Retro Vánoce: Jak se na ně nejprve připravit, aby se vám svátky zase líbily?

Každoročně se s přibližujícím se koncem roku množí stesky, že Vánoce už nejsou co bývaly, v dětství to všechno bývalo nějaké lepší, zatímco dnes je to samý shon, komerce a stres. Aby tomu byla učiněna přítrž, připravili jsme speciální seriál, který vás krok za krokem provede přípravou těch pravých retro svátků. A protože je pochopitelně třeba nic nepodcenit, začneme s tím pořádně od základů!

Chcete-li se vyhnout předvánočnímu shonu, zuřivému vymetání slev a vůbec vší té panice, doporučujeme neponechat nic náhodě a začít se zavčasu připravovat již nyní, kdy ještě řada lidí na Vánoce ani nepomýšlí. Jak si s tím poradit? První věcí, kvůli které se často klepeme hrůzou, je předvánoční úklid. Daleko lepší, než zuřivě cídit celý byt týden před osudným datem, je rozložit si veškerou práci na delší časové období, případně zvážit, jestli některé úkony je vlastně nutné provést.

Nejobvyklejším strašákem je bezpochyby mytí oken. Jistě, můžete je samozřejmě umýt, ale ruku na srdce, jestliže jste na ně nesáhli, jak je rok dlouhý, skutečně vás nyní vytrhne, když je bezhlavě začnete pucovat? 

Dalším krokem jsou pochopitelně nákupy. Trvanlivé potraviny, které budete potřebovat, není úplně od věci koupit s předstihem, pokud je máte kam uložit. Vyhnete se tak tlačenici v přeplněném supermarketu a rvačkám s lidmi, kteří se snaží ze všech sil urvat co nejvíc zlevněných potravin.

Předvánoční stres je poznávací znamení dnešní doby.

Předvánoční stres je poznávací znamení dnešní doby.

Co se poté samotného vánočního vaření a pečení týče, jestliže jste líní připravovat deset druhů cukroví a nemáte na to čas, dohodněte se již nyní s příbuznými nebo přáteli a rozdělte si předem, kdo co upeče. Poté se jednoduše podělte a vychutnejte si pocit z bohatého štědrovečerního pohoštění.

Taky nás poslední dobou docela štve, že Vánoce jsou pořád na blátě a sníh aby jeden pohledal.

Taky nás poslední dobou docela štve, že Vánoce jsou pořád na blátě a sníh aby jeden pohledal.

Co se programu týče, dohodněte se s tetičkami a babičkami, kdy koho přijedete navštívit a naopak koho budete hostit vy. Jednak tím svým příbuzným dáte dostatek prostoru, aby se také připravili, jednak si ušetříte hádky na poslední chvíli. A to je něco, co uprostřed všech těch stížností na Vánoce, svátky neklidu a sváru, velmi oceníte! 

Rádi vzpomínáme na Vánoce, když jsme byli malí, ale jen co se o ně musíme v dospělosti postarat sami, začnou se nám znechucovat.

Rádi vzpomínáme na Vánoce, když jsme byli malí, ale jen co se o ně musíme v dospělosti postarat sami, začnou se nám znechucovat.

A konečně téma, které nám nahání husí kůži asi nejvíc. Vánoční dárky! Každý ví, že je bude muset pořizovat, ale kupovat průběžně je dovede jen málokdo. Předpokládejme, že jste se nevybičovali ani vy. Když už nemáte za rok nasbírané dárky, usnadněte si nákupy alespoň tím, že si předem sestavíte seznam, co komu hodláte pořídit. Většinu věcí se pak pokuste objednat přes internet, ušetříte spoustu času i nervů. Nepřežeňte to však s množstvím.

Koneckonců o tom hmotném svátky nejsou. Raději vyberte třeba jen jednu věc, která dotyčného skutečně potěší, než horu zbytečností, která jej zcela zavalí! 

Těšte se na další díl a rádi uvítáme nejen vaše tipy, ale i dobové fotografie, jak jste slavili Vánoce vy. Pochlubte se na tip@expres.cz!

Fotogalerie

Komentáře