Andrej Babiš začal námluvy s lídry. Bartoše pozval na kafe, ten ho zatím ignoruje

Lídr Pirátů Ivan Bartoš nepolevuje a bezprostředně po volbách začal pracovat přesně podle strategie, kterou si spolu s ostatními členy strany naplánovali předem. Co hodlají v následujících dnech dělat a jak to vidí s případným vstupem do vlády?

Účastní se již Piráti volebního vyjednávání o možných koalicích, nebo se do vlády naopak neženou? „Chceme se účastnit jednání o vládě, nebojíme se toho,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam.cz.  „Na Sněmovnu jsme připravení,“ dodal.S případnými koalicemi to ale bude slabší. Navzdory tomu, že podle prvotních informací již měl Ivan Bartoš vyjednávat s hnutím ANO, tomu tak nebylo. „Dostal jsem od Andreje Babiše esemesku s gratulací a pozváním na neformální vyjednávání, prý na kafe. S tím bych ale byl opatrný,“ uvedl Bartoš se smíchem. Dodal, že stejnou nakopírovanou a neosobní zprávu obdrželi také všichni ostatní lídři stran, které ve volbách uspěly. 

Jak uvedl Andrej Babiš pro ČT 24, Ivan Bartoš mu prý na zprávu dosud neodpověděl. „Připadá mi to neslušné,“ cítil se lídr hnutí ANO dotčeně. 

Jak se ke spolupráci s ostatními stranami staví? Piráti prý rovnou vyloučili spolupráci s komunisty a SPD. Co se týká hnutí ANO, je situace komplikovaná. „My jsme si před volbami celostátním referendem na našem fóru odhlasovali, že pokud bude ANO pod vedením Andreje Babiše a pana Faltýnka, tak taková koalice není možná. Jsme demokratická strana, takže to platí,“ uvedl Ivan Bartoš. Dodal, že neuvažují ani o tiché podpoře ANO.

S hnutím ANO jsou však ochotní vést debatu o možných shodách v programu. „Hnutí ANO nám chtělo přenechat ve vládě oblast IT a ministerstvo informatiky, které však v současnosti ani neexistuje,“ sdělil Ivan Bartoš. 

K jinému jednání prý zatím nedošlo. Dnes odpoledne by se však Bartoš měl sejít s dalšími zvolenými poslanci za Piráty, aby si určili priority a důležitá stanoviska, podle kterých poté budou směřovat své další kroky. „Nechceme si určitě až do prosince, kdy se bude sestavovat vláda, vzít batůžek a udělat si dovolenou,“ vysvětlil Ivan Bartoš.

Andrej Babiš si vykračuje do budovy sněmovny na povolební jednání s šéfem Starostů a nezávislých.

Andrej Babiš si vykračuje do budovy sněmovny na povolební jednání s šéfem Starostů a nezávislých.

Kromě zmíněné textovky Bartošovi, začal Andrej Babiš s oťukáváním dalších stranických šéfů. V sídle hnutí ANO se sešel s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem či ekonomem Janem Švejnarem. Po druhé hodině přijel do Sněmovní ulice na schůzku s Petrem Gazdíkem ze STAN. „Je to neformální jednání. Nechápu, co čekáte,“ sdělil táboru novinářů.

Asi po hodinové schůzce šéf Starostů a nezávislých uvedl, že je vyloučeno, aby spolu tyto dvě hnutí usedly ve Strakově akademii.

Fotogalerie

Komentáře