6 studií, které dost zásadně popírají, čemu nejspíš věříte

Zjistili to američtí vědci, tak o tom snad nemůže být nejmenších pochyb.

6. Alkohol je lepší než cvičení

Výzkumníci z University of California zjistili, že důchodci žijící přes 90 let se dožívají tak vysokého věku, protože konzumují pivo a víno. Zkoumali více než 1600 seniorů starších 90 let v šestiměsíčních intervalech, prováděli jim testy a zjišťovali informace o tom, co jedí, jaké prášky berou, jaký je jejich denní režim a podobně.

via GIPHY

Zjistili, že důchodci, kteří si dají sklenku vína nebo dvě piva denně mají o 18 procent menší šanci, že zemřou, než kolegové, kteří alkohol vůbec nepijí. Zajímavé je to zejména v kontextu toho, že důchodci, kteří denně cvičí 15 - 45 minut, mají jen o 11 procent menší šanci na úmrtí. Méně než při spotřebě alkoholu.

Nejlepší vyhlídky pak měli důchodci, kteří cvičili, pili alkohol a kávu a byli trochu obézní. U nich jsou šance na přežití o 21 procent vyšší.

via GIPHY

Dále zjistili, že důchodci starší 70 let se dožívají déle, pokud mají trochu nadváhu. Claudia Kawas, která studii vedla, prozradila, že nedokáže moc logicky vysvětlit tyhle výsledky. Ale že by důchodci měli rozhodně pít v omezeném množství alkohol.

5. Cvičení je špatné pro vaše tělo

Příliš mnoho cvičení vám nebude dělat dobře a potvrzuje to studie publikovaná v Alimentary Pharmacology and Therapeutics. Zjistilo se v ní, že pokud intenzivně cvičíte více než dvě hodiny denně, můžete si způsobit pěknou sbírku problémů.

via GIPHY

Jedním z nich je oslabení střevní stěny, která může začít propouštět toxiny a bakterie do krve a způsobit nemoci jako roztroušená skleróza nebo chronická únava. Nadměrné cvičení také oslabuje srdeční sval, což může vést k nepravidelnému tepu a následně infarktu. Při nadměrném cvičení se také do těla dostává hormon kortizol, který se do těla obvykle dostává při stresu nebo strachu. Potom z těla postupně vymizí.

Při cvičení ale mizí z těla příliš rychle, což oslabuje imunitní systém a kosti, které se mohou snadněji zlomit.

Nepřehánějte to, jo?

4. Drogy vlastně nejsou návykové

V roce 1979 si jistý Bruce Alexander ze Simon Fraser University řekl, že zkusí zjistit, zda jsou drogy opravdu tak návykové, jak nám lidé neustále tvrdí. Nebo je to spíš prostředím, ve kterém žijeme? Vytvořil experiment, který se proslavil jako Krysí park a dodnes se spekuluje, zda jde o revoluční čin, nebo o podvod.

via GIPHY

Na experiment použil krysy ve dvou oddělených klecích a dával jim mix vody a morfia. V první kleci byly krysy spolu, mohly si dělat, co chtějí. Ve druhé kleci byly jednotlivé krysy oddělené a nudily se. Během experimentu ty krysy, které žily v osamění a nudě, spořádaly sedmkrát víc vody s morfiem než krysy, které se socializovaly.

Nebo taky ne...

Výsledek byl dost kontroverzní. Je snad možné, že lidé berou drogy, protože jsou osamělí? Pomáhá v závislosti prostředí, ve kterém jsme? Někteří napadali experiment, že jde o podvod, případně že Bruce Alexander špatně spočítal množství spotřebovaného morfia. Ostatně, experiment Krysí park byl proveden i později s různými neprokazatelnými výsledky.

3. Dietní limonáda je zdravější než voda

V International Journal of Obesity vyšla studie, která vznikla v University of Bristol a zjistila, že dietní limonády jsou vlastně zdravější než obyčejná voda. Nízkokalorická sladidla v dietních limonádách mají podle studie způsobovat hubnutí a nižší energetický příjem než když pijete vodu.

Když si dáte dietní sodu, je to něco jako dieta!

via GIPHY

Nebo taky ne...

Trošku problém tedy je v tom, že tuto studii sponzorovala organizace s názvem International Life Sciences Institute, v jejímž vedení jsou lidé z různých korporací jako Pepsi a Coca-Cola. Ještě vám to není dost podezřelé? Tak pokračujeme. Výzkum nedělali sami, placení vědci prošli celkem 5500 různých jiných studií. Z nich vybrali tři, kde se mluví o konzumaci limonády a hubnutí. Dvě z nich nic takového nepotvrdily a potvrdil to pouze jeden jediný výzkum.

Výzkum, který byl placený American Beverage Association. Do té patří, ehm, Pepsi a Coca-Cola.

2. Smích může být dost nebezpečný

Smích je nejlepší medicína, říkávají doktoři rádi lidem s rakovinou. Podle výzkumu profesora R. E. Fernera a jeho spolupracovníka J. K. Aronsona z University of Birmingham může být smích nebezpečný a občas dokonce i smrtelný.

via GIPHY

Při svém výzkumu prošli téměř 5000 studií, z nichž 785 jich bylo relevantních. Z těch 785 jich 85 tvrdilo, že smích je zdravý, zatímco 114 říkalo, že je nebezpečný. Další byly něco mezi.

via GIPHY

Smích totiž může způsobovat břišní kýlu, dislokaci čelisti, stresovou inkontinenci, bolesti hlavy, astma nebo mdloby. Také Boerhaaveův syndrom, který vyústí ve spontánní rupturu jícnu! Při smíchu se vám do těla může snadněji dostat infekce, protože při něm máte široce otevřená ústa a rychle vdechujete.

Nebo taky ne...

Smích má ale i benefity. Zlepšuje metabolismus, plíce a dokonce plodnost u žen. Ferner nakonec přiznal, že nelze přesně určit, jaké množství smíchu je pro nás výhodné, než začnou převažovat negativa.

1. Sprchování je špatné

Genetic Science Center provedlo studii, při které zjistili... Ano, že sprchování je špatné. Tedy, pokud to budete přehánět.

Nadměrné sprchování totiž může zabíjet určité důležité bakterie a viry, které žijí na vašem těle nebo uvnitř něj. Co se pak stane? Jste hůře imunní vůči různým nemocem. Také to zvyšuje riziko srdečních problémů a poruchy zažívacího systému.

via GIPHY

Při studii také zkoumali domorodce z amazonského pralesa a zjistili, že mají na své kůži velké množství různých bakterií, které je chrání před běžnými nemocemi. Měli dokonce na sobě bakterie imunní vůči antibiotikům, ačkoli žádná antibiotika neužívají.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
17277
15278