Nebezpečný virus zika: 3 kroky, co dělat, když v Evropě vypukne epidemie

Odborníci, zdravotníci i vlády včetně Světové zdravotnické organizace WHO nás ubezpečují, že epidemie viru zika nehrozí, ačkoli se už rozšířil do více než třiceti zemí světa. První nakažené už má i Česko. Ale co kdyby se situace rapidně změnila? Expres spolu s parazitologem z PřF UK Janem Votýpkou sestavil 3 teoretická řešení, co by se dělo, kdyby se virus zika rozšířil.

Vakcína na virus zika zatím neexistuje, ačkoli na ní v posledních týdnech pracují ty nejlepší mozky světa. Přenáší se komářím štípnutím a pohlavním stykem s nakaženým, s největší pravděpodobností způsobuje mikrocefalii. O viru zika se v současnosti hodně mluví, ale mnoho se o něm překvapivě neví.

I když v současné době hrozba epidemie není velká, a rozhodně ne v Evropě, jak nás ubezpečují odborníci, je nutné mít připravené řešení, co by se dělo, kdyby se situace změnila. Tak či onak, řešení se bude hledat v první řadě v laboratořích...

Náročným, ale nejlogičtějším řešením je genetická modifikace; komárů, nebo viru...

1. Vyléčit infikované účinným lékem

Zní to utopicky, ale tímto způsobem se Evropa v minulosti zbavila malárie. Proto se dnes na starém kontinentě nemoc nevyskytuje, byla vymýcena a nežije tu tak nikdo, kdo by jí trpěl.

K tomu by byla potřeba účinná vakcína, která v současnosti na virus zika však neexistuje, intenzivní sdružování nemocných do karantén a hledání nenahlášených případů.

Proč je zika nebezpečný

Virus zika je nebezpečný především pro těhotné ženy, jelikož údajně způsobuje vrozené deformace plodu (mikrocefalie). Brazilské ministerstvo zdravotnictví od listopadu 2015 zaznamenalo zprávy až o 5909 případech mikrocefalie, dosud byla diagnóza potvrzena u 641 případů. Zbytek prověřují. Česko má tři nakažené.

2. Vyhubit infikované komáry

U nás komáři druhu aedes přenášející ziku nežijí. V případě, že by se sem v budoucnu tento druh dostal, se snížení jejich počtu jeví jako první řešení. Bylo by to proveditelné, i když náročné.

Tato možnost zahrnuje vysazení modifikovaných kolonií komárů. Hmyz by byl buď jednopohlavní, aby se nemohl množit, nebo upravený tak, aby mláďata nebyla životaschopná.

Řešení by ale pravděpodobně ztroskotalo na tom, že platí zákon silnějšího a divocí komáři by postupně zahubili ty uměle rozmnožené.

Fotogalerie

3. Modifikovat komáry, aby nás nemohli nakazit

Genetická modifikace komárů se momentálně jeví jako nejlépe uskutečnitelná cesta. Existují dvě možnosti, jak na to. Velmi zjednodušeně: buď zjistíme, proč se zika v komárech drží a tento pomyslný háček rozbijeme, aby už nefungoval, anebo je nakazíme jinými bakteriemi, které v nich vytvoří rezistenci proti viru zika.

Tyto možnosti se však dlouhá léta testují, a i když vědci zaznamenali úspěchy, plošně se je zatím nikdy aplikovat nepodařilo.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:03 pátek 8. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 12
  • 12
  • 9
  • 9
  • 8