Jak přežít výbuch atomové bomby? Štěstí přeje připraveným!

  •   23:20
  • diskuse

Vědci provedli počítačovou simulaci, která znázorňovala dopad dvou jaderných bomb na New York. | foto: Getty Images

Jaderný výbuch je jeden z krizových scénářů, kterých se lidé dlouhodobě obávají. Kdyby ale skutečně nastal, jen málokdo ví, jak by se měl zachovat, aby pokud možno přežil.

Pokud by některá z jaderných velmocí svou zbraň skutečně použila, nebo se nějaká jaderná bomba dostala do rukou teroristů, je pro přežití nezbytné vědět přesně, jak se zachovat, aby člověk přežil. Nejvíce rozhodujících je totiž prvních 48 hodin, po které je radiace nejsilnější a může v krajních případech nastat nukleární bouře.Vzhledem k tomu, že se radiace šíří velice rychle a pravděpodobně nastane ve chvíli, kdy to nečekáte, není stoprocentně možné se připravit. Někdo doporučuje mít nouzový balíček pro případ rozličných katastrof připravený doma, ale pochopitelně jej nemůžete nosit všude s sebou, a tak se může stát, že nebudete mít po ruce nic. V takovém případě se pokuste nashromáždit co nejvíce věcí z nouzového seznamu během cesty do úkrytu, ale jen v případě, že vám to nezabere více než pár minut. V opačném případě by to bylo ohrožující zdržení a tak to nechte plavat!

První věcí, kterou se pokusíte sehnat, by zcela jistě mělo být rádio. Ideálně takové, které jde nabít přes USB port. Pokud vlastníte chytrý telefon, máte vyhráno. Na druhou stranu, obyčejné rádio bude spolehlivější, máte-li ho tedy kde ukořistit, udělejte to!

Dále budete potřebovat dostatek vody na dva dny, čím více, tím lépe. Až si svlečete oblečení zasažené radiací, měli byste se také opláchnout, čímž výrazně zmírníte riziko pozdějších zdravotních komplikací. Nutně musíte sehnat také něco k jídlu. Doporučujeme energetické tyčinky, nezaberou příliš místa a zasytí vás.

Pokud seženete čisté oblečení, tím lépe. Nezapomeňte ani na základní léky, ve stresové situaci vás může schvátit jakákoli nemoc mnohem snáz. Hodit se bude také baterka, otvírák na konzervy, balení pytlů na smetí (dají se využít mnoha způsoby, včetně ochrany před kontaminací), toaletní papír a píšťalka pro vyslání nouzového signálu.

Především pak pamatujte – nic z tohoto není tak důležité jako dostat se včas do úkrytu. Pokud by vás to mělo zdržet a vystavit riziku, že vás radiace zasáhne, je jisté, že to nepotřebujete!


Fotogalerie

Komentáře