Češi? Pracují málo, ale dost mluví! Bruselský „král“ Juncker mluvil o Česku a vyhrožoval

Předseda Evropské komise a nejvyšší eurobyrokrat Jean-Claude Juncker se opět kriticky otřel o Českou republiku. | foto: iDNES.cz

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker na konferenci v italské Florencii zaútočil na země, jež označil jako členské „na částečný úvazek“, které pokračují v oddělování uvnitř bloku EU. Uvedl také, že nový dlouhodobý rozpočet musí odrážet velké ambice a evropskou solidaritu. V projevu, v němž se zmínil i o migrační krizi, sice konkrétně nejmenoval, ale bylo zřejmé, které státy má na mysli.

Evropská unie chce do budoucna řídit finanční toky jednotlivým státům ochotou nebo schopností „dodržování evropských hodnot“. V návrhu rozpočtu na léta 2021–2027 tak hrozí především Maďarsku a Polsku, že by jim bruselští úředníci značně přitáhli kohoutky s přísunem peněz.Není divu. Právě ve jmenovaných zemích došlo v posledních měsících k výraznému omezování svobody médií či soudním reformám posilujícím roli státu při kontrole soudnictví. A právě to mají být ty evropské hodnoty, na nichž při porcování rozpočtového medvěda bude záležet.

„V průběhu migrační, ekonomické a finanční krize jsem zjistil, že tady jsou evropské země na plný úvazek, které jsou na svém místě vždy, když je přijmout potřebná opatření. A potom jsem přišel na to, že tady jsou evropské země na poloviční úvazek, které se občas zapojí, ale občas nepřijdou do práce, ale o to více nadělají řečí,“ řekl ve svém projevu Jean-Claude Juncker.

Není pochyb o tom, že mezi země na poloviční úvazek považuje vrchní evropský komisař právě Českou republiku za její postoje při přerozdělování uprchlíků. Odmítnutím uprchlických kvót se naše země stala trnem v oku bruselských úředníků. Ti odmítají nefunkčnost a společenské nebezpečí svých sociálních projektů.

„Chtěl bych, aby všechny členské státy Evropské unie byly Evropany na plný úvazek,“ vyjádřil Juncker naději. Dále oznámil, že Brusel uvažuje o zřízení fondu, který by měl podpořit strukturální reformy v zemích, kde se to nedaří, jenž bude disponovat částkou 25 miliard eur. Peníze, které by „neposlušným zemím na částečný úvazek“ mohly do budoucnosti chybět.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:46 12. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  436
 • Tvl
  58
 • Haha
  42
 • Cože
  25
 • Super
  23
 • Sladký
  16


Komentáře