Začněte běhat aneb benefity běhání jsou k nezaplacení

Chtěli byste mít postavu snů, nezadýchat se při každé chůzi do schodů a cítit se jednoduše skvěle? Řešení je jednoduché: začněte běhat. Proč? Máme pro vás seznam důvodů po jejichž přečtení si navlečete botasky a vyrazíte alespoň na krátký běh kolem bloku.

Ekonomický sport

V první řadě je běhání levné. Dokonce se jedná o nejlevnější sport, který existuje. K jeho provozování totiž stačí jediné: kvalitní běžecké boty a sportovní oblečení. Po této počáteční investici vás již žádné další poplatky nečekají. Běhat můžete kdekoliv a kdykoliv. A pokud nejste z cukru, nezastaví vás ani nepříznivé počasí.

Udělejte něco pro své zdraví

Druhou hlavní výhodou běhu je to, že je až neuvěřitelně zdravý. Běhání je skvělé jak pro váš kardiovaskulární systém, tak i pro vaše trávení a imunitu. Podle studií je běh pro vaše srdce stejně přínosný jako například plavání. Proč si tedy nenazout tenisky, sportovní plavky zabalit do tašky a do plaveckého bazénu si rovnou nezaběhnout?

Externí obrázek

Popřípadě podpořit své trávení malým proběhnutím hned po ránu? Pohyb, který tělo při běhání vykonává totiž napomáhá trávicímu systému – a vy pak netrpíte nadýmáním ani bolestmi břicha. A v neposlední řadě, pokud budete chodit běhat pravidelně a za každého počasí, neskolí vás žádný bacil!

Dejte sbohem podzimní chmurám

S tím, jak se dny začínají na podzim postupně zkracovat, nastává i období, kdy spoustu z nás přepadají chmury. Rozlučte se s nimi jednou provždy. Pobyt na čerstvém vzduchu vám zajistí přísun endorfinů a bude vám skvěle na těle i na duši. Dokonce i sami lékaři běh doporučují jako vhodnou prevenci vzniku deprese.

Skvělá prevence osteoporózy

Znáte rčení o tom, že sport vede k trvalé invaliditě? O běhu se to rozhodně říci nedá. Díky běhání totiž posilujete jak svaly a šlachy, tak i kosti. A je dokázáno, že právě běh je skvělou prevencí vzniku osteoporózy. Netrapte se tedy tím, že řídnutí kostí a zlomeniny při sebemenším úrazu jsou ve stáří jisté, zabraňte tomu včas. Osud vašich kostí je ve vašich rukou.

Díky běhu zhubnete

Někteří z vás určitě ocení, že díky běhu budete ve formě. Tento sport poměrně rychle formuje postavu a buduje vám skvělou fyzičku. Jelikož se jedná o aerobní aktivitu, spalování tuků jde skoro samo. To je způsobeno tempem, které při běhu držíte. Oblečte si tedy sportovní legíny a vyrazte na cestu.

Externí obrázek

Nemusíte rovnou běhat půl-maratony nebo pětikilometrové trasy. Úplně postačí, když začnete pozvolna a první výběhy budete kombinovat rychlou chůzi s pomalým během. Přizpůsobte se tempu svého těla a při běhu mu naslouchejte.

Více času pro vás a vaše myšlenky

Máte někdy pocit, že byste chtěli od všeho nejraději utéct? Neradíme vám ať utečete z domova, ale běhání vám s vašimi problémy opravdu pomůže. Pročistíte si hlavu, přijdete na jiné myšlenky, možná i objevíte řešení svých problémů a zameditujete si. Čas strávený na cestě je totiž jen váš a záleží pouze na vás, jak jej využijete. Máte málo času na čtení? Poslouchejte při běhání audioknihy.

Zajímá vás, co se děje ve světě? Pusťte si do sluchátek podcasty a buďte v obraze. Využijte čas během sportování podle vašich představ. I když budete vybíhat pouze na dvacet až třicet minut několikrát do týdne, zjistíte že se během těchto krátkých časových úseků dá zvládnout celá řada činností.

Doufáme, že jsme váš předchozími řádky přesvědčili o tom, že běhání je opravdu skvělý koníček, který se dá praktikovat v každém věku a s kterým se dá začít opravdu kdykoliv, protože nikdy není pozdě. A pokud se opravu obujete a vydáte se na cestu, mějte na paměti, že každý někde začíná a než budete schopni běhat v takovém tempu, které si přejete, zabere to čas. Investujte do kvalitního sportovního oblečení a buďte trpěliví.

Zdroj obrázků: Astratex

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
7138
8549