Komentář k Jágrovi: Proboha, Jardo, už se vrať na Kladno!

  •   22:43
  • diskuse

Jaromír Jágr by rád zůstal v NHL. Nebylo by pro něj lepší „jeho“ Kladno? | foto: Profimedia.cz

Spekulace nekončí. Kde bude hrát český hokejový bůh Jaromír Jágr? Není jasné. Jistá je však jiná věc, kupčení s jeho jménem snižuje kredit slavného sportovce. Tohle nemá zapotřebí.

V Česku má dluh. Malý, ale existuje. Jaromír Jágr je majitelem hokejového Kladna, odkud se odrazil do velkého světa. Jeho milovníci nezapomenou na titulek, který obdivoval v roce 1990 výkon tehdy osmnáctiletého junáka: „Jágr kouří Spartu.”Geniální talent dal velkému soupeři tři góly. Podobný kousek zopakoval proti Spartě i v roce 2012, kdy se konala výluka v NHL, tedy stávka hokejistů.

Ale zpět do roku 1990. Pár měsíců po hattricku už válel NHL za Pittsburgh Penguins. Jen tak mimochodem, hned v prvních dvou sezonách slavil triumf ve Stanley Cupu.

Od té doby ho nezopakoval, i když si tehdy myslel, jak je to samozřejmá věc.

Kladno je osudový klub Jaromíra Jágra.

Kladno je osudový klub Jaromíra Jágra.

Dnes, po sedmadvaceti letech, je v jiné situaci, samozřejmě. Je z něj legenda, druhý nejproduktivnější hráč historie NHL. Jenže také mírně uvadající hvězda. V pětačtyřiceti letech není divu, tahle liga není „pro starý”. JJ68 se sice času staví čelem, ale...

Florida Panthers už mu odmítla prodloužit smlouvu, byť ho její šéfové velebili především jako příklad pro mladší spoluhráče. Takřka dvacet dnů po otevření trhu s volnými hráči stále nemá Jaromír práci.

Trošku hořce zní jeho (asi žertovně myšlená) slova: „Nikdo z manažerů mi nevolal, asi nemají moje číslo.”

Mezitím se objevovaly nabídky, které byly spíše vtipem. Jedna od klubu z Floridy, jenže z nižší soutěže. Další odkudsi ze severního Irska. Nebo odkud. I tyto zvěsti obrušují diamant zvaný Jágr.

Jenže není divu, vždyť i v zámoří už ho neberou jako star první kategorie.

„Jágr chce, aby ho někdo podepsal, a říká, že hodlá hrát do padesáti, ale takhle to nefunguje,” řekl hokejový historik Liam Maguire v rozhovoru pro kanadskou stanici TSN. „Je to další Chris Chelios. Ten hrál do osmačtyřiceti let a všichni stejně jako u Jágra mluvili o tom, jak je fit a jak připomíná Gordieho Howea. Nakonec ale musel přijmout fakt, že dál už pokračovat nemůže.”

A na adresu české modly přidal další drsná slova: „Žádnému týmu už nepomůže vyhrát Stanley Cup.” Jsou to kruté soudy, jenže poslední léta je podporují. Jágr nedal gól v play off NHL už pět roků. V bojích, kdy jde o všechno, prostě ztrácí.

Proto by měl využít elegantní řešení, jež se nabízí. Vrátit se na Kladno, být za českého hrdinu, pomoci svému klubu. A v NHL by skončil (prakticky) na vrcholu.

Fotogalerie

Komentáře