Stěžovali jste si, že tu je málo kozi, tak máme pro vás naprosto skvělou galerii

Dejte si ruku do kalhot, protože tohle bude vážně stát za to.

Kozorožec alpský je druh divoké kozy žijící - jak název napovídá - zejména v Alpách a nejčastěji se vyskytuje kolem přehrady Cingino nedaleko švýcarských hranic, jejíž stěna má skoro 80° náklonu.

Kozorožec alpský

Je to proto, že skrze kameny přehrady prosakuje sůl, kozorožec vyleze až do výšky desítek metrů a téměř ve svislé poloze olizuje přehradu, kde se sůl usazuje hlavně v letních měsících.

Kozorožec alpský

Beton, z něhož je přehrada postavena, totiž uvolňuje minerály vápníku a hliníku, a kozorožec, který běžně žije na skalnatém terénu až ve výšce 3000 metrů, nemá hlavně na jaře a v létě dostatek travin, v nichž by potřebné minerály našel.

Kozorožec alpský

Jeho kopyta jsou navíc měkká a rozdělená, takže fungují tak trochu jako kleště schopné uchopit jakýkoliv povrch, proto není pro něj problém se vyšplhat i na téměř vertikální stěnu.

Lidé si alpské kozorožce dost často pletou s marockými stromovými kozami, které také umí šplhat, ale tyto lezou po stromech Argánie trnité, z níž se pak vyrábí arganový olej.

Marocké stromové kozy

.

Marocké stromové kozy

Kozy žerou plody argánie, které když projdou jejich trávicím traktem, pomáhají se rostlině rozmnožovat, ergo kudy stromová koza jde a vykadí bobky, tam vyroste argánie.

Na té je Maroko zčásti ekonomicky závislé, protože pravý arganový olej se vyrábí jen v Maroku, jelikož argánie roste jen v Maroku a nikde jinde, a na pár mililitrů oleje je potřeba až 30 kilogramů plodů, není tedy divu, že se prodává za cenu zlata.

Čili pokud jste si koupili arganový olej v Turecku, v Tunisku nebo dokonce v Česku, můžete ho zase vyhodit do koše.

Marocké stromové kozy

Marocké stromové kozy se ale údajně podle ochránců zvířat stávají spíše obětmi marockého podnikaní, sami venkované je mají na stromy nasazovat záměrně i v době, kdy argánie nerodí plody, aby si je turisté mohli vyfotit a venkované je pak oberou o poplatek.

Marocké stromové kozy

.

Marocké stromové kozy

Pro vesničany je ale bez nich život o mnoho složitější, když stromová koza zrovna neleze po stromě a nepózuje turistům, slouží jako chovné stádo na kožky a na maso, které se s oblibou vystavuje na přímém slunci na místním súkhu.

Marocké stromové kozy

.

Marocké stromové kozy

.

Marocké stromové kozy

A že po něm občas lezou mouchy a na slunci a v horku měkne? Nevadí, dlouho totiž u řezníka nevydrží.

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
4577
1791