Vplujte hladce do říše snů

Měli jste špatný den? Nepříjemnosti v práci? Nebo jste to přehnali s alkoholem? Pak je nejlepší se z toho pořádně vyspat! Jenže v naší blízkosti je stále víc lidí, kteří nejenže včas „nezaberou“, ale trpí i řadou spánkových – životu nebezpečných – poruch. S jejich odhalováním pomáhá revoluční přístroj společnosti CertiCon vyvinutý ve spolupráci s Vysokou školou báňskou a CIIRC – vědeckým týmem působícím při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT.

Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem zdraví, dobré kondice i pevné imunity. A ta je v této době potřebnější než kdy dříve. Navíc v posteli trávíte plnou třetinu života, což odpovídá přibližně 25 letům! Na internetu i v tisku si proto můžete přečíst množství rad, jak si zabezpečit energii plnohodnotným nočním odpočinkem – od toho, kdy vypnout televizi, přes nastavení správné pokojové teploty, výšky a tvrdosti matrací až po zatemnění místnosti. Podobné tipy jsou však adresovány lidem, kteří jsou víceméně zdraví. Jenže více než třetina lidské populace trpí spánkovými poruchami. Insomnií, hypersomnií, narkolepsií, kataplexií i různými parasomniemi.

Od chrápání k dušení

Dlouhodobý nedostatek spánku, tzv. spánková deprivace, má negativní vliv nejen na bdělost, ale ovlivňuje též paměť a emoční stabilitu. A třeba tzv. spánková apnoe, často navazující na stále silnější chrápaní, kdy tělo přestává pravidelně dýchat a plíce zoufale sípají po dechu, může vyústit v srdeční zástavu, nedokrvení mozku a následné ochrnutí. Jestliže se budíte ráno unavení víc, než když jste šli spát, znamená to, že tělo si v noci nejen neodpočinulo – naopak zuřivě bojovalo, aby „to vůbec dalo“.

Pak je nejvyšší čas zamířit k odbornému lékaři na ORL, který vás nejprve prohlédne a následně nabídne řešení – třeba jen rychlý laserový zákrok, při kterém se krátí zbytnělý čípek v ústech. Při složitějších problémech se však dřív či později dostanete do tzv. spánkové laboratoře. Tam se detailně měří celá škála tělesných funkcí. Po usnutí se stanete hrdiny téměř filmovými, odborný personál vás natáčí na video, zaznamenává zvuky, co vydáváte, když máte na hlavě i těle jako kosmonaut bezpočet přísavek s kabely směřujícími k složitým přístrojům. Vaše pohyby, poloha, tepová frekvence srdce, dechová aktivita a aktivita mozku –vše se ukládá pro pozdější vyhodnocení. Tedy tak tomu bývalo až doposud.

Externí obrázek

Usněte si, jak je libo

„Než společnost CertiCon vyvinula ve spolupráci s Vysokou školou báňskou doslova převratný vynález – prototyp chytré podložky, která má všechny snímače a senzory už v sobě. Přesné a časově aktuální měření lidských biosignálů s využitím vysoce citlivých optovláknových senzorů přináší kromě většího pohodlí pro pacienta i šetření nákladů. Nemůže se totiž stát, že by pacientovi při divočejším snu některá z přísavek odpadla, což dřív znamenalo opakování měření nebo okamžitý zásah technika. Člověk pozorovaný ve spánkové laboratoři tak už nebude spoutaný dráty a nemusí se bát otočit, byť jen na bok, spánková studie se tak blíží přirozeným podmínkám doma. Skoro by se chtělo parafrázovat slavný výrok Neila Armstronga, že nová chytrá podložka představuje malý krůček pro člověka, ale velký pro lidstvo.

Optoelektronické zařízení umožňuje nejen spolehlivý záznam měření biosignálů, ale i jeho konverzi na elektrický signál v reálném čase. Ten je dál v počítači analyzován a poskytuje tak vyhodnocení různých druhů spánkových poruch.

Softwarový měřicí systém byl uveden do testovacího provozu na klinickém pracovišti v americké Minnesotě, jež bylo šestkrát po sobě označeno za nejlepší lékařské zařízení v USA. Testování programového vybavení probíhalo i v léčebném zařízení spadajícím pod výzkumné pracoviště University of California v San Franciscu. Jde o špičková, světově uznávaná výzkumná střediska, kde pracují odborníci z celého světa a mohou tak poskytnout relevantní zpětnou vazbu. A ta byla v případě zařízení společnosti CertiCon vynikající. A nejen proto, že je zařízení od CertiConu odolné i vůči elektromagnetickému rušení a dovoluje tak použití například poblíž magnetické rezonance nebo nenáročné sledování životních funkcí pacienta ležícího například na jednotce intenzivní péče. Vyhodnocovací software firmy CertiCon – CyberPSG vytvořený ve spolupráci s výzkumníky Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT přitom porovnával naměřené hodnoty se standardem firmy Compumedics dnes běžně používané v klinické praxi spánkové medicíny.

Pro „chytrou měřicí“ podložku do postele bylo zvoleno běžné lůžko s úložnou policí pro uložení řídicí elektroniky. Na něm byla položena matrace šířky 90 cm, do které byla všita optická vlákna interferometrů. Jejich uložení zůstává pružné a vlákna se tak mohou volně pohybovat, usínajícího člověka ani netlačí.

Externí obrázek

Návrat mezi živé

Hodně se mluví o nádorových onemocněních, poruchách srdce, onemocnění cukrovkou. Přitom spánkové poruchy se přímo podílejí na posledních dvou a jsou stejně jako rakovina skrytými, tzv. latentními zabijáky. Výkyvy ve spánkovém režimu rozhodí hladiny hormonů – konkrétně melatoninu, dopaminu, serotoninu a kortizolu – a umí i ze zdravého jedince udělat tělesnou emocionální trosku.

Nové zařízení společnosti CertiCon je nadějí pro miliony lidí, kteří o svých problémech většinou nemluví. O to víc, a bohužel nepříjemně, je vnímají jejich partneři. Stejně jako všichni další, kdož uléhají po jejich boku. Chytrá podložka dokáže přesně zjistit problémy spojené se spánkovými poruchami, pomáhá odstranit jejich příčiny i nařídit zpět tělesné hodiny, kterým se říká odborně cirkadiánní rytmus. Protože i když bychom si to přáli, bez přesného času se neobejde nikdo z nás. Rytmus vteřin, minut, hodin, dní, … ovlivňuje celý lidský život. Osm z deseti se po probuzení necítí dostatečně odpočatě. Přitom kvalitu spánku dlouhodobě sleduje jen asi čtvrtina lidí. Šest z deseti lidí pak uvádí, že jim vadí střídání zimního a letního času, byť jde o pouhou hodinu.

Až když si správně nastavíte tělesné hodiny, budete schopni prožít plnohodnotný život a vychutnat si spokojené stáří. Spánková hygiena je totiž stejně důležitá jako každá jiná. Na jejím počátku je zjištění a následné porozumění, jak se k vlastnímu tělu chovat, aby spolehlivě a bez odmlouvání sloužilo co nejdéle. Už proto, že máte jen jedno.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
10165
5732