Dejte KO mýtům o pánech tvorstva

Mýtů o ženách i mužích koluje bezpočet a mnohdy je máme tak zažité, že už ani nepřemýšlíme o tom, kolik je na nich pravdy. Podívejme se tedy blíže alespoň na pár legendárních tvrzení o mužích.

Kolikrát už jste v životě slyšeli tvrzení typu: „No jo, to je pro chlapy typické.“ Jenže je to opravdu tak? Možná se jedná pouze o přesvědčení, ve kterém jsme byli vychováni, realita, jak víme, je často jinde.

Muž musí umět opravit všechno

Ruku na srdce, opravdu musí být každý chlap schopný si ve vlastní dílně vyrobit třeba zahradní nábytek? Kutilství je jistě oblíbené a hodně rozšířené, v dnešní době však muži dávají přednost jiným koníčkům a není ostuda si na nejrůznější práce někoho najmout. Pokud jste nebyli vedeni k tomu umět si poradit například s přiděláním poličky, případně si ke kutilským pokusům nenašli cestu sami, je dost pravděpodobné, že ovládáte spíše jiné „hračky“, než je nářadí, třeba chytré hodinky nebo autokameru. A proč vlastně ne, doba je taková. Jste-li spíše typ, který něco uvaří, zatímco jeho žena smontuje nový botník, skvělé. Vše je o dohodě.

Chlapi nebrečí

Naopak. Muž ukrývající pod drsnou slupkou citlivou duši, takový, který umí projevit city a nestydí se za slzy, je zpravidla víc chlap než největší ranař. Pokud své pocity budete potlačovat, dusit je v sobě, může to v důsledků vést i ke vztahové krizi. Váš protějšek potřebuje vědět, co se ve vás odehrává. Takže pánové, nesnažte se skrývat své pocity a alespoň před svými nejbližšími si dovolte klidně plakat a být sám sebou. Důvěra patří k základním stavebním kamenům vztahu, nebojte se svěřit, partnerky to ocení.

iStock

Muži o sebe nemusí pečovat

Dávno pryč jsou ty doby, kdy jste mohli nosit jednu košili týden, holit se jen když jste si zrovna vzpomněli a posilovat jen zvedáním půllitru. Dnes už je žádoucí, aby muž hezky voněl, byl upravený, a celkově o sebe pečoval. Například kdysi sice bývala cigareta vnímána jako trochu rebelský módní doplněk, bez kterého se neobešel žádný světák. Dnes už ale víme, že kouření škodí zdraví a rozhodně není vhodnou součástí moderní image. Navíc o této oblasti existuje ještě množství dalších mylných představ.

Mnoho lidí se třeba domnívá, že hlavní škodlivou látkou v cigaretách je nikotin. To ale není pravda. Nikotin je sice návyková látka, která není bez rizika, není ale hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením. Tou jsou škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři, které vznikají při hoření tabáku. Pro lepší představu cigaretový kouř obsahuje až 6000 chemických látek, z nichž zhruba 100 je prokazatelně škodlivých. Nejlepší je přestat s kouřením a užíváním nikotinových výrobků úplně. Pro ty, kteří by ale jinak v kouření pokračovali je rozumnější volbou některá z bezdýmných alternativ, jako například elektronická cigareta nebo zařízení na nahřívání tabáku.

Pokud se někdo domnívá, že mezi bezdýmnými alternativami a cigaretami není velký rozdíl, je to další omyl. Tyto alternativy sice nejsou bez rizika, protože často obsahují návykový nikotin, ale na rozdíl od cigaret tabák nespalují, takže nevzniká škodlivý kouř. Proto mohou výrazně snížit množství škodlivých chemických látek ve srovnání s cigaretami a představují tak menší riziko pro zdraví.

Muž nezvládá více věcí najednou

Říká se, že ženy ovládají multitasking daleko lépe než muži. Nebo naopak, že chlap není schopný dělat více věcí souběžně. Ale klid, tohle taky není tak úplně pravda. Existuje dokonce studie prokazující, že mužský i ženský mozek je stejný. Rozdíl tedy najdeme trošku někde jinde. Mozek má totiž schopnost velmi rychle přepínat mezi jednotlivými aktivitami, a právě to dělají ženy častěji. Jejich mozek je zkrátka většinou více vycvičený na přepínání mezi různými činnostmi. Oproti tomu chlapi většinou provádějí potřebné úkoly popořadě. Takže když nejprve dokončíte jednu věc, než začnete druhou, je to zcela v pořádku. Když však budete chtít, můžete si také bez problémů přepínat mezi vícero činnostmi a nenechte si namluvit opak.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
18659
9208