Letecký den Sokoleč 2022

Na počest svého rodáka obec Sokoleč pořádá dne 27. srpna 2022 letecký den, který bude oslavou československého akrobatického letectví, na jehož počátku stál František Novák.

Letecký den započne v 10:00 ceremoniálem, při kterém starosta obce Ing. Marián Sipajda položí za účasti armády ČR slavnostní věnec k pomníku Františka Nováka. Poté bude následovat beseda s historikem Jiřím Rajlichem a samotný letecký program.

FrantisekNovak-Sokolec

Obec připravila bohatý doprovodný kulturní program pro celou rodinu na kterém vystoupí umělci z divadla Broadway jako např. Linda Finková, Josef Vágner, Kamila Nývltová a Milan Peroutka. Pro děti je připraven výběr interaktivních simulátorů, her, či ukázka dravých ptáků. Celý den bude moderovat Lucie Šilhánová-Černá.

Armáda ČR představí během leteckého dne statickou ukázku své techniky a přesně v poledne přelet stíhaček JAS-39 Gripen.

František Novák „Král vzduchu“

František Novák, přezdívaný Král vzduchu se narodil 26. srpna 1902 v obci Sokoleč nedaleko Poděbrad. František Novák byl významný český letecký akrobat, vojenský pilot a instruktor, jenž získával přední světová ocenění před druhou světovou válkou. Tato éra byla právem označována jako první zlatá éra české akrobacie.

František se nejprve vyučil zámečníkem a později pracoval v ČKD. Po vyučení nastoupil v roce 1922 prezenční vojenskou službu u hraničářského pluku v Děčíně, kde byl v roce 1923 přijat k letectvu. Po absolvování pilotního výcviku u tehdejšího leteckého pluku byl zařazen k 2. rotě leteckého pluku 1 a v roce 1925 absolvoval výcvik ve stíhací pilotní škole v Chebu, kde od roku 1926 působil po dobu 8 roků jako instruktor akrobacie.

Na veřejnosti na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 1928, kdy na armádních závodech zvítězil v soutěži akrobacie na stroji Avia B-21. V roce 1932 vyhrál v národní akrobatické soutěži a v červnu 1933 opět triumfoval v akrobatické soutěži na II. mezinárodním leteckém mítinku ve Varšavě se strojem Avia B-22.

Avia B-122 (OK-AVE) s motorem Walter Castor II (1934)

V roce 1934 se František Novák zúčastnil s novým akrobatickým speciálem Avia B-122 (OK-AVE) neoficiálního mistrovství světa v letecké akrobacii, které se konalo ve francouzském Vincennes, zde se František Novák v soutěži umístil na 4. místě.

V září 1934 byl účastníkem leteckého dne v portugalském Lisabonu, kde předvedl své letecké umění, za které byl portugalskou vládou vyznamenán vysokým řádem.

V únoru 1935 byl jmenován poručíkem letectva, aby krátce poté v září získal 1. místo v I. národní soutěži v letecké akrobacii v kategorii vysoká akrobacie se strojem Avia Ba-122.

Na XI. letních olympijských hrách konaných v roce 1936 v Berlíně startoval v přidružené letecké soutěži. Jeho letoun Avia Ba-122 s imatrikulací OK-AWA byl pro tuto příležitost osazen novým motorem Avia Rk-17. Den před oficiálním zahájením her 29. července 1936 na letišti Rangsdorf u Berlína obsadil František Novák v letecké akrobacii 3. místo. Krajan Petr Široký byl druhý a Ján Ambruš skončil na 8. místě.

Poslední umístění v letecké akrobacii zaznamenal na leteckém dnu v St. Germain-en-Laye u Paříže 24. dubna 1938, kde obsadil druhé místo s akrobatickým speciálem Avia B-422 (OK-AVC).

Válka visela ve vzduchu a František Novák tušil, že jeho závodní činnost bude muset jít stranou. Dne 6. července 1939 opustil ilegálně protektorát Čechy a Morava, aby se přes Polsko dostal do Francie, kde byl 1. srpna 1939 přijat do svazku Armée de l’Air v St. Cyru v hodnosti sous-lieutenant à titre étranger.

Na podzim 1939 ovšem onemocněl zhoubnou žaludeční chorobou a prodělal operaci. Po nedokončené rekonvalescenci usedl příliš brzy do letounu a jeho oslabený organizmus nevydržel velkou zátěž. Snaha lékařů o odvrácení recidivy zůstala marná. Zemřel po těžké operaci v roce 1940 ve vojenské nemocnici v Paříži. Těsně před smrtí byl 15. dubna 1940 povýšen na kapitána, po smrti byl povyšován na štábního kapitána, majora a plukovníka.

Busta Františka Nováka v rodné Sokolči

V roce 2002 byly jeho ostatky převezeny z Francie do rodné obce Sokoleč. Předání ostatků doprovázené slavnostním ceremoniálem proběhlo na čsl. vojenském hřbitově La Targette dne 7. srpna roku 2002. Rakev s pozůstatky Fr. Nováka na cestě do jeho rodné Sokolče doprovodili generálové František Padělek, František Fajtl a František Peřina. Ostatky byly dne 24. srpna 2002 uloženy se všemi vojenskými poctami za účasti českých i francouzských válečných veteránů do rodinné hrobky.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
17189
4135