Příběh MMA bijce Attily Végha: Vyučený kuchař a bývalý kamioňák, co musí porazit Vémolu

Nejočekávanější MMA bitva v československé historii se blíží. Už v sobotu si to v oktagonu rozdají Slovák Attila Végh a první český zástupce v UFC Karlos Vémola. O druhém jmenovaném toho bylo napsáno už přespříliš, pojďme se podívat na poněkud neprávem podceňovaného borce, který „Terminátora“ prostě musí porazit.

Když se kouknete do jakékoliv tiskové kanceláře, tak zjistíte, že jasným favoritem je Karlos Vémola. Aby také ne, když velkohubý bijec z Olomouce už čtyři roky neprohrál a pyšní si neskutečnou šňůrou jedenácti výher v řadě. 

Na všechny soupeře uplatňuje svou abnormální sílu. Hodí je na zem a oni už nevstanou. Fanoušci si mohou stěžovat jak chtějí. 

Zápasy jsou sice poměrně neatraktivní, ale na Vémolu a jeho taktiku ještě žádný borec z Česka nebo Slovenska nenašel recept. 

Vémola neměl s Brazilcem žádné slitování.

Co se nepovedlo ostatním, o to se v nabité O2 areně pokusí jeden z nejrespektovanějších československých zápasníků všech dob Attila Végh. 

Ten v posledním zápase sice poněkud překvapivě prohrál, ale to ve finále vůbec nic nemusí znamenat. Když se podíváte na jeho celou kariéru a životní příběh, pochopíte, že pokud má někdo Vémolu porazit, je to právě Végh.

Rodák z malé slovenské vesničky Gabčíkovo je naprostý opak Karlose Vémoly. Snad jediné, v čem jsou si podobní, je hlad po úspěchu a výstřední styl oblékání.

Karlos Vémola a Attila Végh

Karlos Vémola a Attila Végh

Attila je oproti věčně nabroušenému Karlosovi vždy samý úsměv. Kamarádi a kolegové z MMA světa mu kvůli jeho dobrácké povaze přezdívají „Attilka“.

Není to zrovna velký řečník, nevyžaduje pozornost médií, je to tak moc pozitivní chlapík, že si snad ani nedovedete představit, že je na někoho naštvaný. Jenže rozzlobit tohoto hromotluka, to vám vůbec nedoporučujeme!

„V běžném životě jsem neškodný. Na tréninku udělám svoje a v zápase to chci předvést. V životě jsem se na ulici nepral, neměl jsem konflikt, ani nevím, proč to miluju, proč se dokážu v kleci změnit. Miluju dostat úder, ten nebolí, tohle musí mít člověk v sobě. Adrenalin je brutální věc,“ řekl Attila v pořadu Česká ulička Michala Hrdličky.

Jako malý chlapec byl nešika, pomohlo mu karate

K zápasení Attila tíhnul odmala. Když mu bylo pět let, tak začal s řecko-římským zápasem. Sám o sobě říká, že na rozdíl od ostatních chlapců neměl tolik talentu, ale to doháněl pílí a nadšením.

„I když jsem prohrál, pořád jsem se těšil a smál se,“ svěřil se Attila Deníku Sport.

Attila Végh je usměvavý a věčně pozitivně naladěný chlapík.

Brzy malého Attilu rodiče přihlásili na kempo karate, které mu šlo lépe. Pravidelně své soky porážel a nosil domů trofeje z turnajů. Rodiče, kteří ho hodně podporovali, tehdy určitě netušili, že z něj brzy vyroste slavný šampion.

Vyučil se kuchařem, jezdil s kamionem. Zvítězilo MMA

Végh se vyučil kuchařem, po škole se chvíli živil jako kamioňák. Převážel hotdogy a klobásy. Sportovní kariéra šla stranou, on hodně přibral. 

V roce 2008, kdy mu bylo 23 let, začal s MMA. Tehdy ale bojovníci nevydělávali takové peníze, jako dnes, a tak Attila musel tréninky skloubit s prací. Za první rok své kariéry zaznamenal 9 vítězství a nepoznal hořkost porážky.

Po dvou letech pochopil, že pokud chce ve sportu něco dokázat, tak se mu musí věnovat naplno. Skončil v práci a rozhodl se žít z našetřených peněz. Tento riskantní krok se Attilovi vyplatil.

Vytipoval si ho manažer, který mu dohodil smlouvu v americkém Bellatoru. Végh tomu nemohl uvěřit. Navíc neuměl anglicky, a tak měl problém vůbec smlouvě porozumět. 

Zrození šampiona a nabídka z UFC

S jedním batohem na zádech se chlapec z malé slovenské vesnice vydal za svým velkým snem za „velkou louži“. 

Začal trénovat s velkými hvězdami a brzy ho čekal první zápas. Ten vyhrál na body. V dalším duelu soupeře uškrtil po minutě. Netrvalo dlouho a Attilu začali v Bellatoru brát opravdu vážně.

28. února 2013 se Attila postavil šampionovi Bellatoru. Po drsné pětikolové bitvě převzal pás. Většího úspěchu žádný slovenský zápasník dosud nedosáhl.

Pak ale následovala porážka s Emanuelem Newtonem a brzy se Attila z Bellatoru musel pakovat. Dostal laso z UFC, ale místo toho přijal finančně zajímavější nabídku z polské organizace KSW.

Svůj jediný zápas v KSW Attila prohrál. Pak následovaly další dvě porážky, tentokrát v ruské M1. Vypadalo to, že jeho skvělá kariéra míří ke konci. Přišla ale nabídka z české organizace Oktagon MMA, která za poslední dobu zaznamenala obří progres.

Zápas století byl zpočátku utopie

Brzy se začala rodit myšlenka na zápas s Karlosem Vémolou. Ten o něj moc stál, hecoval média i fanoušky, mluvil o takzvaném „zápasu století“. Jenže tehdy byl ještě Vémola členem XFN a duel vypadal jako utopie.

Začátkem letošního roku ale Vémola upekl pikantní transfer do Oktagonu a promotér Ondřej Novotný mohl oznámit, to na co fanoušci MMA v Česku a na Slovensku dlouho čekali: „Zápas století se uskuteční!“

Karlos Vémola se stal posilou organizace Oktagon MMA.

Attila v Oktagonu zaznamenal tři výhry a jednu porážku. Podle mnohých fanoušků už to není takový zápasník, jako před lety, ale stále platí, že pokud tu má někdo Vémolu konečně porazit, pak není vhodnější kandidát, než právě Végh.

Tak zaprvé je tu ta motivace všem posměváčkům ukázat, že „Attilka“ ještě zdaleka nepatří do starého železa a stále se s ním musí počítat.

Zadruhé se jedná o neskutečně zkušeného a komplexního zápasníka, který se v kariéře poměřoval s opravdovou extratřídou a obstál. 

Navíc na rozdíl od mnoha Vémolových soupeřů má výraznou výškovou převahu a co se týče váhy a síly, tak by měl být minimálně vyrovnaným soupeřem. 

Vémola nemá strategii, rýpe do Karlose Végh

Attila navíc hlásí, že se na Vémolovou taktiku, tedy okamžitou snahu přenést zápas na zem, dokonale připravil.

„Karlos nemá moc strategii, on dělá jednu práci, kterou dělá na 100%, na to jsme trénovali. Má jednu specifickou stránku, na tu jsem se připravoval. Moje zbraň je celé MMA - ruka, noha, zem, sumbision,“ řekl České uličce Végh, který se stejně jako Vémola těší na narození potomka. 

Karlos Vémola si stěžuje na náročný program.

Jeho manželka Natálie je v sedmém měsíci. I tak ale svého muže podporuje a drží mu palce. Bude to na „Terminátora“ stačit?

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
6231
4075