Jarní prázdniny skončily, Formule 1 je zpět!

Letošní sezona Formule 1 o víkendu pokračuje čtvrtým dílem, na programu je Velká cena Ázerbajdžánu. První tři dějství šampionátu suverénně ovládla stáj Red Bull v čele s Maxem Verstappenem. Nizozemec si připsal už dvě vítězství a zatím to vypadá na jeho rychlou cestu za obhajobou titulu. V Baku však může být poměr sil jiný. Konkurence bude chtít ukázat zlepšení, na němž pracovala během nezvykle dlouhé jarní pauzy. Pořadím navíc může vedle hlavního nedělního závodu zamíchat i první sobotní sprint tohoto ročníku. Kdo vyladil formu nejlépe?

Dominance Red Bullu, to je výstižná definice pro dosavadní průběh sezony. Rakouský tým kraloval ve všech třech podnicích. Naopak jeho předpokládaní konkurenti se trápí. Zatímco Mercedes se alespoň závod od závodu zlepšuje, Ferarri se topí v mizérii. Největším sokem pro modrožluté je tak senzačně Aston Martin, který táhne Fernando Alonso. Od třetí Velké ceny v Austrálii však uplynuly čtyři týdny, je tak otázkou, v jakém rozpoložení jednotlivé týmy do Ázerbajdžánu po přestávce dorazí.

Okruh v Baku patří k nejnovějším v celém seriálu, otevřen byl teprve v roce 2016. S více než šesti kilometry je to zároveň jedna z nejdelších tratí v šampionátu. Možná nejzajímavější částí je hned její začátek, kdy piloti v autech na cílové rovince nabírají rychlost skoro 350 kilometrů v hodině a následně musí prudce brzdit do ostré první zatáčky. Náročné jsou ovšem také další části, i proto se trať v Baku v předchozích letech řadila k okruhům s vyšším počtem předjíždění ale rovněž kolizí.

Fortuna

Loni v Ázerbajdžánu premiérově slavil Verstappen, double Red Bullu pak dokonal jeho týmový kolega Sergio Pérez. Oba piloti budou hlavními favority i letos. Více konkurovat by už jim ale mohli jezdci Mercedesu, který chce do Baku přivést několik zásadních vylepšení. Fanoušci jsou rovněž zvědaví, jak dlouhou přestávku využilo k progresu Ferrari. Spíš než o očekávaném vzestupu se však během pauzy v médiích přetřásaly zvěsti o špatné atmosféře v Maranellu a možném konci některých členů stáje včetně obou jezdců. Udržet fazonu se pak pokusí Aston Martin, který podle Alonsa v dosavadním průběhu předčil vlastní očekávání.

V metropoli Ázerbajdžánu se navíc dočkáme několika novinek v rámci soutěžního víkendu. Poprvé se pojede pouze jeden trénink, po němž bude už v pátek následovat kvalifikace na nedělní závod. V sobotu je pak na programu premiérový sprint sezony. Ten bude mít oproti hlavnímu závodu třetinovou délku. Body si v něm rozdělí osm nejlepších, přičemž vítěz jich dostane osm. V neděli se už pojede zase podle klasických not na celkem 51 kol. Kdo bude slavit? Na to si můžete vsadit s bonusem u Fortuny.

Fortuna

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
18747
10081