Konečně! Našel se fotbalový kritik. Hyský se s tím nepáře

  •   14:43
  • diskuse

Martin Hyský trefně glosuje české fotbalové hnutí. | foto: Profimedia.cz

Je tu konečně fotbalový expert, který neplácá. Muž, jenž dokáže trefně pojmenovat chyby hráčů, vedení klubů. Přitom mluví slušně, kritizuje s noblesou. Martin Hyský ukázal během mistrovství Evropy do jedenadvaceti let, na němž Češi neuspěli, že je jedničkou mezi experty využívanými Českou televizí.

Není to zrovna vděčná úloha. Fotbaloví experti jsou na paškále. Důvod je jasný: Fotbalu přece rozumí každý. Proto každý ví, co má odborník ve studiu říkat, koho napálit, koho pochválit.A je to tak všude na světě.

Když v půlce června 2014 hrála na mistrovství světa v Brazílii Anglie s Itálií, jedním z glosátorů zápasů byl Phil Neville, někdejší skvělý obránce Manchesteru United i anglického nároďáku. Prostě persona.

Jenže v televizi se mu - mírně řečeno - nedařilo a poté dostal pěkně „naloženo”. Jedno policejní ředitelství dokonce na Twitteru zahrozilo, že bude vysílat jeho komentář do ulic, aby byl po setmění klid...

Se Slavií byl Martin Hyský v roce 1996 mistrem ligy.

Se Slavií byl Martin Hyský v roce 1996 mistrem ligy.

Tohle se Martinovi Hyskému asi nestane. Samozřejmě když začínal, měl jeho projev mouchy, nyní je však výborný. A především kritický, což se v Česku moc nenosí. Přece jenom, ve fotbale se zná každý s každým, každý o tom druhém něco ví.

Hyský na to nedbá. „Je vychovaný Německem, tam je to normální,” ocenil před časem kolegu Jaromír Bosák, česká komentátorská jednička. Hyský v Německu kopal a je pravda, že ve velké zemi jsou fotbaloví glosátoři neúprosní.

Stejně jako byl Hyský nyní na šampionátu jedenadvacítek. Například důrazně sepsul českého brankáře Lukáše Zimu, jenž nezvládl poslední duel s Dánskem. „Podal hodně slabý výkon, dva góly jdou na jeho vrub. Takhle se brankář na jeho úrovni chovat nemůže,“ pronesl Hyský.

A především si vzal na paškál třetí (a vítěznou) trefu Skandinávců. Ten gól Zima sice dostal z bezprostřední blízkosti, mohl však zasáhnout hlavou. Ano, nebylo by to nic příjemného, jenže být gólman, to prostě bolí.

Fotogalerie

„Je pro mě nepochopitelné, co předvede. Úplně se lekne balónu a uhýbá. Brankář se prostě balónu bát nemůže. Kdyby zůstal stát, trefilo by ho to do hlavy a mohl gólu zabránit. I kvůli jeho chybě jsme gól dostali. Naprosto špatná reakce,“ ocenil Hyský brankáře Janova. Samozřejmě v uvozovkách.

Kritice neunikl ani Václav Černý, hvězdička z Ajaxu Amsterdam. „Hrál příliš individualisticky,” prohlásil expert.

Jenže Hyský se nebojí ani větších „protivníků”, než jsou dvacetileté naděje. Na jaře například velmi výrazně sepsul vedení Plzně, které vyhodilo kouče Romana Pivarníka. „Degradovali trenérské řemeslo,” řekl Hyský poté, co musel odejít kouč týmu na prvním místě ligové tabulky.

„Pro tým je kontraproduktivní řešit před zápasem na Slavii, jestli přijde Vrba, nebo Nevrba. Myslím, že to je chyba vedení, že tohle vůbec připustí. Měli se postavit za trenéra. Hráči to vnímají, ti si řeknou: Aha, trenér nemá úplnou důvěru, tak my se na to můžeme trochu vyprdnout, on přijde někdo jiný. Třeba se sem vrátí trenér Vrba a bude to zase skvělý,“ komentoval Hyský.

Takhle by měl práce fotbalového experta vypadat.

Komentáře