Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Legenda mezi umělci: Jan Skopeček vděčí za život Oldřichu Novému

    O tom, co dělá a kde žije Jan Skopeček (95), se dlouho nevědělo. Až do chvíle, kdy ho nečekaně poctila návštěvou Lucie Borhyová, která spolu s Hanou Zagorovou zamířila potěšit seniory do domova důchodců. Že tam potká slavného a čerstvě vyznamenaného herce, netušila. Přemístil se tam krátce poté, co mu zemřela manželka Věra Tichánková. Jakým překážkám musel herec v životě čelit?

    Jan Skopeček (92) patří mezi poslední přeživší herce, kteří se narodili za první republiky. Osud se s ním však nemazlil. Jeho maminka byla Židovka, proto byl za druhé světové války totálně nasazen. Psal se rok 1942.

    O dva roky později ho jako jediného z rodiny odvlekli do koncentračního tábora.

    Během transportu do Osterode onemocněl. Měl ovšem štěstí. Ve stejném vlaku s ním jel totiž slavný herec Oldřich Nový: „Nejhorší to pro mě bylo v tom vlaku. V jednom vagonu nás bylo naměstnaných osmdesát, nedalo se ani sedět. Dostal jsem hrozné horečky. Když mi bylo nejhůř, prodrala se ke mně postava v lyžařském oblečení. A byl to Kristián,“ vzpomínal po celý život na vzácné setkání Skopeček. 

    Oldřich Nový a Lída Baarová

    Ten byl označen za míšence prvního stupně, tedy polovičního Žida. Byl na tom tedy podobně jako Nový, jehož manželka byla Židovka. Nebyli určeni k vyhlazení, spíše k tvrdé práci. 

    „Změřil mi teplotu a dal nějaké prášky i svou deku. Moc hezky se o mě staral celou cestu. Dokonce i v koncentráku mi zařídil na dva dny postel a chodil se na mě pravidelně dívat. Když jsem se uzdravil, někam zmizel, ani jsem mu nemohl poděkovat. Takový to byl formát,“ dodal.

    Vrátil se z koncentračního tábora přesně den poté, co mu zemřel otec. Ten se mohl se Skopečkovou maminkou rozvést a byl by v bezpečí, on to však odmítl. Znamenalo by to totiž její okamžitý převoz do koncentračního tábora a téměř jistou smrt.

    Válka Janovi vzala 15 příbuzných!

    Jako herci se mu podařilo prorazit ještě koncem 40. let, v roce 1968 však přišel další útlak v podobě komunistické stopky. Měl zákaz hrát, protože napsal dopis plný nesouhlasu Leonidu Brežněvovi, který stál za sovětskou intervencí do Československa.

    Skopeček dostal od komunistů na tři roky stopku.

    „Napsal jsem mu, že to neměl dělat, že to byla blbost, nebo něco v tom smyslu. Samozřejmě mi neodpověděl,“ popsal situaci Skopeček.

    K herectví se mu podařilo vrátit po třech letech, byl však nadále pod drobnohledem.

    Po revoluci musel čelit další ráně. Nedostával role kvůli údajné spolupráci s StB. Státní bezpečnost ho měla vést jako agenta od roku 1978. Jeho krycí jméno bylo Franta. Registroval ho odbor, který se zabýval bojem s takzvaným vnitřním nepřítelem.

    Sám herec přiznal, že se s příslušníky několikrát sešel, nikdy však nikoho neudal. Popřel i to, že by podepsal jakoukoliv dohodu o spolupráci. To potvrdilo i svědectví jednoho z členů StB.

    Jan Skopeček si v říjnu převzal z rukou prezidenta státní vyznamenání.

    Soud proto v roce 2005 Skopečka očistil a nechal ho ze seznamu agentů vyškrtnout.

    Jan Skopeček hrál celý život s legendami, a nejen to. On sám se díky svému umění zařadil mezi legendy, a i když už herce sužuje chatrné zdraví, jeho odkaz v podobě nezapomenutelných rolí přetrvá navěky.

    Jan Skopeček a Lucie Borhyová

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 22:57 pátek 20. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      20
    • Haha
      5
    • Trapas
      5
    • Cože
      4
    • Sladký
      4
    • Tvl
      4