Esquire uvádí kandidáta ŠKODA AUTO

Heřman Volf - handicapovaný sportovec

Založil jsem spolek Cesta za snem. Od doby, co mám úraz, organizuju různé akce na podporu tělesně postižených. Důležité je, že jde o akce určené pro každého a jsou připravené tak, aby to zvládli i tělesně postižení. To je ta integrace v pravém slova smyslu.

Externí obrázek

Se Škodou Auto spolupracujeme na všech projektech. My se Škodovku snažíme i do projektů zatáhnout. Třeba jezdíme na polygonu v Mostě, učíme se ovládat auto rukama a hlavním partnerem je Škoda Auto, která dodá vozy upravené pro řízení rukama. Vyzkoušet si to mohou i nehandicapovaní, aby poznali, jaká úskalí pro postižené představuje řízení automobilu, a přiblížili jim tak jejich svět.

Ve spolupráci se Škodovkou děláme také vlastní talk show, kdy naložíme tělesně postiženého do auta a během jízdy s ním vedeme rozhovor. Na Facebooku to má neskutečnou sledovanost. Já to považuju za velký úspěch, protože lidé se obecně neradi dívají na handicapované.

Protože sedím na vozíku, tak vím, co tělo dokáže a co může dělat, a podle toho vymýšlím aktivity. Sport je berlička, která může zbořit bariéry mezi lidmi.

Já jsem se zlomil poměrně pozdě, asi v jedenačtyřiceti, a to, jak se ke světu chováte před úrazem, tak se svět – který potřebujete daleko víc než ostatní lidé – chová po úrazu k vám. Od začátku jsem život bral hodně poctivě, mě vychoval vrcholový sport a ten mě dovedl k zodpovědnosti. Od doby úrazu se snažím být daleko opatrnější a mít vše pod kontrolou. Musím si také dávat větší pozor, protože tělo je zranitelnější.

Před úrazem jsem to měl tak, že mi na sebe nezbývalo dost času. Vždycky jsem si říkal: Až dostavím barák, až rozjedu firmu, až… Takže jsem zjistil, že až znamená nikdy. Takovou událostí si člověk má asi něco uvědomit.

Proč řešit něco, co nemohu změnit. Nevyrovnám se s tím nikdy, ale naučím se s tím žít. A ten život může být hezký. To je to, co dnes dělám. Dělám to, co mě baví, a snažím se ukázat ostatním, že ta nová varianta pro jejich život může být taky zajímavá.

Na soukromí moc času nemám, protože lidí, kteří potřebují pomoc, je hodně.

Pro mě byli psychologové mí kamarádi. A zase – jak se chováte k lidem, tak se chovají lidé k vám. To se dá i zevšeobecnit: Buďme k sobě slušní.

Externí obrázek


Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
4902
5096