Jubilejní 3000. díl Meteoru s Jiřím Grygarem

Po 58 letech se pořad vrátí do jeskyně jako poprvé

Jeden z nejposlouchanějších pořadů Českého rozhlasu Dvojka odvysílá tuto sobotu již 3000. díl. Populárně-vědecký magazín se po 58 letech vrátí do Chýnovské jeskyně, kde se natáčel historicky první díl pořadu v roce 1963. Hostem bude astrofyzik Jiří Grygar a promluví i zakladatel Meteoru, čerstvě devadesátiletý, Josef Kleibl. Pořad bude premiérově vysílán tuto sobotu po osmé hodině ranní na Dvojce. Jeho záznam je pak možné zpětně poslouchat na webu Dvojky nebo v podcastových aplikacích.

CR2

Jeskyně, kde se natáčelo poprvé

Pořad Meteor se vysílá na Českém rozhlasu Dvojka každou sobotu mezi osmou a devátou hodinou ranní. Na 20. března 2021 připadá jeho jubilejní díl číslo 3000, který se natáčel na stejném místě, jako úplně první díl v roce 1963. Ten byl následně odvysílán 27. září 1963 v 14:31 a celý byl věnovaný speleologii. Nesl název „Horolezci v podzemí – Reportáž o zvláštnostech Chýnovské jeskyně v jižních Čechách“. Jeho stopáž byla 21:42 minut.

CR2

S nápadem na nový pořad přišel Josef Kleibl, tehdy dvaatřicetiletý vedoucí Redakce vědy a techniky pro mládež a role hlavního redaktora se ujal Oldřich Unger. Zprvu ještě půlhodinový Meteor začal mít úspěch a na jeho poslechu následně vyrostlo mnoho generací jeho věrných posluchačů. Od ledna 2014 se pořadu autorsky ujal novinář, popularizátor vědy a astronom Petr Sobotka, který jej připravuje doposud.

Slaví i Jiří Grygar – 85 let

V podzemí se v jubilejním Meteoru natáčelo i s astrofyzikem Jiřím Grygarem, který oslaví pouhé tři dny před premiérou pořadu své 85. narozeniny. Do jeskyně půjde částečně jako služebně nejstarší vědecký spolupracovník pořadu, ale především proto, aby posluchače přesvědčil, že zkoumat vesmír se dá i z podzemí. V pořadu promluví i samotný zakladatel Meteoru, čerstvě devadesátiletý, Josef Kleibl.

CR2

Meteor mohou posluchači naladit každou sobotu po 8:00 v rádiu, poslouchat zpětně na webu Dvojky nebo v podcastové aplikaci mujRozhlas.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
19605
11254