Co dělat, když se nedá skoro nic dělat?

Bikovat, gravelovat, prostě užívat si cyklistiky.

Kolo je pro mnohé z nás svoboda, útěk z reality, tréninkový nástroj nebo také dopravní prostředek. Nicméně podzimní počasí naše sportovní dovádění trochu komplikuje a současně nutí k přemýšlení, co my i náš dvoukolový miláček ke komfortní jízdě potřebujeme.

Externí obrázek

https://www.fcimport.cz/dotout/dotout-combo-dryntech-bib-short-black-a18m840-906/

Podzimní cyklistika přeje připraveným…

Dny se nám zkrátily, sluníčka si přes týden užijeme většinou jen z oken kanceláří či home office a venkovní teploměr nemilosrdně ukazuje, že je načase začít se balit jako cibule. Je proto třeba se těmito faktory nechat inspirovat, nepodcenit přípravu a patřičně se vybavit. Jasně, že se s našimi biky, gravely či silničkami nechceme rozloučit ani v zimě! „Možnosti tu jsou,“ zpívá Monika Načeva a my ji vezmeme za slovo.

Gravel, bike či silnička…

V chladném počasí nevydržíme venku tak dlouho, nicméně jakmile si dobře rozplánujeme poměr čas a výkon, vytěžíme i v zimě z cyklistiky maximum. Oproti vybavení pro letní ježdění musíme tělu dopřát silnější tepelnou izolaci i ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy, která však musí splňovat funkční požadavky. Tedy ani zima, ani přílišné teplo. Nemělo by se nám stát, že bychom se nepříjemně „zapařili“. Stejně tak je důležité myslet na další aspekty jako být vidět, což pomáhá řešit nejen samotné oblečení a doplňky, ale i praktické vychytávky v podobě výkonných blikaček atd.

Externí obrázek

Co na sebe?

Základem je první vrstva, tedy notoricky známé funkční prádlo – triko, zajišťující odvod vlhkosti od pokožky. Druhá vrstva má za úkol především dostatečnou termoizolaci, její sílu a „hřejivost“ volíme podle venkovní teploty. Navrch si oblečeme buď jen slabší větrovku či vestu, nebo windstopperovou bundu při teplotách hlouběji pod bodem mrazu. Pokud nás čeká jízda v náročném terénu a víme, že nepojedeme rychle (což je případ vyjížďky v měkčím sněhu), volíme vrstvy pouze dvě, tedy kombinaci funkčního prádla a svrchní vrstvy, popřípadě windstopper či jiný materiál jako je GORE-TEX.

https://www.lbs-sport.cz/dotout-uragano-shoecover-black-a15x720-900,5460160.html#description

Externí obrázek

https://www.lbs-sport.cz/dotout-verto-jacket-orange-a19m600,5380043.html#description

To máte kalhoty

Klasiku v podobě zateplených kalhot má v nabídce snad každá outdoorová značka (zaměřená na cyklistiku) např. italská značka DOTOUT či německá značka Maloja, má celou řadu povedených kousků. Nicméně záleží spíš na našich designových požadavcích. Modely pro podzimní bikování jsou zateplené a na předních stranách mívají zesílené panely nebo windstopper. Vůbec není od věci navléknout na klasické dlouhé čapáky ještě freeridové kraťasy, které jsou zárukou tepelného komfortu a také větší ochrany našeho pozadí při pádu.

Externí obrázek

Návleky alisas „šprcky“

V chladném období je důležitou součástí výstroje nejen obutí kola, ale i nás samotných. Chodidla jsou v mrazech, stejně jako jiné periferní části těla, náchylná k prochladnutí. Variantou jsou zimní tretry se zesílenou výstelkou a windstopperovou ochranou. Nicméně velmi dobrým a praktickým řešením jsou zimní návleky na tretry, které ochranu před zimou pojistí.

https://www.fcimport.cz/dotout/navleky-dotout-twister-toecover-black-a17x740-900/

Kosmetika, ano!

Cože, kosmetika? Copak jsem nějaká slečinka? Ano, budete překvapeni, jak vám takový hřejivý gel určený pro teploty 5 až 10 °C může pomoci při udržení termoregulace nebo při regeneraci po samotném výkonu – jízdě.

Externí obrázek

https://eshop.futurecycling.cz/sportovni-kosmetika/sportsbalm-red-2-medium-muscle-balm--150ml/

Užijte si podzimní kilometry v sedle!

Externí obrázek
Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
7999
4551