Příběh života a smrti herce Šmída: Muži, podpora Kuklové a tři dny v kómatu

Ve středu odpoledne zastihla veřejnost smutná zpráva. Herecký svět navždy opustil herec Jaroslav Šmíd, představitel hlavní role ve filmu Doktor od jezera hrochů. Odešel přitom náhle. Všichni jsou v šoku. Šmíd byl silnou osobností. Těsně po revoluci se přiznal k homosexualitě. Podporu mu vyjádřila Míša Kuklová. Vedle herectví založil seznamku. Jaký byl život Jaroslava Šmída?

Jaroslav Šmíd byl herec nejen tělem, ale i duší. Vystudoval pražskou DAMU i brněnskou JAMU. Na filmovém plátně zářil, poslední roky však ztvárňoval spíše epizodní role v seriálech. Svou pozornost zaměřil na divadlo.Vedle herectví měl Šmíd však i jinou zálibu. V roce 2004 založil seznamku s názvem Rychlý rande. Poradila mu to tehdy kamarádka, která seznamování formou speed datingu zažila ve Velké Británii. A tak se svůj podnikatelský tah rozhodl zrealizovat. Jako první v Česku!

Seznamka funguje dodnes.

Šmíd se však zapsal do povědomí herecké obce také jako jeden z prvních umělců, kteří se po revoluci přiznali k homosexualitě: „Bylo mi 21 let a bylo to v roce 1991, kdy slovo homosexualita znělo jako prašivina, svrab – a ten jsem ostatně o pár let později také měl,“ svěřil se před několika lety serveru Nakluky.cz.

Herec měl odvahu se přiznat ke své homosexualitě v roce 1991.

Herec měl odvahu se přiznat ke své homosexualitě v roce 1991.

Mezi prvními přiznal pravdu herečce Míše Kuklové: „Pokud jde o přijetí coming outu od okolí, tak jsem měl štěstí, protože jsem v té době studoval na DAMU a tam jsem nebyl jediný gay. Nejvíc mně pomohla spolužačka Míša Kuklová. Když jsem jí to třesoucím se hlasem oznámil, jen suše odpověděla: No a co, Zdeněk Troška taky,“ vzpomínal zpětně s úsměvem.

Když však svou sexuální orientaci oznámil doma, dočkal se ze stran rodinných příslušníků slz. Matka ani sestra coby obyvatelky maloměsta nevěděly, jak si s jeho přiznáním poradit. Nakonec však Jaroslava přijaly i s jeho homosexualitou.

Šmíd se zapsal do povědomí lidí díky filmu Doktor od jezera hrochů.

Šmíd se zapsal do povědomí lidí díky filmu Doktor od jezera hrochů.

Vlastní rodinu, myšleno děti a manželku, vzhledem ke své sexuální orientaci neměl, netajil se však tím, že pro něj byli rodinou jeho přátelé, kterými se obklopoval.

Podle informací Expresu ležel od pondělí v kómatu. V uměleckých kruzích se hovoří o tom, že měl dostat zápal plic. Jeho zdravotnímu stavu nepomohla ani antibiotika. 

O hercově smrti informoval na sociální síti Janis Sidovský.

O hercově smrti informoval na sociální síti Janis Sidovský.

Ačkoliv dle slov Zdeňka Trošky ještě před pár týdny sršel energií a těšil se ze života, ve středu tento svět navždy opustil. Ve vzpomínkách herců a režisérů však zůstane navždy.

Fotogalerie

Komentáře