5 velmi zajímavých věcí, které dělá váš mozek a vy si toho vůbec nevšímáte

Kdysi se tvrdilo, že lidí používají jen asi deset procent mozku a zbytek je pro lékaře záhada. Nakonec se přišlo na to, že to není pravda, protože stačí jen malé zranění hlavy a mozek se vám může vážně poškodit, respektive můžete přijít třeba o hybnost nebo sluch. Nicméně i když už víme, že využíváme celou jeho kapacitu, pořád jsou věci, s nimiž si chytří lidé nevědí rady. A vy už vůbec ne.

1. Věří víc tomu, co vidí, než co cítí

Je to trochu komplikované, ale pokusíme se to vysvětlit. Během jednoho pokusu byli lidé požádáni, aby drželi v ruce dvě hůlky a na jedné z nich bylo zavěšeno závaží, bohužel se ale neuvádí, jak těžké. Lidé měli říct, posléze i se zavřenýma očima, která hůlka je těžší, což samozřejmě proběhlo bez problému.

Jenže pak před ně vědci postavili zrcadla a lidé měli určit, která hůlka je těžší. V ten moment nastal velký problém. Přestože všichni věděli, v které ruce drží hůlku se závažím, schopnost určovat podle citu, respektive podle váhy najednou vymizela. Podle autora studie Yangqinga Xua proto, že viděli svůj odraz obráceně a všichni automaticky zvedali hůlku se slabším závažným, kterou určovali jako tu těžší. A to jen proto, že ji viděli v zrcadle na “špatné straně“.

Co z toho plyne: Výzkum na katedře psychologie univerzity v Northwesternu podle autorů jen dokazuje, jak strašně mozku ještě pořád nerozumíme. Přestože lidé věděli, že se na sebe dívají v odraze a tedy mají přehozenou levou a pravou stranu, nedokázali odolat tomu, aby zvedali špatnou hůlku, protože jim to mozek na základě zrakového vjemu přikazoval. Dobrá zpráva je, že tato automatická činnost je pro nás požehnáním, zaručuje nám takové maličkosti jako například napít se piva aniž byste museli přemýšlet nad tím, kterým směrem musíte napřáhnout ruku.

2. Váš mozek funguje ve směru hodinových ručiček

Takže není náhoda, že tento směr najdeme nejen u hodinek, ale vlastně se používá jako takový „zlatý řez ve faktoru pohybu“. I proto je taky na světě daleko víc praváků. 

Už novorozenci začínají natáčet hlavu doprava a pokud se děje jinak, můžete si být jistí, že budete mít doma leváka. Proč je ale mozek pravotočivý jako hodinky to zatím nedokázal nikdo pořádně vysvětlit.

Co z toho plyne: Nic moc důležitého, ale pomůže vám to třeba v tom, že když se budete chtít líbat, v 90 procentech případů vám nehrozí srážka, protože oba nakloníte své hlavy doprava a sami ani nevíte proč.

3. Lidé spojují samohlásky se stejnou barvou

Pokus holandské univerzity Radboud byl proveden na tisících účastnících, kdy poslouchali 16 samohlásek a museli si k nim vybrat barvu, která je u toho napadla. Nebudeme vás unavovat detaily, ale ve výsledku se pokus dá shrnout tak, že určité zvuky měly pro většinu lidí spíše červený nádech, jiné zelený a jiné zase modrý ve smyslu uklidňující.

Co to z toho plyne: Nikdo moc neví, ale protože vědce zajímá, jak fungují naše smysly, rozhodně se budou provádět další testy. Zatím je výsledek ten, že nějakým způsobem spojujeme zvuk a barvu, což má mít vliv na naše jazykové schopnosti.

4. Mozek má vlastní autocenzuru

Potkáváte se s tím denně. Nevidíte věci, které jsou pro jiné lidi ve vašem okolí zřejmé na první pohled. Tento princip je velice často používán v komerčních reklamách, jedna z těch nejslavnějších pochází od německé automobilky na nový Passat CC.

A podobný princip použila Škoda ve své reklamě pro britský trh.

Jde o to, že mozek u každého zaměřuje jinak na to, co je pro tu osobu důležité, a zároveň obecně všichni trpíme touto „očividnou slepotou“.

Co z toho plyne: Nikdo nedokáže říct, proč téměř všichni přehlédneme ženu s leopardem na vodítku v reklamě na auto a zároveň si jeden ze sta lidí ve stejném videu všimne toho, že zahradník má bílé rukavice a holčička červený kabátek. Nicméně tyto studie, respektive pokusy vědci používají pro jiné závažnější věci - pomáhají jim pochopit, proč a jak lidé reagují na vážné situace. Například kde se rodí rasismus, proč ho „jeden vidí a druhý ne“. Proč někdo neřeší šikanu, jiný chápe ostřelování Izraele jako obranu Palestiny a druhý jako útok na Izrael, nebo proč někdo další rozumí válce jako nutnosti a jiný jako zlu. Ergo - taková videa jako tyto reklamy jsou sice cool, ale vlastně dávají vědcům odpověď na to, že mozek automaticky filtruje a cenzuruje věci, které se mu jaksi „nehodí“ do chápání světa. Tato věc, kterou váš mozek automaticky dělá a nikdo vlastně neví proč, pomáhá pochopit, proč máme předsudky, proč se automaticky bojíme a odmítáme jisté věci.

5. Zachovává si pěkné vzpomínky, zatímco ty špatné maže

To známe celkem všichni jako běžnou věc. Když jsme měli třeba špatné dětství, nedokážeme si na něj už pořádně vzpomenout, zatímco první povedený sex si pamatujeme roky. Existuje mnoho teorií, proč to tak je, ale nikdo nedokáže říct, jak to vlastně funguje a hlavně proč.

Co z toho plyne: Studie na toto téma jsou prováděny už roky a je jich prováděno mnoho, už se ví, že to má co dělat s biochemickými procesy, aby mozek ochránil vás samotné, vaši psychiku i vaše zdraví a abyste se vy nezbláznili sami ze sebe. Záhadou je ale to, jak doopravdy probíhá tato vzpomínková selekce a jak si mozek dokáže sám najít v tom bludišti milionů impulsů tu špatnou věc, kterou smaže. Nicméně zaplaťbůh za to.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
16312
16035