6 nejdivnějších věcí, které ovlivňují planetu

Vůbec si to neuvědomujeme, ale častokrát i ta největší maličkost ovlivňuje život na celé planetě. Znáte to, motýl zakvedlá křídly a... Bůh zabije koťátko.

06. – Planetu ohřívají termiti




Když řekneme, že termiti mají globální dopad na náš život, určitě si budete myslet, že mluvíme o tom, jak nám žerou baráky. Což je pravda a udělají škody za nezanedbatelnou částku (dle statistik 2,5 miliardy dolarů ročně), ale dělají i horší věci.

Termiti celkem nevinně žijí v obrovských koloniích v tropických oblastech, kde si staví obrovská hnízda, která vypadají, jakoby nás přepadli mimozemšťané a začali si u nás stavět miniaturní mrakodrapy. Nebo jakoby zemi něco stálo. Ehm.



Jak ovlivňují naši planetu?

Ta obrovská hnízda nemají termiti jen na to, aby měli pěkný výhled z výšky. Jsou to vlastně takové jejich ventilační systémy, kterými regulují teplotu svých kolonií tím, že přes ně vypouští plyny. Které plyny, ptáte se? Methan, který je známý tím, že patří spolu s CO2 k největším hajzlům způsobujícím globální oteplování.

No, ale jak ti mrňaví termiti mohou vyprodukovat tolik methanu, aby to něco dělalo se zemí? Inu, jednoduše tím, že jich je kurevsky hodně. Každé takové hnízdo se skládá ze zhruba dvou milionů termitů. Předpokládá se, že na světě je asi tak 250 trilionů termitů (40 tisíc těch mrňavých hajzlíků připadá na jednoho člověka) a to je jen velmi konzervativní propočet.



Jen si představte tuhle hromadu, jak čtyřiadvacet hodin denně prdí methan. Experti jsou dokonce přesvědčeni, že jsou druhým největším produkovatelem methanu na celém světě.

Pokračujte na další stránku!



05. - Kondenzační stopa letadel ochlazuje planetu




Pokud to nevíte, kondenzační stopy jsou takové ty bílé čáry, které za sebou nechávají na obloze letadla. Jo, přesně ty čáry, o kterých si tuzemští paranoici myslí, že jsou to jedy, které na nás letadla prskají.

Způsobeny jsou vodními kapkami nebo ledovými krystalky, které vznikají v důsledku promíchání studeného vzduchu s horkými zplodinami, které vzniknou spalováním leteckého paliva. Kapky vody v chladném vzduchu na nebi kondenzují.



Jak ovlivňují naši planetu?

Léta si vědci mysleli, že kondenzační stopy by mohly hrát nějakou roli v globálním ochlazování, protože ten bordel na nebi blokuje Slunce a ochlazuje se tak planeta. Týden po 11. září dokonce získali jasný důkaz.

Jelikož nemohla pár dní po útocích létat na nebi žádná letadla, vědci mohli studovat, jak se absence kondenzačních stop na nebi podepíše na celkové teplotě ve Spojených státech amerických. Zvýšila se v průměru o jeden stupeň Celsia.



Jeden stupeň se může zdát jako málo, ale když v roce 1883 vybuchla sopka Krakatoa, také se změnila teplota o jeden stupeň a díky tomu se ještě léta poté nemohlo dát klima dohromady (bláznilo počasí a teploty se daly do kupy až v roce 1888).

Pokračujte na další stránku!



04. - Velká čínská přehrada otřásla zemí




V Číně vědí, že jen malý člověk má malé cíle. Mají tedy velké cíle. Extrémně velké cíle. Mají obrovskou populaci, mají velkou zeď a teď mají i gigantickou vodní přehradu.

Čína je na ni hrdá, méně asi těch milion lidí, kteří byli kvůli její stavbě vystěhováni, ale co si nikdo příliš neuvědomuje je fakt, jak moc to ovlivnilo naši Zemi.

Jak ovlivňuje naši planetu?

Kvůli přehradě Tři soutěsky se změnila rychlost otáčení Země. Vážně! Tahle obrovská čínská přehrada dokázala to samé, co Superman, když se vracel zpátky v čase.

Faktem je, že se už docela dlouho ví o tom, že přehrady něco takového dokáží. Holt když změníte na planetě váhu vody, ovlivní to, jak se Země otáčí kolem své osy.



Když tedy Čína spustila přehradu, která udržuje 42 miliard tun vody, změnila se rychlost otáčení matičky Země a den se nám prodloužil o méně než mikrosekundu. Není to moc a podle všeho lehké změny v otáčení Země zase tak nevadí, ale už jen ta představa, že nějaký výtvor člověka muže změnit, jak se naše celá planeta otáčí, je tak trošku děsivá...

Pokračujte na další stránku!



03. – Krysy vám užírají vaše jídlo




Jistě, krysy jsou takové ty stvůry, co kdysi dávno v Evropě vyhubily téměř veškeré lidstvo kvůli tomu, že přenášely mor.

Ale to by bylo vůči krysám tak trošku nespravedlivé. Mor totiž přenesly mouchy na krysy, takže ony za to chudinky zase tak moc nemohly.

Jak ovlivňují naši planetu?

Pokud máte sklepy, možná už se vám stalo, že vám uskladněné pochutiny okousaly myši nebo krysy. Takže kolik byste řekli, že krysy po celém světě dokážou ujíst našeho jídla? No schválně.



Podle Newsweeku krysy zničí nebo kontaminují 40 procent našeho jídla Alespoň tedy v chudých a zemědělských oblastech, kde tihle malí bastardi zbaští až 20 procent sklizně a dalších dvacet procent už sklizeného uskladněného materiálu. Po celém světě pak snědí nebo jinak znehodnotí deset procent našich potravin.

Jak se tak říká: Co by za to černoušci v Africe dali!

Pokračujte na další stránku!



02. - Z vaší lampy je všem blbě




Země je znečišťována světlem. Zdá se vám to jako blbost? Něco jako znečišťování odpadky? Světelné znečištění ale opravdu existuje a mluvíme o tom světle, které produkuje pouliční osvětlení i lampičky u vás doma.

Jak ovlivňují naši planetu?

Vlastně se stačí podívat na jeden jediný obrázek. Od NASA. Ukazuje, jak vypadá svět hodně z vysoka.

To je opravdu hodně světla, co si budeme povídat. Kvůli němu se observatoře staví na co nejvyšších místech, aby pozorování nerušila neonová světla z kasin na každém rohu.

Den a noc po tisíciletí přispívali k tomu, že se u nás ustálila migrace, chování predátorů a spánek živočichů. Jenže od té doby, co máme celou noc rozsvíceno, je všechno zase pěkně pomíchané. Říkáte si, že vás nemusí zajímat, jestli nějaký predátor má dost tmy na lovení? Jenže si představte, že kvůli světelnému znečištění se čím dál tím víc množí například vodní řasy, protože už je nikdo nežere. Predátoři jsou rozhození ze světla. A kdo pak má tu hnusnou vodu pít?



Ani pro nás nemá světelné znečištění příliš pozitivní účinek – kvůli nedostatku tmy se pořádně nevyspíme, některé z toho bolí hlava, vznikají sexuální dysfunkce a snížená úroveň melatoninu, která je tímhle vším způsobena, zase zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu.

Pokračujte na další stránku!



01. - Vodní živočichové nás můžou utopit




Oceány zabírají na naší planetě zhruba 71 procent místa. Všichni víme, že přílivy a odlivy a vlny jsou způsobovány Měsícem a větrem a dalšími faktory. Ale své má do celého procesu co říct i taková obyčejná medúza...

Jak ovlivňují naši planetu?

Existuje taková fyzikální věc, které se říká kapalný překop, což je vlastnost kapaliny jakoby se přilepit na tělo, které se v kapalině pohybuje. A takový obyčejný překop může udělat pěknou paseku.

Když si vezmete, kolik potvor v oceánech neustále plave, tahle masa už dokáže s vodou pěkně zahýbat. Třeba v roce 2004 vědci zjistili, že stačí vzít jen pár desítek ryb, nechat je synchronizovaně plavat a nadělají vlny jako při regulérní bouřce.



Což znamená, že každá medúza, tuňák, žralok nebo jiná stvůra z hlubin moře se může rozčílit, všichni spojí síly a utopí celou Evropu v obrovských tsunami. Výborně.

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
11109
21880