Alkohol hrdinou! 10 situací, když chlast zachránil život

Alkohol je hrdina, kterého si nezasloužíme, ale i tak ho máme.

Alkohol to vždy schytává ze všech stran. Pokud se objeví v nějakých žebříčcích, tak často jako příčina nějaké strašlivé autonehody nebo bizarního konfliktu. Ale vzato kolem a kolem, alkohol může i pomáhat. Pojďte se s námi podívat na deset případů, kdy svými skoro kouzelnými schopnostmi zachraňoval životy.

10. Příběh Nguyena Van Nhata, který se léčil 15 plechovkami piva denně




Začátkem roku 2019 předepsali vietnamští lékaři čtyřicetiosmiletému Nguyenovi léčbu pomocí patnácti plechovek piva.

Tomuto chlapíčkovi se totiž předtím podařilo omylem zkonzumovat nechvalně proslulou látku methanol. Čeho se snažili lékaři léčbou pivem dosáhnout? Játra, která by se normálně pustila do methanolu a začala při odbourávání vypouštět do těla smrtící jed, dávají, pokud mají možnost, přednost spalování ethanolu, který se nachází v každém alkoholickém nápoji. Pokud tedy máte v těle obě tyto látky, tak si vaše zaneprázdněná játra nebezpečného methanolu nebudou dočasně všímat. Takže zatímco lékaři Ngueynova játra zaměstnala alkoholem, tak získali spoustu času, aby nebezpečný methanol z těla dostali z krve pomocí dialýzy.

Normálně se pro tuto proceduru používá vodka, ale bohužel ten den jaksi došla. Nguynovi by se ted jenom slušelo, kdyby poslal děkovný dopis nejbližšímu pivovaru.

Pokračujte na další stranu!



9. Neklidné srdce Ronalda Aldoma




Ronaldovi táhlo na osmdesát let, když skončil v nemocnici s tachykardií. Tento srdeční problém, projevující se nepravidelnou srdeční frekvencí, je často následkem dřívějšího infarktu. Ronald už tak měl v hrudníku malý hodinkový defibrilátor, který jeho srdce elektrickými minišoky nahazoval zpět do rytmu. Tato lékařská vyfikundace, která jej udržovala naživu, se jednoho dne ale poškodila a začala mu dávat zbytečné rány do těla. Všechny konzervativní způsoby na opravu selhávaly. Doktoři se tak pustili do takzvané "ethanolové ablace", když pustili do Ronaldova srdce alkohol a spustili tak řízený infarkt.

Přes rozkrok mu zavedli do tepny katetr, který protáhli až k srdci a vstříkli do něj alkohol. Srdce přestalo pracovat... a po chvíli se samo nahodilo a vrátilo do normálního rytmu.

Pokračujte na další stranu!



8. Slepota Denise Duthieho




v červnu roku 2012 zachránila pětašedesátiletému Denisovi Duthiemu život whisky poté, co na chvíli dočasně oslepl. Problémy tohoto pána nastaly, když si dal jednoho dne večer vodku, která byla v přímé kontraindikaci s jeho léky na diabetes. V okamžiku, kdy vkročil do ložnice, tak přestal vidět.

Denisovi ale v prvním okamžiku nepřišlo na mysl, že ho postihla slepota. Prostě si jen myslel, že vypadl proud. Že je něco v nepořádku mu došlo, až když našel vypínač. Flegmaticky si ale řekl, že to prostě musí zákonitě do druhého dne samo přestat a šel radši spát. Druhý den skončil v akutní péči lékařů s diagnózou otrava formaldehydem. Stejně jako v prvním případě, i tady pomohla rychlá dávka ethanolu. V této situaci pomohla láhev Johnnieho Walkera, která mu byla hadičkou dávkována přímo do žaludku. Denis pobyl ještě pět dní v kómatu, ale mocná síla whiskey ho přece jen nakonec postavila na nohy.

Pokračujte na další stranu!



7. Opilý hrdina Charles Joughin




Když se 15. dubna 1912 potopil zaocánský parník Titanic, tak na něm v té době jako hlavní pekař sloužil hrdina našeho příběhu - Charles Joughin. Podle všech svědků se tento chlapík v průběhu celé katastrofy choval dost excentricky. Vysvětlením bylo to, že byl zpráskaný jako Dán na jarních prázdninách v Praze. Při naloďování prvních vyděšených pasažérů  do záchranných člunů si dal panáka. Rozdal všem padesát bochníků chleba a vrátil se do spižírny si dát dalšího frťana.

Ačkoliv na něho v jednom člunu zbylo místo, tak ho přepustil neznámé ženě a dítěti a šel se opět napít. Okolo třetího panáku začala jít loď definitivně ke dnu. Charlese napadlo, že je třeba začít házet do moře nábytek, aby se cestující v ledové vodě měli čeho držet, než je přijede zachránit jiná loď. Házel tedy přes palubu židle a u toho si dával panáky. Hodně panáků. Loď se rozlomila ve dví a potopila se spolu s ním na dno moře. Charles v ledové vodě vydržel dvě a půl hodiny. Zatímco všichni okolo něj umrzli, tak on jediný měl v sobě tolik alkoholu, že nízké teploty přežil a byl naložen do záchranného člunu.

Zajímavé je, že za normálních okolností opilí lidé umrzají rychleji. Ale očividně to platí pouze v případě, že nejsou opilí dost. Silná otrava alkoholem stáhla Charlesovi v kombinaci s mrazem cévy tak moc, že si z celého dobrodružství nakonec odnesl jen vymknutý kotník.

Pokračujte na další stranu!



6. Nešťastný pejsek Cloe




Před pár lety přišla  Stacy Zammit z Melbourne domů, jen aby si všimla, že její fenka stafordšírského teriéra se chová divně. Pokaždé, když se postavila na nohy, tak spadla, přestala jíst a celou dobu kňučela.

U veterináře bylo zjištěno, že toto nešťastné zvědavé štěně vypilo nemrznoucí kapalinu. Nejspíš jí objevilo na dne garáže, kde odkapávala z auta. Nemrznoucí kapalina dokáže zabít jak zvíře, tak člověka. Obsahuje nebezpečný ethylenglykol, který i v malé dávce může vést ke kolapsu ledvin a následné smrti.

Lékař okamžitě naordinoval léčbu ethanolem. Naneštěstí v ordinaci žádný nebyl, ale lékař si vzpomněl, že ke svým narozeninám nedávno dostal láhev vodky. Během tří dnů jí podal maličké Cloe skoro půl litru. Přepočítáno na lidské poměry - je to jako kdybyste si naordinovali osm panáků vodky ve čtyřhodinových intervalech. Cloe z toho zaručeně měla pěknou párty a nakonec se  plně uzdravila.

Pokračujte na další stranu!



5. Improvizující námořník Joseph Lehr




V květnu roku 2016 se plavil Joseph se svým nejmenovaným kamarádem několik set metrů od newyorského pobřeží,  když zjistil, že jeho loď ztratila výpusť. Dno paluby se začalo automaticky plnit vodou. V panice se zkoušeli díru ucpat ponožkami, kovovými předměty, ale nic nepomáhalo a vypadalo to, že se loď musí potopit. Pak ale našli zátku od Absolut vodky, která jakoby dokonale pasovala do díry. Muži tak přečkali příjezd námořní policie a hasičů a byli zachráněni.

Pokračujte na další stranu!



4. Dva sloníci




V roce 2012 byli dva sloníci v Rusku zachránění od umrznutí tak, že jim hlavní impresário jejich cirkusu naordinoval několik desítek panáků vodky. Cirkusový zájezd vystupoval v té době v Novosibiřsku a africká zvířata nebyla na tak nízké teploty zvyklá. Venku bylo až mínus 40°C. Zvířatům se na těle začaly dělat velice rychle omrzliny a vypadalo to, že velice brzy zemřou na podchlazení.  Personál jim však začal v kýblech nosit vodku. Slonům nápoj tak zachutnal, že začali troubit nadšením. Ředitel Rostislav Silo jim od té doby radši vodku řezal vodou. Podle zpráv tato zvířata nakonec celou výpravu do Ruska přežila ve zdraví.

Pokračujte na další stranu!



3. Neznámý italský sebevrah




V roce 2007 přivezli australským lékařům na pohotovost omámeného italského sebevraha. Nešťastný mladík se pokusil o sebevraždu vypitím nemrznoucí kapaliny. Jak už víte, tak tento život ohrožující stav se dá léčit pouze čistým lihem. Mladý muž ho ale potřeboval tolik, že v celé nemocnici brzy všechen došel. Personál tak musel jít do obchodu a nakoupit normální alkohol, který mu ordinovali po čtyřech panácích co tři hodiny. Turista byl z této léčby tak strašlivě opilý, že jej radši uvedli do umělého spánku, aby si stav tak strašné ztřískanosti nepamatoval. Popravdě. Divili bychom se, kdyby si ho pamatoval.

Pokračujte na další stranu!



2. Pejsek Charlie




Charlie je další z mnoha nešťastných pejsků, kterým připadalo jako výborný nápad olizovat divné kaluže, které se tvořily pod autem. Tento maltézák byl svým majitelem okamžitě převezen na pohotovost, kde mu trubičkou přes čumák začali líto do žaludku vysoké dávky vodky.

Jaterní enzymy, které by nebezpečný ethylenglykol z nemrznoucí směsi převedli na zabijácké glykolové a šťavělové kyseliny tak daly opět přednost čistému alkoholu a lékaři měli čas mezitím vyčistit pejskovi krev.

Charlie nakonec opustil po třech dnech pohotovost zcela zdravý, i když jeho majitelka tvrdila, že těžkou kocovinu měl minimálně ještě dva dny.

Pokračujte na další stranu!



1. Kočka zvaná Podnapilka




Podnapilka (neboli "Tipsy") získala své roztomilé jméno poté, co ji našli hodní lidé umírat před obchodem. Při vyšetření se přišlo na to, že jí dal někdo do jídla nemrznoucí směs a selhávají jí ledviny. Zbývala jí hodina života. A jak to bývá, tak lékařský líh, který by účinky této látky neutralizoval, nebyl v té době k dispozici. Pohotový lékař však vytáhl láhev vodky, kterou dostal k Vánocům a dal ji kočičce do kapačky. Po deseti hodinách kapání si zúčastnění oddechli. Podnapilka bude žít. Ale všichni se shodli na tom, že takto extrémně nevrlého pacienta s tak hroznou kocovinou ještě v ordinaci nikdy neměli.

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
20768
12626