Příběh lásky Třísky a Chadimové: Živoření bez peněz, emigrace a potupná role. Vše zvládli

Příští rok by herec Jan Tříska a jeho manželka Karla Chadimová oslavili 50. výročí svatby. Jejich láska čelila mnohým nástrahám, které společnými silami dokázali překonat, a tak najít životní rovnováhu i v době temna. Za svědka na svatbě jim šel v kritickém roce Václav Havel. Než emigrovali, měli točit společný film. Vynahradili si to v 90. letech. Jaký osud provázel jeden z nejstabilnějších uměleckých párů českého showbyznysu?

Jan Tříska odjakživa vyčníval mezi ostatními herci svou zásadovostí, urputností a temperamentem. V roce 1968 podepsal provolání Dva tisíce slov a v témže roce pojal za svou choť o 6 let mladší herečku Karlu Chadimovou (74). Za svědka jim šel dokonce samotný Václav Havel. Sňatek ve spojení s politickým odporem však předurčil jejich život v rodné zemi k zániku.Třískův veřejný nesouhlas s komunistickým režimem měl za následek omezování, útlak a absenci rolí. Manželé se dostali do existenčních problémů. Živořit a přežívat takřka bez práce mělo neblahý dopad hlavně na jejich dvě společné dcery, Karlu a Janu.

Byly to právě peníze, kvůli kterým přijal Tříska roli v seriálu 30 případů majora Zemana, jenž byl mnohými považován za ryzí komunistickou propagandu. Sám herec přiznal, že se na seriál nikdy nepodíval a dívat se nechce.

V roce 1977 se situace vyostřila, zatkli Václava Havla. Manželé se proto uchýlili k zásadnímu kroku. Emigrují!

Václav Havel šel Třískovi v roce 1968 za svědka na svatbě.

Václav Havel šel Třískovi v roce 1968 za svědka na svatbě.

„Nebyl jsem nucen emigrovat. Já jsem byl nucen svým svědomím. Mě nikdo nikam nemačkal. Já jsem jenom věděl, že už tady pro mě není místo,“ svěřil se kdysi Tříska.

Přestože měli s Karlou ujednané společné obsazení do role otce a matky malého Filipa Renče ve filmu Nechci nic slyšet, příležitost nechali ležet ladem a vydali se na cestu. Jejich cílovou destinací byla Kanada, kde měla Chadimová otce a bratra. 

Jan Tříska si vzal Karlu Chadimovou v roce 1968.

Jan Tříska si vzal Karlu Chadimovou v roce 1968.

Navenek se však museli tvářit, že jedou na letní dovolenou na Kypr. Pro jistotu si zabalili pouze letní oblečení, aby nebyli nápadní. 

Trvalo půl roku, než doletěli za oceán, rozhodnutí opustit vlast se jim však nakonec vyplatilo. Zatímco Tříska se v Americe ujal jako herec, Chadimová byla nucena se své kariéry vzdát. Střihla si sice několik drobných amerických seriálových rolí, ujala se však v jiném oboru.

Začala pracovat na nízkém postu jako hosteska a díky svým schopnostem se vypracovala až na manažerku luxusního hotelu Bel Air.

Manželé si za oceánem vybudovali společnými silami rodinné zázemí, které nechtěli opustit ani po revoluci. Jak sám herec tvrdil, život není holubník, a tak létal zpět do své vlasti pouze za prací.

Jan Tříska byl v mládí nesmírně atraktivní.

Jan Tříska byl v mládí nesmírně atraktivní.

Natáčet Obecnou školu s ním v roce 1991 přijela dokonce i Karla, která si ve filmu zahrála poštovní úřednici. 

Byla to její poslední role, a také jediná, jíž si nahradila společné natáčení, které se mělo uskutečnit v roce 1978.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:24 24. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  140
 • Trapas
  57
 • Tvl
  19
 • Cože
  15
 • Haha
  13
 • Sladký
  12


Komentáře