Jakub Janda a europoslanec Štětina: Nejnechutnější komentáře ke smrti Alexandrovců

 •   12:00
 • diskuse

Politický komentátor Jakub Janda a europoslanec Jaromír Štětina se na Facebooku vyjádřili k tragické smrti Alexandrovců. Místo piety označily sboristy za válečné zločince, kteří zemřeli při šíření ruské válečné mašinérie. | foto: koláž Expres.cz

Letecké neštěstí nad Černým mořem, které si vyžádalo 92 obětí, mezi kterými byla i část ruského armádního sboru Alexandrovců, šokovalo celý svět. Státníci a umělci včetně českých vyjádřili soustrast, nicméně vyjádření některých osobností byla spíše nechutná a zcela nevhodná. Pomyslného dna pak dosáhl zástupce ředitele think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda, který Alexandrovce označil za válečné zločince.

Nedělní pád ruského letadla Tu-154 s 92 lidmi na palubě, mezi kterými byla i část armádního pěveckého sboru Alexandrovci, šokovala celý svět. Nehodu stroje, který se 20 minut po mezipřistání v Soči zřítil do Černého moře, nikdo nepřežil.Rusku, které považuje Alexandrovce již desítky let za jeden ze svých národních klenotů, kondolovaly desítky osobností ze světa politického i uměleckého. I čeští umělci jako Helena Vondráčková, Lucie Bílá nebo Karel Gott neskrývali zdrcení z tragické události. Vyjádření některých osobností však neměla s pietou nic společného.

Politický komentátor a analytik think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda na svém facebookovém profilu zveřejnil komentář, nad jehož nevhodností zůstává rozum stát. Místo aby vyjádřil soustrat pozůstalým nebo se zdržel komentářů, využil Janda smrti 92 osob k tomu, aby mohl opětovně kritizovat Rusko.

V ruském letadle zemřeli převážně představitelé ruských ozbrojených sil na cestě do válečné zóny, ve které má ruská armáda na svědomí masivní a v poslední dekádě bezprecedentní vyvražďování civilistů ve stylu vyvražďování Čečenska. Západní svět, včetně jinak k Moskvě dost tolerantních Francouzů, mluví o válečných zločinech,“ napsal Janda ve svém pobuřujícím příspěvku.

Cestující na palubě havarovaného letadla pak Janda označil za součást kremelské mašinérie podporující ruské válečné tažení.Nebyly to žádné nevinné babičky na vánočních trzích, ale představitelé ruských ozbrojených sil. Sami se rozhodli sloužit ruské vojenské mašinérii. Při její vojenské operaci zemřeli,“ uzavřel Janda.

V podobném duchu se na Facebooku vyjádřil i další známý odpůrce Ruska, europoslanec Jaromír Štětina. „Alexandrovci jsou vojáci. Letěli do valky. Zahynuli. Ve válce vojáci umírají. Byli osudem ušetřeni potupy tance na hrobech mrtvých z Aleppa. Těch mrtvých, které zabili jejich kolegové ve zbrani,“ napsal europoslanec, který tak stejně jako Janda pobouřil desítky lidí neschopností zdržet se politických soudů tragické události.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 25. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  301
 • Super
  119
 • Tvl
  53
 • Cože
  33
 • Sladký
  24
 • Haha
  22


Komentáře