Příběh nejlepšího českého MMA zápasníka Procházky: Rvačky na ulici, pak přerod v samuraje

České MMA není jen „Terminátor“ Vémola a jeho těhotná prsatice Lela.

Naši zem ve světě více než úspěšně reprezentuje borec z Hostěradic u Znojma, kterému se klaní i v dalekém Japonsku. 

Jiří „Denisa“ Procházka (27) přitom začínal jako pouliční rváč. Možná nechybělo málo a kariéru drsného fightera budoval za zdmi kriminálu.

„Rval jsem se často. Měl jsem rád to napětí. Dodával jsem si tím odvahu. Testoval jsem se, jestli obstojím v těžkých vyhrocených situacích,“ zavzpomínal pro Deník.cz Procházka.

Zaplaťpánbůh že se ale Procházka včas trhl od party brněnských sígrů, nastavil si své priority a začal na sobě pořádně makat v místním gymu.

„Když začal čuchat k MMA, pamatuju si, že přišel neznámej atletickej kluk, který se nebál sparingů a šel do nich tvrdě. Nechci říct, že ty zkušenější mlátil, ale šel do toho naplno. Borci tohle v šatně nenesli dobře. Vadilo jim, že je nějakej mladej borec seká a mlátí. Chtěli se na něj domluvit, aby ho smazali někde bokem. On měl od začátku v sobě vůli a cílevědomost trénovat naplno. Jiří si nastavil jasnou cestu,“ řekl pro Sport.cz na adresu bijce Procházky trenér Jaroslav Hovězák.

Dříve se pral na ulici, teď je nejlepším českým MMA zápasníkem.

Místo pouličních bitek se začal zajímat o lepší regeneraci, poslouchal pečlivě své trenéry a pochopil, že když svůj talent skloubí s tvrdou dřinou, tak brzy dosáhne obřích úspěchů.

Už v roce 2011 získal titul pro mistra České republiky v thaiboxu ve váhové kategorii do 86 kilogramů. Pak se ale začal věnovat MMA. Debut si odbyl v roce 2012 proti Stanislavu Futerovi. „Denisa“ ukončil svého soupeře po necelé minutě.

Jiří „Denisa“ Procházka řádí v japonském Rizinu.

Do dnešního dne Procházka nasbíral pouhé tři porážky. Jeden jeho zápas skončil remízou. Urostlý bijec se může pyšnit více než dvaceti vyhranými zápasy.

Koncem roku 2015 podepsal Procházka smlouvu s věhlasnou japonskou organizací Rizin. Netrvalo dlouho a v zemi samurajů si ho tamní lidé zamilovali.

Jiří „Denisa“ Procházka v posledních letech zaznamenal neskutečný progres.

Aby také ne. 

Procházkův styl boje je extrémně líbivý. Netaktizuje, se soupeři chodí rád do drsných přestřelek. Většina jeho zápasů končí drsným k.o. či t. k. o. 

Procházkovou specialitou je pak takzvané naskočené koleno.

Procházkova specialita - naskočené koleno.

Japonští fandové bojových sportů na Procházkovi také oceňují, jak se v zemi skvěle adaptoval. 

Sice zde nežije, ale tráví tu hodně času. Přilnul k místní kultuře, okouzlil ho zejména samurajský kodex cti Bushidó, kterým se řídí.

Tento kodex by se ve zkratce dal nazvat jako jistý soubor pravidel, která přesně vymezují správné a špatné jednání v kontextu Cesty bojovníka. Řídili se jím středověcí samurajové.

Do Rizinu Procházka přicházel jako mladý talentovaný borec. Postupně se ale vypracoval mezi největší hvězdy uznávané organizace. 

Fanoušci na něm obdivují jeho pokorné vystupování.

Nedávno získal pás pro šampiona ve váhové kategorii do 93 kilogramů a nahlas se mluví o tom, že změří síly se šampionem Bellatoru. Ve hře je také jeho brzký přesun do slavné UFC.

Procházka ale nikam nespěchá. V Japonsku je spokojený a je si dobře vědom toho, že pokud bude takhle pokračovat, tak je jeho přesun do UFC jen otázkou času.

Jednu dobu měl image zarostlého vikinga.

Naposledy Denisa totálně zničil velezkušeného bijce z Brazílie Maldonada a připsal si tak už devátou výhru v řadě.

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
5954
4541