědi, díky nimž se na válečné filmy budete dívat už jen s pohrdavým pousmáním. Jeden stařeček s mořem medailí na hrudi tam například vykládá historku o tom, jak v džungli našel mrtvolu s uřezanými končetinami složenými na hrudi a s penisem a varlaty vloženými do úst.

Ano, takové věci si lidé dělají ve válce.

Ano, brečeli jsme.

Kde se to dá vidět? NatGeo

Jane, 2017

O čem to je:

O Jane Goodallové, britské bioložce, která pořád žije, je jí 85 let a celý život se zabývá studiem šimpanzů.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Upřímně, pokud nevíte, kdo je Jane Goodallová, neměli byste to raději nikde vykládat. Dokument sleduje začátky jejího studia v Africe, soukromý život s manželem, archivní materiály a fotky z výzkumů a všechny ty věci kolem zabalené v nádherné kameře, hudbě a dramaturgii, navíc dokazující, že Jane byla strašná kočka.

Nejlepší dokumenty

Jestli je jen jeden důvod, proč se na to podívat, tak proto, že díky jejímu celoživotnímu studiu primátů budete vědět, proč jste takoví kreténi. Ona vám to tam vysvětlí.

Kde se to dá vidět? NatGeo, NatGeo Wild

Jednotky SS (Inside the SS), 2018

O čem to je:

O mužích, kteří sloužili v jednotkách SS (Schutzstaffel), jež vznikly původně jako osobní stráž Adolfa Hitlera.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Protože někteří ti lidé se dožili vysokého věku a ještě než zemřeli, stihli promluvit o tom, co to pro ně znamenalo sloužit v jednotce SS. Někdo toho lituje a stal se například knězem, aby odčinil své zlo, někdo nechápe, co vlastně udělal špatně a někdo si přeje, aby se staré pořádky vrátily zpět a že Heinrich Himmler vlastně nebyl zločinec.

Nejlepší dokumenty

Jestli se pořád divíte, jak je možné, že stále někdo dovede popírat holocaust, račte do útrob duševního pekla tudy.

Kde se to dá vidět? NatGeo, Prima Zoom

Peklo na zemi: Vzestup ISIS (Hell on Earth: The Rise of ISIS), 2017

O čem to je:

O válce v Sýrii a o tom, kde se vzal Islámský stát a proč dělá to, co dělá.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Hned na začátku musíme říct, že dokument je tendenční. Je protiruský a protiasadovský, což by ani tak nevadilo, ale není tam jediný protinázor, takže má i mnoho kritiků. Spíše se ale věnuje tomu, jak a kde a proč se zformoval Islámský stát a okolnosti, které k tomu vedly.

Nejlepší dokumenty

Jako jednoho z viníků, i když nevědomého, překvapivě představuje bývalého prezidenta Baracka Obamu, a snaží se lidem pomocí výpovědí generálů, odborníků a politiků vysvětlit souvislosti, co se na Blízkém východě děje a jaké to bude mít dopady. To vše je pak doplněno mimořádně lahodnými snímky toho, co na lidech běžně páchají bojovníci IS.

Kde se to dá vidět? NatGeo

Technické souvislosti (Engineering Connections), 2008

O čem to je:

Každý díl z deseti je věnován jedné zásadní stavbě nebo inženýrskému výtvoru na světě, a to tak, aby jeho komplikovanost pochopil i naprostý technický blbec.

Nejlepší dokumenty

Proč se na to dívat:

Pořadem provází Richard Hammond ze starého Top Gearu a nyní The Grand Tour, věda a technika jsou jeho koníčkem, takže je i na výsledku vidět, že ho baví, co dělá. Hammond představuje lidem jednotlivé zázraky techniky a snaží se jejich fungování přeložit do laické řeči pro lidi, kteří na škole měli trojky z fyziky a pod slovem „výkres“ si představují obrázek z mateřské školy. Nechápete, proč vysoká špičatá věž nespadne, když se do ní opře stokilometrový vítr?

Hammond vám to vysvětlí a ještě se u toho zasmějete.

Kde se to dá vidět? History Channel, ČT2, Prima Zoom, Spektrum

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
26181
6702