Výstup na Etnu prověřil favority

Giro d’Italia má první pohřbené naděje.

Italský třítýdenní etapák míří ke své polovině. Dlouho očekávaný první ostrý výšlap na Etnu pořádně zamával kartami. Z celkového pořadí vypadl Tom Dumoulin a kvůli zranění musel odstoupit i lídr Astany Miguel Ángel López. Povedený den měl ale jeho jmenovec Juan Pedro, který dojel na vrchol hned za Lennardem Kämnou a převlékl se do růžového. Překvapivé ztráty nabrali při výšlapu i Richard Carapaz nebo Simon Yates.

Na jedné straně šok, na druhé straně obrovská radost. Tak by se dal popsat první horský výšlap pro jmenovce Lópezovi. Známější Miguel Ángel z Astany si z úvodních etap v Maďarsku odvezl zranění kyčle a v první italské etapě odstoupil. Juan pedro López naopak v ostrém stoupání zazářil a dojel druhý za Lennardem Kämnou z Bory. Čtyřiadvacetiletý Španěl v dresu Treku Segafredo se oblékl do růžového trikotu pro lídra závodu. Jeho jméno si dobře zapamatujte, protože ačkoli ze začátku nepatřil k favoritům, nyní už ho ostatní závodníci nepodceňují a je klidně možné, že bude letošním vítězem. Po úspěšném dojezdu na Etnu neskrýval úlevu. Před etapou totiž otci slíbil, že při stoupání nechá na trati svůj nejlepší výkon. A nelhal. Contadorův učeň, který si před lety vybíral mezi fotbalem a cyklistikou spolu s mladým Němcem Lennardem Kämnou ostatním vrchařům vypálili rybník. Další velcí favorité jako Ricard Carapaz z Ineosu, Bardet z DMS nebo Simon Yates z týmu BikeExchange na Etně ztratili přes dvě minuty. Gigantickou ztrátu nabral i Tom Dumoulin, který v cíli zklamaně konstatoval, že mu prostě nejely nohy. Na celkový triumf to tak pro favorita stáje Jumbo nevypadá. Smutný byl i dojezd domácího Vincenza Nibaliho. Žralok z Messiny i přes obrovskou motivaci dojel se ztrátou k pěti minutám a hned další den ve svém rodném městě oznámil, že po konci sezóny ukončí kariéru. Vítěz Tour de France z roku 2014 tak malinko překazil radost vítězi etapy Arnaudu Démarovi, o něhož se po Nibalově oznámení novináři téměř přestali zajímat. Mrzet to francouzského spurtera nemuselo. O den později si ve sprinterském dojezdu úspěch zopakoval a dojel i před vítězem třetí etapy legendárním Markem Cavendishem.

Externí obrázek

Rozdíly v top desítce jsou ale pro většinu jezdců stále malé a boj o vítěze tak zůstává napínavý a otevřený. Závodníky čeká ještě několik alpských etap, nepříjemné tempařské etapy okolo Janova, San Rema a Turína nebo závěrečná časovka ve Veroně, kde letos Giro končí. Kromě netradičního začátku v Budapešti se dočkáme i zvláštního konce. Organizátoři slavného závodu se rozhodli vynechat tradiční dojezd do Milána.

Podle sázkových bookmakerů Fortuny je stále velkým favoritem Ricard Carapaz, který má k sobě silný tým Ineos a v roce 2019 už Giro dokázal vyhrát. Podceňovat bychom neměli ani výborného časovkáře Simona Yatese, João Almeidu nebo Richieho Porta. Dobrými výkony se zatím prezentuje i Čech Jan Hirt, který se časově drží se špičkou závodu. Poslední vyhranou etapu v Itálii pro Čechy připsal loni Josef Černý.

Na letošní Giro si můžete vsadit až do posledního závodu 29. května ve Veroně. Ještě den předtím se pojede velmi zajímavá vrchařská etapa přes Passo San Pellegrino až na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu. Vrchol etapy bude ve 2 057 metrech nad mořem. Celkově jezdci letos našlapou 3 437 kilometrů a během tří závodních týdnů nastoupají 50 610 metrů převýšení.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
16220
3840