OPRAVDOVÝ ARMÁDNÍ PŘEKÁŽKOVÝ ZÁVOD V SRDCI PRAHY

Další ročník překážkového závodu pro veřejnost ARMYRUN startuje v sobotu 28. září 2019. Chcete-li jít až na hranice svých možností, sáhnout si na pomyslné fyzické dno a získat potřebné endorfiny. Toužíte-li zažít výjimečný pocit ze závodu, který připravují “eliťáci“. Neváhejte. Přihlaste sebe nebo váš tým do ARMYRUN 2019 a poměřte své síly s ostatními závodníky.

TOHLE NENÍ „SPARTAN“, ALE ARMYRUN!

Pomyslné PROČ?

Proč máme stále potřebu posouvat své hranice? Co nám to přináší? Jednoduše a prostě je to výzva, potřeba překonávat sám sebe. Odreagovat se, sáhnout si na pomyslné fyzické dno a získat potřebné endorfiny. Endorfin bývá také nazýván jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu, tlumí bolest, ovlivňuje výdej některých hormonů, vyplavuje se při stresu a svalové zátěži. Mnoho sportovců se při vytrvalostních sportech setkává s nepříjemnými pocity: těžknou jim nohy, píchá je v boku atd. Pak nastane onen moment, kdy po určité době tělesné zátěže dojde ke změně, a začnou pociťovat euforii.

Zeptali jsem se …

Karla Sýkory, Mgr., Ph.D. ambasadora projektu

Externí obrázek

Krátké bio

Odborný asistent katedry Vojenské tělovýchovy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze

• Vedoucí instruktor ve Speciální tělesné přípravě v oblastech vojenského plavání a přesunech na sněhu a ledu

• Instruktor ve Speciální tělesné přípravě v oblastech vojenského lezení a základů přežití

• Zástupce AČR v mezinárodní vojenské organizaci Mountain Training Initiative

V čem je tento závod jiný a výjimečný?

Tělesná příprava vojáků v AČR se skládá ze základní tělesné přípravy a speciální tělesné přípravy. Tento závod svým charakterem spojuje obě uvedené oblasti. Dochází tu k propojení především vytrvalostních, silových, rychlostních a obratnostních schopností s dovednostmi, nezbytnými pro překonání jednotlivých překážek. Efekt a jedinečnost překážkových drah je v komplexním rozvoji.

PROČ podle Vás stále více stoupá zájem o akce charakteru jako je ARMYRUN?

Zájem o běhání je v ČR celkem vysoký. Pro veřejnost je zde mnoho běžeckých závodů, od běhů pro rodiče s dětmi až po maraton. Mnohým běžcům však už nestačí pouhý běh a hledají alternativy. Mladí lidé se často věnují parkurovému sportu a podobným aktivitám, které vyžadují nejen schopnosti ale i dovednosti. A to je právě to co jim ARMYRUN nabízí.

Externí obrázek

Lze se na takový podnik připravit a jak?

Příprava na závod tohoto druhu je nezbytná, protože pro účelné a efektivní překonání jednotlivých překážek je třeba dovednosti rozvíjet. ARMYRUN pořádá pro zájemce tzv. DRILL, 3 hodinový trénink na překážkové dráze v Praze – Na Balkáně, kde mohou tyto dovednosti získat. Každý účastník by měl mít vybudovaný alespoň základní fyzický fond, aby závod nejen dokončil, ale také aby nedošlo k nějakému zbytečnému zranění.

Zvládne přípravu jakýkoliv hobby běžec a sportovec?

Myslím si, že hobby sportovci tuto přípravu zvládnou. Pokud chtějí, ale překážky překonávat s maximální efektivitou je určitě vhodné se účastnit některého “ DRILLU“, který ARMYRUN nabízí.

Jaký je Váš názor na tento závod z pohledu profesionála, který školí instruktory ve Speciální tělesné přípravě?

Překážkové dráhy v různých formách a podobách byly vždy jednou ze základních součástí výcviku vojáka v každé armádě. Je to komplexní záležitost, která prověřuje vojáky v mnoha ohledech a výhodou je i neustálá možnost volby náročnosti a zaměření.

Externí obrázek

Jaké je vaše osobní doporučení pro závodníky?

Závodníkům bych doporučoval některý z přípravných DRILLŮ. Nepodcenit a snažit se stále rozvíjet a nabírat zkušenosti, neboť ty jsou těžko přenositelné.

CAPTAIN a MAJOR, vybere si každý

Vybírat můžete ze dvou tratí a dvou úrovní: Captain a Major. Nicméně ani jedna není pro žádné slečinky. Jaký je mezi nimi rozdíl? Captain je úroveň vhodná hlavně pro ty, kteří s extrémními běhy teprve začínají. Závodníky, kteří si vyberou tuto úroveň, čeká trať dlouhá okolo 5 + km ( něco málo k tomu J) a zdolání celkem 20 + překážek. Major už je pak pro ty, kteří mají rádi výzvy, pravidelně běhají a mají pro strach uděláno. Tato úroveň obnáší běh na 10 + km a 40 + překážek, z nichž je každá jiná.

Pro silné jedince i sehrané týmy

ARMYRUN není jen o bahnu, potu, slzách a vyčerpání, ale hlavně o vůli doběhnout a smyslu pro fair play. Těšit se můžete na značně upravené a časem prověřené tratě plné extrémních kombinací překážek. Abyste je zdolali, musíte zapojit nejen sílu a vytrvalost, ale také obratnost a musíte umět překonat strach a prokázat silnou vůli.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Právě tak to v případě ARMYRUN rozhodně platí! Pro zájemce je připraven ARMYRUN DRILL, který poskytne představu o tom, co účastníky v “ostrém” závodě čeká. DRILL je intenzivní 3hodinový trénink na překážkové dráze v Praze – Na Balkáně, během kterého nstruktor poradí: jak překonat nejnáročnější překážky nejefektivnějším způsobem, jak šetřit tolik potřebnou energii, jak si během závodu nepřivodit svalové ani jiné zranění a další.

Kdy a kde?

Závod proběhne jako již tradičně v Praze. Startovat se bude opět z TJ Spoje Praha, Na Balkáně, Žižkov a na stejném místě najdete i cílovou rovinku. ARMYRUN ve spolupráci s armádou nabízí unikátní sportovní zážitek v samém centru Prahy.

Jděte do toho!

Do letošního ročníku se můžete registrovat už nyní, a to přes registrační formulář, který najdete na webu www.armyrun.cz. Čím dříve se zaregistrujete, tím levněji vás startovné vyjde. Ceny se budou s blížícím se závodem zvedat. Přihlásit do závodu můžete jak sebe, tak i váš tým. V rámci registrace si lze také pořídit stylový ARMYRUN doplňky

Externí obrázek

Více informací o závodě a aktuality najdete na www.armyrun.cz, www.facebook.com/ARMYRUN/ a www.instagram.com/armyruncz/

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
2906
1020