Italský premiér Conte se bije v prsa: Zastavil jsem migrační vlnu! Jenže...

Italský premiér Giuseppe Conte (54), jehož vláda se ujala moci před více než dvěma měsíci, je pyšný na výsledky migrační politiky, kterou razí. „Počet migrantů přicházejících do naší země poklesl o 85 procent,“ pochlubil se s tím, že je rád, že v moři už zbytečně neumírají bezejmenní migranti.

„Středozemní moře už není hřbitovem bezejmenných migrantů,“ uvedl. Itálie totiž často čelí obviněním, že zavřela přístavy pro plavidla s běženci. „Nikdy jsme nezpochybnili zachraňování migrantů z humanitárních důvodů,“ brání se italský ministerský předseda.Jenže s těmi, kteří si jedou do Evropy splnit svůj sen o sladké budoucnosti bez práce, už Itálii došla trpělivost. Za což to schytala od organizací pro lidská práva. Řím totiž nyní razí teorii, podle níž mají migranty na moři zachraňovat libyjské pobřežní hlídky, a tím pádem se dostanou do táborů v Libyi, kde jsou zadržováni často v nelidských podmínkách. Takřka osm tisíc migrantů se od počátku roku dobrovolně vrátilo z Řecka do svých domovských zemí.

„Jde o lidi, kteří si uvědomují, že nemají žádnou šanci získat azyl v Evropské unii, a chtějí se dobrovolně a bezpečně vrátit zpět,“ řekl agentuře DPA nejmenovaný vysoce postavený představitel policie.

Ta jenom v červenci zaznamenala 841 utečenců z Albánie, Iráku a Pákistánu. Navrácení migrantů z Řecka se odehrává v úzké spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci, která nabízí bezpečnou zpáteční cestu. Navrátilci před nástupem do letadla navíc dostávají 12 800 až 38 370 korun jako podporu pro start do nového života v zemích původu.

Itálie byla vzhledem k blízkosti afrických břehů častým cílem lodí s nelegálními migranty. Problémy má ale země i s těmi azylanty, kteří už tu nějaký ten pátek jsou.

V červnu skupina senegalských migrantů napadla italské policisty poté, co jim zabavili padělky včetně 160 kabelek známých značek. Jejich prodejem se mladí Afričané v Itálii velmi často živí.  

Fotogalerie

Komentáře