OBJEVTE KOLEČKOVÉ LYŽE – “KOLCE“ …i bez sněhu můžete lyžovat

“Kolce“, lyžovaní bez sněhu. Cože? Ano, přesně tak kolečkové lyže Vám tuto možnost dopřejí. Pro někoho jsou jiným rozměrem v lyžování, radostí z pohybu, pro jiného praktický doplněk před zimní sezónou vhodný pro tzv. najíždění (nejen) prvních lyžařských kilometrů. Faktem je, že si tento sport získá stále více nadšenců. Za zmínku také stojí, že kolečkové lyže používají k tréninku světové lyžařské špičky tak i výkonnostní lyžaři i hobby sportovci.

Jistě vědí proč. Podobně jako ježdění na běžkách poskytují kolečkové lyže komplexní funkční rozvoj organizmu. Při získávání tréninkového objemu spolehlivě ušetří klouby a páteř od zbytečných nárazů a následných zdravotních komplikacích hrozících například při dlouhých bězích.

Externí obrázek

…že by pouze módní vlna?

Každá doba má něco, co prochází určitým boomem. V současné době jsou to kolečkové lyže, které stále častěji vidíme na in line trasách. Napomáhají tomu lyžařské dálkové běhy, které mají několik seriálů evropské i světové úrovně, napomáhají tomu města, která k tomu vytváří bezpečné podmínky pro jízdu a napomáhají tomu výrobci, kteří dodávají na trh kvalitní kolečkové lyže na klasiku i skate.

Externí obrázek

Nicméně nepodcenit přípravu i výbavu je třeba. Až se Vás zima zeptá, zda jste připraveni?

Pro letní přípravu běžce na lyžích neexistuje moc tréninkových sportů, které by rozvíjely specifické pohybové schopnosti a dovednosti. Běh a cyklistika jsou sice cyklické tréninkové prostředky, napomáhají silové vytrvalosti, ale nejedná o stejný pohybový vzorec, jako na lyžích. „V tom je běh na lyžích trochu osobitý. Přibližují se tomu takzvané imitace, výběhy do kopců podporované odpichem holí, ale skluzovou fázi to nenahradí. Proto se ukazují kolečkové lyže jako nejvhodnější pro přípravu, abychom si obnovili a udržovali pohybové stereotypy z lyžování na sněhu,“ vysvětluje závodník Jakub Pěnička, který má osobní dlouholeté zkušenosti se závodním lyžováním, zúčastnil se mnoha závodů Euroloppet a Worldloppet.

Externí obrázek

Zeptali jsme se Martina Vítka, bývalého závodníka v triatlonu, aktivního sportovce, podnikatele a majitele LBS sportu.

Jak postupovat při výběru kolečkových lyží …

Jaké jsou rozdíly: Skate nebo klasické lyže?

V zásadě je to stejné jako při výběru běžek. Kolečkové lyže jsou ve srovnání s běžeckými lyžemi výrazně kratší. Délka se pohybuje v závislosti na jejich typu (skate nebo klasické) nejčastěji v rozmezí 530 – 730 mm. S délkou kolečkových lyží je to stejné jako u běžek, lyže na klasiku jsou delší než ty na bruslení. Dále se liší typem a velikostí koleček.

Jaké vázání se používá a jaké doporučujete? Co boty? 

Opět je to stejné jako u běžek existují dva systémy běžeckého vázání SNS a NNN. Je třeba se rozhodnout, zda budete preferovat klasiku či bruslení. Namontovat vázání však není úplně jednoduchý úkon, proto je vždy lepší svěřit montáž vázání do specializovaného sportu (LBS sportu). Co se týká bot je možné použít zimní běžkařské boty. Sice jsou zateplené určeny pro zimní měsíce, ale lze to. Pokud se rozhodnete investovat je možné vybírat z široké nabídky bot pro kolečkové lyže, které jsou prodyšnější. Nicméně nabízí úplně stejný komfort a oporu jako zimní obuv.

Co dalšího je třeba neopomenout při kompletaci vybavení?

Další nezbytností jsou hole. Délku vybíráme stejně jako u běžek. Doporučuji použít speciální hroty na asfalt, protože pokud je nepoužijete, velmi pravděpodobně tu zimní verzi dříve nebo později ztupíte, zničíte nebo dokonce zlomíte. Samotná montáž i demontáž je většinou poměrně jednoduchá a nabízíme tento úkon v našem servisu. Samozřejmě je nezbytná cyklistická přilba a rukavičky, které chrání dlaně a prsty.

Podtrženo sečteno

Kolečkové lyže jsou dobrým prostředkem pro obecné získání fyzické zdatnosti, protože se jím trénuje celé tělo: trup, nohy, rovnováha, posilování svalstva. Zkrátka komplexní rozvoj s šetrným přístupem ke kloubnímu aparátu, zejména ke kolenům. Pozor však na pády, aby nedošlo k případným zlomeninám.

Externí obrázek

TIPY

KOLEČKOVÉ LYŽE – SKATE :

Externí obrázek

KV+ JET SKATE 60cm

Skateové kolečkové lyže KV+ s aluminovým rámem. Průměr koleček 100 mm, šířka koleček 24 mm, váha 1180 g.

Cena: 3190, - Kč

KOLEČKOVÉ LYŽE - KLASICKÉ

Externí obrázek

KV ROLLERSKI HAWK CLASSIC 73cm 9RS01

Tréninkové i závodní kolečkové lyže na klasiku. Přední kolečka jednosměrná zajišťující odraz.

Velice odolné lyže pro pravidelný trénink.

Cena: 5590,- Kč

Více na www.lbs-sport.cz

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
3670
2268