Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Zemřel bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan Havel, záchranáři mu nestihli pomoci

    Ve věku 82 let zemřel Ivan Havel (na archivním snímku z 28. října 2019), vědec a bratr někdejšího disidenta a pozdějšího českého a československého prezidenta Václava Havla. | foto: ČTK

    Ve věku 82 let zemřel bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan Havel. Smutnou zprávu potvrdil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Jeho bezvládné tělo našli ve vaně.

    „Zemřel Ivan Havel, člověk bytostně nezlý, vždy svůj a nápomocný druhým. Díky žes byl, Ivane,“ uvedl na Facebooku Žantovský, který po revoluci působil jako mluvčí prezidenta Václava Havla.

    Přivolaní záchranáři mu již nedokázali pomoci. Na místo tak byl přivolán koroner.

    Ivan Havel byl uznávaný vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího českého a československého prezidenta Václava Havla. Společně patřili během revolučních dnů 1989 k zakladatelům Občanského fóra. Úspěch svému bratrovi přál a nikdy mu nepřišlo, že žije ve stínu svého staršího bratra.

    „Snadno poznám, když se někdo ke mně chová tak až nápadně, že to vypadá, že se snaží nestrkat mě do toho stínu, a někdo mě do něj automaticky strká, jako samozřejmost, protože samozřejmě on je z hlediska světového významnější. Jsou k tomu různé postoje. Nikdy jsem se necítil nějak poškozený, nejsem v tomto směru citlivý, nejsem nějak urážlivý,“ říkal Ivan Havel, který o svém bratrovi měl jen to nejlepší mínění.

    Ve věku 82 let zemřel Ivan Havel (vpravo na archivním snímku z 3. března 2004),...

    „I v politice byl vstřícný, ostýchavý, aura kolem něho byla vznešenější. Nebyl by schopen zasahovat do těch tvrdých bojů, podrazů a podvodů,“ řekl před pěti lety v rozhovoru pro Český rozhlas Havel s tím, že dnes by politiku dělat nemohl.

    Ivan Havel se desítky let zabýval informatikou, umělou inteligenci, kognitivními vědami a s nimi spojenými filozofickými otázkami.

    Působil v akademické sféře, publikoval, byl šéfredaktorem přírodovědeckého časopisu Vesmír, působil ve vědecké radě Centra pro teoretická studia, které v roce 1990 spoluzaložil. Byl čestným členem správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové či členem správní rady Nadace Občanského fóra.

    Ivan Havel s manželkou Dagmar

    Postrádal nicméně čtyřicet let svobody, o něž ho komunistický režim připravil. „Nemohl jsem studovat, studoval jsem náhradně a většina věcí z toho, co jsem odborně dělal, byla náhražka za něco, co bych chtěl. Proto bych si zasloužil žít ještě dalších čtyřicet let, abych to mohl všechno dohonit,“ řekl ČTK v říjnu 2018.

    Kvůli jeho rodinnému zázemí mu po roce 1948 komunistický režim zakázal studovat, později zase byl perzekvován kvůli společenskému angažmá svého bratra Václava.

    „Zásadně se vyhýbám konfliktům, a navenek to tedy vypadá, že jsem smířen. Vlastně jsem smířen, s nikým se nehádám a řada věcí, které by sahaly do vzdálené budoucnosti, mě netrápí, protože vím, že se toho nedočkám,“ uvedl v rozhovoru u příležitosti svých 80. narozenin.

    „Zejména ta hrozná politika, co tady běží, mě osobně tolik nerozčiluje, protože se utěšuji, že to buď dopadne dobře, anebo se toho nedožiju,“ řekl. Radost či spíše příjemný pocit má prý z toho, když se mu podaří napsat pěkný článek. „A samozřejmá radost byl listopad 1989, to byla kolektivní euforie, ve které člověk plaval stejně jako všichni ostatní,“ konstatoval.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 21:37 pondělí 23. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      47
    • Super
      6
    • Cože
      6
    • Tvl
      5
    • Trapas
      4
    • Sladký
      2