Běžky, ANO! SKINOVÉ LYŽE, vám dopřejí komfort bez mazání!

Zálibu v běžkách objevuje stále více milovníku zimních sportů. Není nad to vybrat sportovní aktivitu, která je nezávislá! Stačí jen tzv. trocha sněhu a ideálně utažená stopa. Nicméně nejen proto objevuje zálibu v běžkách stále více milovníku zimních sportů. Nicméně bez techniky a dobrého nádobíčka Vám to tzv. nepojede.

Bez techniky ani ránu

Víte proč? Zeptali jsme se Petra Hradeckého - BEZVABĚŽKY.CZ jehož zakladatelem je český olympionik Lukáš Bauer.

…pověstná věta Petra, mohu ležet týden na gauči a pak jim stejně ujedu J

1) Naučí se průměrně nadaný hobby sportovec techniku běžeckého lyžování sám?

Do určité úrovně ano, co potom nezvládá technicky, snaží se dotrénovat, výkonnost posouvá jen fyzicky a zas jen na nějakou úroveň. Je mnoho hobby závodníků, kteří běžeckému lyžování věnují opravdu mnoho času, ale bohužel nemůžu říct, že lyžují. To nemyslím zle a samozřejmě na lyžích zvládnou ujet mnoho kilometrů. Nám vždy trenér říkal „dokud jezdíš po dvou lyžích, tak nelyžuješ“. Běžecké lyžování opravdu o tom být vždy jen na jedné lyži, když nepočítám soupaž.

Externí obrázek

2) Je třeba učit se, jak skate i klasiku? Opravdu to neokoukám a nezvládnu praxí?

Každý lyžař vám řekne, že klasika je základ. V klasice se dost dobře natrénuje mnoho prvků/pohybů, které vám pomůžou u bruslení. Když se někdo ptá čím začít, ptám se, jestli budou následně využívat klasiku i bruslení nebo třeba jen bruslení. Asi je zbytečné ztrácet „čas“ klasikou, když mě nebaví, nelíbí se mi, mám pouze lyže na bruslení a chci bruslit… Pro úplné začátečníky je to však přirozenější a pohodlnější, ti by měli ideálně zkusit obě techniky a následně usoudit, z čeho mají lepší pocit/radost.

3) Říká se, že skate je náročnější na fyzickou kondici a klasika na techniku samotné jízdy, co je na tom pravdy?

Ano, bruslení doporučuji těm, kteří mají na trénink např. 1,5h, mají možnost jít na upravené tratě a chtějí se zničit. Klasiku neberu náročnější na techniku, pokud vím, co mám dělat a pochopím princip té techniky, tak je to vlastně velmi jednoduché. Vždy je to o pár informacích, které vás posunou úplně do jiného levelu.

Vzpomínám na jednoho klienta, se kterým jsme pilovali klasickou techniku, dělal začátečnické chyby, ale pořád tam neudělal to, co jsem od něj potřeboval. Jednoho dne mi zvonil telefon, on udýchaný a úplně v euforii mi říká „konečně jsem pochopil to, cos mi celou dobu říkal, je to super pocit!“

4) Jak je ideální začít z vašeho pohledu?

Lidem, kteří nikdy nestáli na lyžích doporučuji jít 1-2x sami, to stačí k tomu, aby získali zkušenost s lyžemi, a poznají co je to „sklouznutí“. Následně jim doporučuji instruktora, klidně jen na dvě hodiny. Dostanou mnoho rad, které když dobře využijí, dost se posunou. Potom je ideální se za nějaký čas zase vrátit. Může to být za měsíc, ale i další sezonu, jde i o to, jak často se dostanou na sníh a mohou se sami učit.

Externí obrázek

5) Rady, tipy, doporučení….

Nejdůležitější je vědět co od tohoto sportu očekávat. Kdo chce objet hory, volí klasiku, kdo chce honit fyzičku, volí bruslení, ale nejsou to samozřejmě jen tyto důvody. Volba vybavení je podstatná, když občas vidím, co chudáci turisti dostali v půjčovně, nedivím se, že je to nebaví nebo jsou fyzicky na dně po pár metrech a opravdu je lituju. Takže pro lepší pocit, vybavení hraje obrovskou roli, ale nejde zase o to, mít to nejlepší co na trhu je. Ideální, jít do specializované prodejny a probrat, co očekáváte. K tomu aby jste měli první zážitek pozitivní přispěje i počasí, prostředí nebo profil tratí. Udělejte si to hezký a do běžek se zamilujete!

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
8321
4386