Památník Bartošové zdobí lahve alkoholu. Gesto připomíná hrob slavného zpěváka

U pomníku Ivety Bartošové se objevila lahev vína s květinami. Připomíná to hrob slavného zpěváka. | foto: Koláž Expres/Profimedia

Je tomu už více než tři roky, co Iveta Bartošová skočila pod vlak. Lidé na ni však nepřestávají vzpomínat. Její hrob či pomník u kolejí stále zdobí květiny a teď se v místě její smrti objevila dokonce i prázdná lahev vína. Značí to snad symboliku? Podobně to má například i legendární zpěvák Jim Morrison, kterého drogy s alkoholem stály život. U jeho hrobu se alkohol objevuje pravidelně.

Frontman kapely The Doors Jim Morrison zemřel ve svých sedmadvaceti letech ve vaně, údajně na předávkování heroinem (nebyla provedena pitva, proto nebyla příčina nikdy prokázána).Svým neřízeným způsobem života plným alkoholu, sexu a drog se naprosto zničil, ve svém mladém věku si však stihl získat srdce milionů fanoušků po celém světě.

Ti mu i více než pětačtyřicet let po smrti nosí na hrob v Paříži kromě květin, vzkazů a jiných dárků symbolicky také flašky alkoholu, kterému tak holdoval.

Také z toho důvodu jsou dnes kolem Morrisonova hrobu kovové zábrany. Přesto se na místo jeho posledního odpočinku sem tam nějaká flaška jaksi dostane.

Hrob musel být obehnán plotem, aby ho návštěvníci nezanášeli odpadky v podobě lahví alkoholu, jointy a jinými podivnostmi, které na hrob nepatří.

Hrob musel být obehnán plotem, aby ho návštěvníci nezanášeli odpadky v podobě lahví alkoholu, jointy a jinými podivnostmi, které na hrob nepatří.

Podobný symbol se začátkem července objevil i u pomníčku Ivety Bartošové v pražské Uhříněvsi. Kdosi ke kříži s její podobiznou u kolejí, které se jí staly osudnými, položil prázdnou flašku vína, do které vložil kytici lučního kvítí.

Rychtář lahev odstranil.

Rychtář lahev odstranil.

Na první pohled je jasné, že gesto vyjadřuje jediné: Za její smrtí stál alkohol. Jako by však prázdná lahev vyjadřovala i soucit a lítost nejen nad jejím skonem, ale také nad úmrtím všech, kteří démonu jménem alkohol podlehli.

Příběh hrobu Jima Morrisona

K hrobu Jima Morrisona léta proudily davy fanoušků, které na místo zpěvákova posledního odpočinku pokládaly nejrůznější bizarnosti, z nichž lahve alkoholu patřily k těm nejmenším. Objevovaly se tam totiž i použité prezervativy, jointy a kusy dredů. Hrob se stal poutním novodobých květinových dětí, které se u náhrobku scházely, pily, kouřily, šňupaly a zpívaly. Dokonce poškozovaly cizí hrobky popisky, např.: Tudy k Jimovi, které měly nasměrovat zvědavce k cíli. Proto byla nucena správa hřbitova Père Lachaise obehnat místo plotem.

Hrob Jima Morrisona

Hrob Jima Morrisona

Po několika dnech víno zmizelo. Oslovili jsme proto Josefa Rychtáře, který přiznal, že lahev odstranil, a nebylo to poprvé.

„Na to srdce nějaký debil položil flašku od červeného vína. Zvedl jsem to a vyhodil. Podle mě šli kolem opilci. Nevím, co tím sledovali. Asi si mysleli, že je to humorné. Nepřijde mi to humorné. Občas se takový exces objeví,“ sdělil Expresu Rychtář.

Na památníku Ivety Bartošové se objevila lahev vína.

Na památníku Ivety Bartošové se objevila lahev vína.

Ten hrob spolu s Ivetiným památníkem navštěvuje údajně každého devětadvacátého v měsíci.

„Českým dráhám jsem se zavázal, že se o ten pomníček budu starat, aby tam nevznikla skládka,“ doplnil s tím, že z Ivetina hrobu vyhazoval nedávno dokonce i mikrofon.

Fotogalerie

Komentáře