Dress code pro práci z domu – záleží na profesi?

V uplynulém roce si většina z nás užila home office mnohem víc, než by vůbec chtěla. Měnily se podmínky práce, způsoby její realizace i oblečení, ve kterém jsme zadané úkoly plnili.

Pohodlí nadevše. Nebo ne?

Ne každou profesi lze vykonávat z domu. Ti zaměstnanci, jejichž práce se s trochou snahy dá vykonávat mimo kancelář, si ale užili domova vrchovatou měrou. I když domácí pohoda láká k práci v pyžamu nebo teplákovce, je vědecky prokázané, že má vaše domácí oblečení (negativní) vliv na pracovní výsledky. I když vás nečeká žádný videohovor, měli byste pyžamo nebo vytahané a děravé tepláky vyměnit za slušivější alternativu. Malá nápověda: pokud byste se nestyděli tak, jak jste, otevřít dveře, za kterými stojí váš kolega nebo šéf, převlékat se nemusíte. V opačném případě zauvažujte nad návštěvou šatníku (a možná i koupelny?). Jestliže vás během dne nečeká žádné online setkání se zapnutou kamerou, není třeba si dělat násilí a navlékat se do džín nebo košile. Úplně stačí dámská nebo pánská mikina, zkrátka pohodlné, ale čisté a vkusné oblečení. Vaši pracovní morálku zvedne i dodržení běžné rutiny před návštěvou kanceláře: použití parfému, u dam lehký makeup nebo úprava účesu navodí podobný pocit, jako byste opravdu odcházeli do práce, a alespoň náznakem oddělí váš osobní život od pracovního.

Externí obrázek

Kdy se doma hodit do gala?

I když se ve vaší kanceláři dress code nijak zvlášť nedodržuje, jistě máte stanovené hranice, které by se neměly překračovat. To platí i při oblékání na home office v případě, že budete s klienty nebo spolupracovníky jednat prostřednictvím videohovoru. Pokud nepracujete v malém a velmi otevřeném týmu, bude třeba na chvíli opustit tričko s veselými nápisy. Místo něj bude nutné oprášit slušné kancelářské oblečení. A nezkoušejte starý dobrý trik, při kterém si necháte na spodní polovině těla domácí oblečení (nebo dokonce jen spodní prádlo), a hořejšek vymódíte do košile s kravatou nebo nóbl halenky. I když si myslíte, že nebude třeba vstát ze židle, nikdy nevíte, kdy budete muset dojít pro složku, diář, vyhánět dítě, běžet na záchod nebo sušit rozlitou kávu a chladit opařený klín. Mluvíte-li jen s jednou kolegyní nebo kolegou, asi to rozdýcháte, ale při školení padesátičleného týmu půjde o trapas obřích rozměrů.

Na slušné oblečení a upravený vzhled dbejte především při jednání s klienty a nadřízenými. Zejména pokud pracujete na významné pozici, například jako právník nebo top manager(ka), zkontrolujte každý detail: zbytky snídaně mezi zuby, špatně zapnuté knoflíčky, pasta na halence nebo rozmazané líčení, to všechno může udělat špatný dojem a zbytečně ublížit obrazu, který jste si ve firmě pečlivě budovali.

Jedinou oblastí, na kterou si při práci a videohovorech nemusíte dávat pozor, je obuv. Nezáleží na tom, jestli doma chodíte bosi, v chlupatých papučích, střevíčkách na podpatku nebo preferujete pánské tenisky.

Externí obrázek

Šance, že někdo na kameře zahlédne vaše obutí, je mizivá, a v případě, že se nechcete před kolegy producírovat v bačkorách s hlavou Homera Simpsona, vždycky je můžete nechat pod stolem a vyrazit jen v ponožkách (a pokud máte nevhodné motivy i na nich, tak úplně naboso).

Zdroj obrázku: Krakenimages.com / Shutterstock.com / Modivo

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
14289
1986