Retro Vánoce: Začali jste tyhle svátky nesnášet, tak vám poradíme, jak to změnit!

Vánoce. Největší a nejdůležitější svátek možná celého světa, ale v tomto konkrétním bodě určitě Česka. Čas něčeho, co nazýváme „pohodou“, čas něčeho, co je ve skutečnosti jakousi chimérou, kterou se snažíme dostihnout každý rok. Místo oslav vidíte před sebou jen uštvaný hon za hromadami hmotných darů, dokonale vyleštěným bytem a večeří nachystanou přesně v šest večer, rychle, rychle, než začne Popelka! Nesnášíte je. A my se vám snad ani nedivíme. Proto vám chceme přinést návod k tomu, jak si je konečně fakt užít.

Je to takový každoroční nešvar sociálních sítí. S úderem prvního listopadu se začnou na vaší zdi na Facebooku, což je drbárna 21. století, ve větší míře zjevovat příspěvky, které dokážou nejednoho otrávit.A znechutit.

Hlavně k tomu není potřeba tolika slov. Vlastně jen jedno. Vánoce.

Doba, která má tak zásadní význam v lidské kultuře a historii, doba, jež by měla být tou nejkouzelnější, ale pomalu se stává nejnenáviděnější.

Vánoce jsou někdy buď – anebo

Nesnášet Vánoce snad jako by bylo hybatelem dnešní doby, kdekdo na ně žehrá, ale málokdo se jim dovolí vyhnout. A pokud už tak učiní, stává se z něj vyvrhel společnosti. Když matka odmítne svým dětem připravit Vánoce, protože na ně jednoduše nemá peníze, je okamžitě odsouzena jako krkavčí hamoun, když jiná nakoupí svým dětem desítky dárků, je to zlovolná bytost, která umí jen rozmazlovat potomky a učit je konzumu.

Když se řekne TO slovo, mnozí z nás si vybaví tlačenice v obchodních domech a krvácející kreditní karty, kilometrové seznamy od svých dětí nebo uvažují, jak se dá plnohodnotně žít s jednou ledvinou, když ta druhá padne za oběť nového iPhonu 7 za 40 tisíc korun.

Rádi vzpomínáme na Vánoce, když jsme byli malí, ale jen co se o ně musíme v dospělosti postarat sami, začnou se nám znechucovat.

Rádi vzpomínáme na Vánoce, když jsme byli malí, ale jen co se o ně musíme v dospělosti postarat sami, začnou se nám znechucovat.

Víme, že se naprosto vytratila původní pohanská myšlenka oslav zimního slunovratu, a víme, že se stejně tak vytratila myšlenka oslav zrození Ježíše Krista, kdy po dva tisíce let stačilo k těmto oslavám několikero tradic, lepší hostina na stole a zejména důvod přátelského a rodinného setkávání včetně skromných přání do života, které nahradila drahá elektronika, kosmetika a oblečení.

Nadto už skoro nikdo neslaví advent, tedy svátky počínající 1. prosince, nikoliv až dne třiadvacátého, kdy úlevně shodíme v předsíni boty po příchodu z práce a ženeme se ke sporáku narychlo naložit steaky z kapra koupené v obchodě do mléka, zatímco druhou rukou provinile taháme z mrazáku cukroví od místní pekařky a dělané ze ztuženého tuku za pět stovek.

Zabíjení kaprů už také není to, co bývalo. Dřív to byla domácí tradice, kdy kapr plaval ve vaně a pak jej hlava rodiny zabila a vykuchala. Dneska se to dělá na objednávku rovnou u kádí. Zabít kapra již umí málokdo.

Zabíjení kaprů už také není to, co bývalo. Dřív to byla domácí tradice, kdy kapr plaval ve vaně a pak jej hlava rodiny zabila a vykuchala. Dneska se to dělá na objednávku rovnou u kádí. Zabít kapra již umí málokdo.

Návod na pravé retro Vánoce

Advent sám o sobě má místo v lidské historii a kultuře a dokázali si jej užít už i staří Římané, kteří mu říkali saturnálie, staří Keltové, kteří slavili slunovrat a začali s prvním zdobením stromečku, nebo první věřící, kteří dodnes zachovali tradici narození spasitele.

Tak proč ne vy?

Pakliže ještě pořád chcete ctít ducha Vánoc a přitom je odmítáte jako svátky konzumu, v nějž se poslední dobou tak zběsile zvrhly, bude náš nový seriál přesně pro vás.

Jít do lesa „na stromeček“ byla oblíbená tradice.

Jít do lesa „na stromeček“ byla oblíbená tradice.

Kolik lidí ještě dneska ctí tradice?

Kolik lidí ještě dneska ctí tradice?

Nebudeme vás nutit držet přísná omezení, stejně jako vám nezakážeme nákupy hor dárků. Ale zkusíme pro vás najít zlatou střední cestu na retro Vánoce, které si pamatujete ještě jako děti a někdy vám coby dospělým jejich vůně tak zoufale chybí.

Máme jen jedinou podmínku. Musíte se snažit taky a přestat aspoň jednou na Vánoce nadávat. Přece to jsou a měly by být nejkrásnější svátky v roce!

Sledujte již od zítra v našem novém vánočním retro speciálu, také rádi uvítáme nejen vaše tipy, ale i dobové fotografie, jak jste slavili Vánoce vy. Pochlubte se na tip@expres.cz!

Fotogalerie

Komentáře