Diskotékové bitky vyměnil za samurajský kodex! Příběh UFC šampiona Jiřího Procházky

V pátém kole uškrtil vyhlášeného zemaře Glovera Teixeiru a stal se prvním českým šampionem prestižní organizace UFC. Cesta na vrchol ale nebyla jednoduchá. Není tomu dlouho, co byl Jiří Procházka (29) spíše pouliční sígr, vyhledával diskotékové bitky a dokonce vyfasoval podmínku za ublížení na zdraví! Kdy nastal zlom?

Po krvavé válce s legendárním Brazilcem Teixeirou Procházkovi gratulovali legendy bojových sportů, jako třeba Conor McGregor či Mike Tyson. Český zápasník ale i tak zůstal ledově klidný a novinářům po fenomenálním úspěchu sdělil, že jde jen o další krok na jeho cestě.

Zajímavé je, že když Procházka předloni podepisoval kontrakt s UFC coby šampion japonské organizace Rizin, tak nad ním mnozí američtí fanoušci ohrnovali nos.

Jiří Procházka

Mysleli si, že na tu nejvyšší úroveň zatím nestačí a v MMA lize mistrů brzy doplatí na svůj velmi netradiční a nebezpečný styl boje, kdy má po většinu zápasu ruce u pasu a spoléhá se na svůj pohyb a dobré oko.

Po dominantních výhrách nad stálicemi UFC Oezdemirem a Reyesem se z Procházky se stal okamžitě hit.

„Tenhle týpek je jako lavina, své soupeře válcuje. Kardio využívá jako zbraň, má fantastickou bradu a skvělý instinkt pro ukončení. Jsem z něho vážně nadšený,“ řekl nedávno o Procházkovi bývalý šampion těžké váhy Daniel Cormier.

„Jsem tvým fanouškem číslo jedna,“ vzkázal českému zápasníkovi na Instagramu fenomenální Henry Cejudo, který poté Procházkovi pomohl s přípravou na titulový zápas.

Jiří Procházka si za vítězství nad Oezdemirem přišel na slušný balík.

Procházka mezi ostatními MMA zápasníky působí delší dobu jako naprosté zjevení. Nelibuje si v trashtalku, naopak ke svým soupeřům vždy chová velký respekt. Je nesmírně přemýšlivý a uvážlivý. Neustále mluví o své životní cestě a krocích, které má pečlivě naplánované.

Není ale tajemstvím, že v minulosti pěkně řádil na ulicích a dokonce měl i problémy se zákonem.

„Rval jsem se často. Měl jsem rád to napětí. Dodával jsem si tím odvahu. Testoval jsem se, jestli obstojím v těžkých vyhrocených situacích,“ zavzpomínal před časem Procházka pro Deník.cz.

Jiří „Denisa“ Procházka řádí v japonském Rizinu.

V rozhovoru pro YouTube kanál U Kulatého stolu Procházka zase popsal moment, kdy se na vesnické zábavě strhla mela, do níž se zapojil i on sám.

Bránil svého velmi dobrého kamaráda Marka, kterého zbili v jiné vesnici. Procházka a další dva mladíci tehdy vyfasovali podmínku.

„Kamaráda zmlátili ve vedlejší vesnici na zábavě asi tři borci, jeden z nich byl takový přes dva metry vysoký, asi 150 kilo, prase obrovský. On si pak další víkend přijel k nám na zábavu, jako by se nechumelilo. Tak jak to udělali Markovi, úplně přesně jsme se na něj slítli u nás, bez smilování,“ zavzpomínal Procházka, který ale svého činu nelituje.

„To je, jako kdyby mi někdo sáhl na rodinu. Nebyla to blbost, vím, že jsem to chtěl v ten čas a v ten den. Uvědomuji si, že se mohlo stát něco horšího, ale nelituji ničeho v životě. Vše, co se stalo, mělo nějaký důvod. Vždycky jsem to byl já. Nestydím se za to,“ říká bojovník.

Jiří Procházka

Dnes už by ale Procházka podobnou situaci samozřejmě řešil jinak.

„Teď už si to nemůžu dovolit, spousta těchto situací jde vyřešit slovně, tehdy to ale jinak nešlo,“ tvrdí bijec, který se prý jednu dobu pral na diskotékách každý víkend.

Jak se tedy z ranaře z Hostěradic stal pokojný bojovník, jakým je dnes? 

Velký zlom nastal před lety, kdy Procházka od jednoho ze svých trenérů dostal jako dárek Knihu pěti kruhů od Mijamota Musašiho. Od té doby se zápasník hodně začal zajímat o samurajskou ideologii.

„Byl jsem zrovna v poslední části přípravy, se kterou je spojená i dieta. V této fázi jsem kvůli shazování váhy měl omezený přísun cukrů. Z toho pak plynou různé stavy, kdy je člověk roztřepaný, může být i trošku výbušný, musí se držet na uzdě a mít se sebou kontakt. Ta kniha mě zaujala a pomohla mi projít si tímto obdobím. Jak jsem ji četl, začal jsem v ní nalézat hloubku a nezměrnou sílu,“ popsal Procházka před lety v rozhovoru pro Mushin.cz.

„Dále mě také hodně ovlivnil kodex Bushido, který obsahuje seznam morálních pravidel a ctností, které samurajové dodržovali. Hodnoty, které jsou v těchto knihách popsány, jsem přijal za své a staly se součástí mého každodenního života,“ dodal novopečený král polotěžké váhy, který si také libuje v meditaci a dechových cvičení na zklidnění duše.

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
12848
6253