Půjčky od soukromé osoby jsou extrémně rizikové. Až na jednu výjimku

V bance jste neuspěli. Přemýšlíte, zda si půjčit od soukromé osoby, soukromého investora, který na internetu nebo v tištěných médiích nabízí své finanční služby? Založí vás, ať jste v jakékoliv situaci? Užuž se mu chystáte zavolat? Tak stop! Ukážeme vám, že není soukromý investor jako soukromý investor, vysvětlíme, v čem tkví ohromná rizikovost úvěrů od neregulovaných soukromých osob, ale i na co se můžete spolehnout, když se obrátíte na zprostředkovatele P2P půjček, což jsou také peníze přímo od lidí, ale s minimem rizika, že byste přišli o střechu nad hlavou.

Soukromí investoři chodí do „velkého rizika“ často a rádi

Soukromé osoby rády nabízejí své peníze formou úvěru i pro rizikové dlužníky, tedy pro žadatele s exekucemi, s osobním bankrotem nebo pro lidi bez doložitelných pravidelných příjmů, protože jim podle svých slov dokáží nastavit individuální a výhodné podmínky úvěru. Na první pohled to vypadá, že chodí do velkého rizika, že vyhledávají podnikatelský adrenalin, ve výsledku je to však dlužník, kdo velké riziko nese.

Skutečnost se totiž má tak, že individuální výhodné podmínky si nastaví jen samotný investor, soukromá osoba, která vám půjčku poskytne. Jak? Ve většině případů zastavením celého vašeho majetku, o který vás pak obere, když se nebude splácení dařit včas. A stačí se se splátkou opozdit o jeden jediný den!

Za třicet tisíc zaplatíte celým domem

V České republice je totiž možné zabavit zastavený dům již při dluhu ve výši 30 tisíc korun. Plánuje se sice navýšení hranice na 100 tisíc korun, ale i to bude ve srovnání s cenou domu směšná částka. Exekutoři totiž smějí podle stanoviska českých soudů zabavit mnohem cennější věc, než činí dluh, a to aniž by se snažil nejprve rozprodat levnější majetek. Detailnější informace najdete třeba v článku na iDnes.cz.

V dražbě se pak prodá dům poměrně levně (kupcem je samozřejmě věřitelův známý nebo společník), věřitel si ponechá dlužnou částku i s penále, dlužník dostane přeplatek, ale dům je následně znovu prodán, tentokráte za plnou tržní cenu. Na tomto modelu má svou činnost založena velká část soukromých osob, které půjčují své peníze rizikovým žadatelům. Omezeni jsou jen občanským zákoníkem, kde žádná konkrétní pravidla pro tuhle činnost nastavena nejsou.

Kde je ochrana spotřebitele?

Asi vás napadne, jak je to s ochranou spotřebitele, když máme zákon o spotřebitelském úvěru, který je vybaven spoustou ochranných prvků, co mají spotřebitele chránit před zlovůlí věřitele. Problém je však v tom, že půjčky od soukromých investorů nespadají do kompetence tohoto zákona, podobně jako úvěry podnikatelské. Až na jedinou výjimku.

P2P půjčky

Půjčky od soukromých osob, které zprostředkuje nebankovní poskytovatel v podobě P2P (peer to peer nebo people to people) úvěrů, jsou jedinými půjčkami od soukromých investorů, které náležejí do oblasti spotřebitelského úvěru, a tím pádem i do působnosti zákona o spotřebitelském úvěru.

Jestliže tedy chcete obejít banku a klasické nebankovky, jestliže si chcete půjčit přímo od lidí, nežeňte se do předem prohraného boje s jedním dokonale připraveným soukromým predátorským investorem, ale spolehněte se raději na P2P zprostředkování, které nabízí často i lepší cenu než banka, hlavně je však bezpečně ohraničeno konkrétním zákonem a možnou vymahatelností.

Zdroj obrázku: Atstock Productions / Shutterstock.com

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
6241
3945