Tři osudové ženy Jany Novotné: Vztah s trenérkou skrývala do smrti

V pondělí dopoledne zastihla veřejnost smutná zpráva. Zemřela tenisová legenda a někdejší vítězka Wimbledonu Jana Novotná. Bylo jí 49 let. Její život ovlivnily tři osudové ženy. Hana Mandlíková, Martina Navrátilová a Iwona Kuczyńska. S jednou žila, druhé pomohla v boji s rakovinou a k třetí přiznala lásku.

Bývalá tenisová hvězda Jana Novotná se těšila největšímu úspěchu koncem 90. let, kdy vyhrála finále Wimbledonu a zapsala se tak do historie. Bylo jí necelých 30 let. Jak však sama vždy tvrdila, k vítězství ji dovedla trenérka Hana Mandlíková. S tou spolupracovala 10 let.Dlouho se však v médiích spekulovalo, že jejich vztah není pouze pracovní. Asi po dvou letech jejich společné spolupráce deník MF Dnes uvedl, že si jedna bývalá tenistka vzala současnou tenisovou reprezentantku. 

„Pokud by v článku zazněla jména, žalovala bych redakci o půl milionu korun,“ řekla Mandlíková v rozhovoru pro Mladý svět na jaře 1993.

Obě ženy žily společně v belgických Antverpách, vztah však nikdy oficiálně nepotvrdily ani nevyvrátily. Nesnášely tu potřebu lidí hrabat se jiným v soukromí. 

Krátce po triumfu na Wimbledonu se však jejich cesty náhle rozdělily, a jak sama Mandlíková potvrdila, přestaly být absolutně v kontaktu.

Mandlíková a Novotná se potkávaly po novém tisíciletí jen zřídkakdy.

Mandlíková a Novotná se potkávaly po novém tisíciletí jen zřídkakdy.

Později se dokonce Mandlíková nechala slyšet: „Ona mě vycucala, jak nejvíc mohla.“ Do pozice superkouče už se vrátit nechtěla. 

Jak to mezi tenistkami skutečně bylo, zůstává však obestřeno tajemstvím, o což se koneckonců Jana celý život snažila: „Mám kolem sebe ráda trochu tajemna. Enigma – záhada – je mé nejoblíbenější slovo,“ tvrdila. 

Jana tenisem žila dál, nikoliv ovšem jako hráčka, ale jako trenérka. Celý život přitom vzhlížela k Martině Navrátilové. V roce 2010 světové tenistky navázaly spolupráci. Dohodly se, že spolu odehrají několik zápasů ve čtyřhře veteránek.

Sblížení s Navrátilovou

V únoru téhož roku byla však Navrátilové diagnostikována rakovina prsu. V ten moment došlo mezi ženami k navázání skutečného přátelství: „Bohužel až kvůli její nemoci jsme se sblížily. Přitom pocházíme ze stejné země, měly jsme stejné zaměstnání, máme stejné koníčky,“ řekla v roce 2010 pro iDNES Novotná.

Krutý verdikt lékařů však slavnou tenistku nezastavil. I přes varování Novotné, která chtěla jejich společný projekt odpískat, hrála dál. Dny se často nesly v takovém duchu, že ráno měla ozařování a odpoledne zápas.

Novotnou a Navrátilovou sblížila až nemoc.

Novotnou a Navrátilovou sblížila až nemoc.

„Při prvním zápase to ještě bylo v pořádku. Ale pak nastala ohromná krize. Den před finále jsem viděla, že jí od rána není dobře. Šly jsme na kurt, ale po pěti minutách nemohla. Říkala jsem si, že nevím, jak tohle dohrajeme. Ale Martina věděla, že kdyby se necítila, může kdykoliv přestat,“ vzpomíná Novotná, která chtěla hned několikrát hodit ručník do ringu a zápas přerušit. 

Navrátilová ji však nenechala. Výhra a dokončení zápasu pro ni bylo přednější než její vlastní zdraví. 

Navrátilová a Novotná v červenci 2010

Navrátilová a Novotná v červenci 2010

„Naše konverzace na kurtu nebyla ve stylu: Kam budeš servírovat a kam budeš hrát forhend, ale: Jsi OK? Dobře, hrajeme, jdeme dál. Pak najednou Martina řekla: Hrozně špatně vidím, neorientuju se na kurtu. Tak co máte v takové chvíli dělat? Jak můžete pomoct? Řekla jsem, ať jen stojí a já že budu běhat. Těžké to bylo, těžké.“

Rodiče Martiny už tenkrát nežili a sestra byla daleko. Z Navrátilové a Novotné se staly ty nejlepší přítelkyně: „Slíbila jsem jí, že udělám cokoliv. Uvařím, vyperu, vyžehlím, odvezu ji na ozařování, přivezu. Musela jsem se pro ni stát rodinou. Aby se ona o nic nemusela starat,“ vysvětlila Novotná.

Chtěla jít s Martinou i na operační sál, to však Navrátilová zakázala. 

Vztah s polskou tenistkou

Ještě téhož roku se přestěhovala z bytu na Floridě, kde žila 15 let, zpátky do Evropy. Po dlouhém hledání se nakonec usadila v malé vesničce poblíž Brna. 

Tam žila s polskou tenistkou Iwonou Kuczyńskou, která ji ještě v roce 2013 asistovala při tréninku francouzské hráčky Marion Bartoliové. 

Nikdy o Iwoně však veřejně nepromluvila: „Jen proto, že jsem úspěšná, nemusí hned všichni vědět, s kým žiji, kde bydlím nebo jaké řídím auto,“ odůvodňovala, proč tají své soukromí.

Chladný postoj k lásce

Když vzpomínala na svá aktivní léta, přiznala, že jí sport vzal veškerý osobní život. Jako žena totiž musela čelit mnohem většímu tlaku: „Když se tenista zamiluje, nebo chce mít dokonce děti, jeho kariéru to neovlivní. Holka si to dovolit nemůže. Pokud chce hrát na nejvyšší úrovni, tak láska musí stranou. Je spousta hráček, které mají vztah, ale jakou to má cenu? Lepší je se tím nerozptylovat.“

O rakovině Jany Novotné nikdo nevěděl.

O rakovině Jany Novotné nikdo nevěděl.

Později přiznala i to, že skutečnou lásku nepotkala. „Mně se to nestalo. Zablokovala jsem to v sobě a mojí láskou byl jen tenis. Nebylo to jednoduché, ale jinak to nešlo.“

O tom, že má Novotná rakovinu, nikdo v tenisovém světě neměl tušení. Své soukromí si chránila do poslední chvíle.

Fotogalerie

Komentáře